11. květen 2017, 08:28

Nymburk - V pátém díle semifinálového seriálu proti Opavě jsme od druhé čtvrtiny v poklidu kontrolovali vývoj a na dobře vystavěném základu druhé čtvrtiny nebyl problém ani ve druhém poločasu dotáhnout zápas k výhře 90:54.

V utkání byly splněny všechny podmínky pro hladké vítězství. Vyhráli jsme na doskoku, především obranném a tím jsme nedali soupeři možnost při nízké úspěšnosti střelby z pole ke druhým šancím. I když byl počet útočných doskoků vyrovnaný (11:10) byli jsme při využívání této šance efektivnější dvojnásobně 14:7. Druhým důležitým předpokladem našeho vítězství byly rychlé protiútoky. Ty nám na bodovou hromádku přihrály 26 bodů oproti čtyřem Opavy. Dalším parametrem výhry byla úspěšnost střelby za dva i tři body, kde jsme byli úspěšnější než hosté. Nesmíme zapomenout ani na využitelnost ztrát. Sedmnáct opavských jsme potrestali dvaadvaceti body, dvanáct našich ztracených míčů vedlo jen k sedmi bodům Opavy.

V první čtvrtině byl zápas vyrovnaný. Opava chvíli vedla o pět bodů a důvod se dal velice snadno vyčíst ze statistik ve sloupečku trojek. Celkem čtyři hráči se dokázali prosadit z perimetru z devíti pokusů, v dalším průběhu zápasu už měla Opava střelbu podstatně horší 2/17. Na naší straně nesl prapor neobvyklý člen zahajovací pětky Martin Peterka, který ukázal, že mu tříbodová střelba není cizí. Byl tím, kdo dal první náš koš po třech minutách zápasu a snižoval na 3:4. Po něm využil opavskou ztrátu Jirka Welsch a poprvé jsme vedli. Václav Bujnoch, který proti nám hraje velice dobře na pozicích dál od koše, pomohl svému družstvu opět k vedení, ale pak jsme v rychlém sledu dali deset bodů - dvě trojky Lawrence a Peterka a dvě dvojky přidal Hruban - a vedli jsme 15:9. Time out Opavy pomohl a hosté se třemi trojkami dostali ještě do vedení 19:20.

Druhá čtvrtina byl úsek, který poslal náš tým do bezpečného a rozhodujícího náskoku. Hosté sice na úvod díky dvěma trestným hodům Zbránka naposledy vedli, ale pak jsme se začali prosazovat daleko více než hosté. Nejvíce se o akceleraci skóre postaral Petr Benda, autor šesti bodů během čtyř minut, a aby to nebylo fádní, přihodil i trojku z pravého rohu. Celkem dal za druhou čtvrtinu 9 bodů za necelých 7 minut pobytu na palubovce. Po jeho trojce už rozdíl překročil desítku a po krátkém jalovém období se další trojkou prosadil Howard Sant-Roos. Čtyři sekundy před koncem prvního poločasu zaokrouhlil Peterka skóre na 50:30, ale ztráta Opavy při vyhazování zpoza koncové čáry ještě znamenala dva body pro Vojtu Hrubana.

Druhý poločas se už pod jednoznačným vedením hrál klidně. Oba týmy „respektovaly“ rozložení sil. V první části třetí čtvrtiny se prosazovali hráči perimetru jako Allen nebo Jirka Welsch, který však jako už mnohokrát nastoupil na pozici menšího pivota. Pak se střelecká aktivita přesunula na vyšší hráče a především Kenny Hall dokazoval, že ve vyšších hladinách nemá u opavských hráčů konkurenci. Na konci třetí čtvrtiny chyběly body ještě třem našim hráčům - Křížovi, Holtovi a Svobodovi. Nejprve nulu vymazal Martin Kříž, když se uplatnil svou rychlost po přihrávce Lawrence. Pak nastoupil poprvé na palubovku Matěj Svoboda a v podstatě první kontakt s míčem proměnil ve tři body a jako poslední se mezi naše střelce zapsal Stephen Holt, kterému se v zápase tolik nedařilo. Díky poklidnému tempu druhého poločasu tentokrát stovka odolala, ale to není v sérii, kde jsou rozhodující vyhrané a prohrané zápasy, důležité.

Body: Hall 14 (11 doskoků), Allen 14 (4 asistence), Benda 13 (7 doskoků), Peterka 9, Kříž 7, Hruban, Welsch a Lawrence po 6, Meier a Svoboda 5, Sant-Roos 3, Holt 2 - Blažek a Bujnoch 10, Dragoun 9, Kouřil 8, Jurečka 5, Cvek, Zbránek a Šiřina po 4, střelba za 2 body: 44/28:36/12, trojky: 25/8:26/6, TH: 18/10:16/12, doskoky: 47:33, asistence: 25:12, ztráty: 12:17, zisky: 13:5, fauly: 18:21, čtvrtiny: 20:20, 32:10, 17:10, 21:14

Finále proti překvapivému druhému finalistovi z Děčína začíná ve středu 17. května venku a druhý zápas, konečný, odehrajeme v úterý 23. května od 18:25 v Nymburce. Připomínáme to, co asi všichni vědí. Nehraje se na dva vítězné zápasy ale na dva zápasy, kde o Mistru rozhodne vyšší bodový součet z obou zápasů. Utkání může skončit i remízou a prodlužuje se jen pokud by po druhém utkání byl součet nerozhodný. Není to tedy jako ve fotbalu, kdy jsou góly na venkovním hřišti cennější než na domácím. I proto se druhé utkání hraje u týmu, který po základní části skončil na vyšších příčkách.