31. srpen 2014, 22:26
(aktualizováno: 31. srpen 2014, 22:27)

Kácov - Krásná příroda a členitá krajina středního Posázaví opět po roce přilákala do Kácova na sklonku prázdnin dva tradiční závody.

Již po patnácté se zde sešli vyznavači krásných starých vozidel na Posázavskou Veterán rally, kterou pořádá Posázavský klub historických vozidel z Ondřejova. Své nablýskané miláčky představilo na kácovském náměstí více než 30 nadšenců. Na vlastní závod směrem na Ledeč se však vydalo jen 21 z nich, aby cestou plnili dovednostní a znalostní úkoly a najeli 110 km. Cíl byl opět v Kácově na náměstí. V konkurenci podobných závodů se klubu stále daří skvělý závod udržet.

Současně s touto rally se již 8 let koná Kácovský běh, dnes již zapsaný v adresáři běžeckých závodů. Hlavní závod kros na 19 kilometrů v náročném terénu podél řeky Sázavy důkladně prověří schopnosti každého závodníka. Přesto se jejich počet každoročně zvyšuje. Letos se na start postavilo 81 závodníků a kromě známých tváří z předchozích ročníků se zde objevila řada nových běžců. V mužské kategorii zvítězil Antonín Rektor v čase 1:16:22, a zaostal tak jen několik vteřin za loňským rekordem trati. Výkon to byl výborný, vzhledem k tomu, že v týdnu před závodem pršelo a trať byla místy rozbahněná. Na 2. místě doběhl Pavel Losenský, který časem 1:17:41 obhájil svoje loňské umístění a trojici na stupních vítězů doplnil Michal Kašpar za čas 1:21:12. V ženské kategorii svoje prvenství obhájila Markéta Hospodarzová v čase 1:35:38, stříbro si odvezla Gabriela Hejtíková  (čas 1:40:25) a bronz Zuzana Ernestová (čas 1:43:23). Výsledky jsou to k náročnosti trati opravdu vynikající.

Součástí hlavního závodu je tzv. lidový běh na 3 km a vložené dětské závody. V lidovém běhu zvítězil v čase 11:40 Pavel Hošek, druhé místo obsadila za čas 13:19 Viktorie Ernestová a třetí místo patřilo také ženě, Aleně Vyskočilové, za čas 13:42. V závodě dětí se ve 4 věkových kategoriích (od 2 let do 15-ti) postavilo 63 dětí, které si zasoutěžily na tratích 100, 350 a 1500 metrů.

Tento závod má sice svoje vítěze a poražené, ale zvítězí vlastně každý, kdo překoná svoji lenost a  nebojí se postavit na start a závod absolvovat. Tak zase za rok.

Nejbližší akcí v Kácově nyní bude posvícenský jarmark 13. září s tradičním štrůdlobraním, pojídáním knedlíků na čas a pitím tupláků, to vše doplněno spoustou hudby a zábavou.

Poslední zářijovou sobotu bude Kácov opět patřit sportu, náročnost krajiny středního Posázaví si přijedou vyzkoušet tentokrát vyznavači horských kol na předposlední závod letošní Galaxy serie.