Aris opět poražen, Nymburk si veze z Řecka vítězství 65:71

20. prosinec 2017, 14:06

Nymburk/Soluň - Cesta k druhému letošnímu vítězství nad Arisem Soluň vedla přes vysoký kopec štěstí, strmě do hluboké strže a zpátky na horu radosti, kde byl cíl naší předvánoční cesty. Aris Soluň : ČEZ Basketball Nymburk 65:71.

Byl to velice těžký zápas především na psychiku našeho týmu. Musel totiž vstřebat to, že domácí eliminovali naše až pětadvacetibodové vedení ze druhé čtvrtiny a čtyři minuty před koncem zápasu dokonce o bod vedli. „Jsem na svoje hráče pyšný,“ řekl hrdě na tiskové konferenci po utkání trenér Oren Amiel a pokračoval: „Máme partu skvělých kluků s velkým charakterem, s velkým srdcem a hlavně souhrou. Můžeme se bavit o taktikách a akcích, ale nakonec je to hlavně o lidech. Máme v týmu lidi, kteří se podpoří navzájem, rozumí si, a to je to hlavní. To je něco speciálního a doufám, že to takto bude pokračovat.“

Úvod zápasu se hrál spíše podle not Arisu. Nikoliv ve stylu hry, ale v počtu nastřílených bodů. Na konci 5.minuty byl stav teprve 4:7. K prvnímu koši jsme se dostali až po skoro dvou minutách zápasu po kuriózním pohybu míče. Po hlavách a ramenou několika hráčů se odrážel míč, aby se nakonec dokodrcal k Martinu Křížovi, který ho už basketbalově uklidil do koše. I druhý koš dosáhl stejný náš podkošový hráč, když po útočném doskoku Genovy trojky dopravil míč do koše.

Doskoky a hlavně útočné sehrály v celém zápase důležitou roli pod oběma koši. Škoda, že si Martin udělal po pěti minutách druhý faul. Už v polovině čtvrtiny jsme měli 5 týmových osobních chyb, ale vedli jsme 9:4. Jenže po chvíli z čáry trestných hodů upravil na 9:9 hráč s číslem 9 Tsairelis. To už na palubovce pracovala naše úplně jiná pětka hráčů, než zápas rozbíhala. Ray ukázal své schopnosti při individuálním uvolnění a pak se přidal Boris Barać. Poslední body první čtvrtiny zapsal Alex Davis opět po útočném doskoku.

V prvních deseti minutách napadla ani jedna trojka, i když naši hráči se snažili a vypálili jich osm, co však bylo velice důležité, měli jsme pouze jednu ztrátu. Na domácích bylo vidět, že nejsou v dobrém rozpoložení a soustředit se začali až mnohem později. V první čtvrtině jsme měli 7 střelců, domácí jen dva.

V prvních šesti minutách druhé čtvrtiny to byl koncert pro jeden tým, soupeř držel dlouhou pomlku. Hned na úvod čtvrtiny skončil devátý pokus o trojku úspěšně a Ray se zapsal jako hráč, který první proměnil koš z dlouhé vzdálenosti. Pak se otevřela stavidla. Po zisku Ray přišly dva trestné hody, protože Weaver ochránil koš od dunku Kendricka jen nedovoleným zákrokem.

Dunku Pampiho předcházel další zisk, tentokrát u půlící čáry. Alley-oop dvojice Ray - Davis postavilo hráče Arisu je do rolí diváka. Vyova jednonožka, Rayova trojka z více než osmi metrů po chvíli doplněná trojkou Berishy. Pak přišla technická chyba domácích a jedna šestka. Na straně domácích o koších nepíšeme, protože si žádný nepřipsali, i když mnohé akce nebyly špatné. Naši hráči však skvěle bránili, dokázali být dostatečně rychlí, aby dobrali svižné přihrávky Arisu.

Byli jsme výborní na doskoku. V průběhu 17.minuty byl stav 12:37 a už to vypadalo na ručník. Jenže Athinaiou trojkou konečně zastavil bodový propad svého týmu, dva body dal Bell a další trojku na 20:37 Bochoridis. Aris ožil. Do patřičných míst ho trojkou poslal Dardan a pak se povedl pěkný rychlý protiútok Pampiho a Petra Bendy. Poslední tři body prvního poločasu zařídili domácí z čáry trestných hodů.

Ke konci druhé čtvrtiny se trochu vytrácela naše schopnost doskočit skoro všechny míče, ale stále jsme vedli o 7 doskočených míčů (toto číslo si pamatujte). Měli jsme solidní procentuální úspěšnost střelby za 2 body, pouze 5 ztrát a 8 asistencí.

Třetí čtvrtinu začal minelou z deseti centimetrů od koše Tsairelis, ale osudové koše začaly padat až po chvíli. Nejprve se těžkou střelou za tři prosadil Athinaiou, když Arisu zbývalo do konce útoku 1,6 sekundy a jmenovaný hráč hned z přihrávky z levého rohu vystřelil. Obrana přišla pozdě. Snadný průnik mezi dvěma hráči Poulianitise, třetí zápasová trojka Athinaioua a rychlý protiútok po Berishově uspěchané střele vlil spoustu energie do žil domácích. Aris zagresivnil obranu a výrazně zlepšil doskok.

Na konci třetí čtvrtiny už na doskok vedl 33:30, tedy o tři více než my! Našim hráčům se vytratila spolupráce a náš projev se jevil bezradně. Útok od jedné koncové čáry ke druhé Raye a koš s faulem Davise na chvíli snahy Arisu jít do vedení odvrátily. Pak si oba týmy započetly po jedné trojce a neschopnost přejít půlku za 8 sekund nás připravila o míč. Vasilopoulos trojkou a těžkou dvojkou snížil ztrátu Arisu jen na 6 bodů. Téměř se vyrovnal počet střel z pole.

Proces vyrovnání dokončil tým Arisu po šesti minutách čtvrté čtvrtiny. Trenér Janakis ve druhém poločase posílal na hřiště jen řecké hráče, Američané seděli. Hlavní lídr druhého poločasu Vasilopoulos úřadoval. Koše jsme dávali i my. Například Petr Benda si vycvičil hned čtyři hráče Arisu, nebo Berisha vyrazil na výlet coast to coast. Také zakončení Kendricka Raye průnikem do koše bylo nepochopitelné ale úspěšné. Byť byla naše snaha maximální, domácí šli o bod do vedení. Jen na jeden útok. Lawrence z pětačtyřiceti stupňů na pravé straně proměnil první trojku.

A když z následného protiútoku Arisu nebylo nic, vyslal Geno trojkový projektil z levé strany na úrovni koncové čáry. A když jsme ubránili útok tím, že Ray vběhl do finální přihrávky, přešla psychická výhoda na naši stranu. Do konce zápasu zbývaly dvě minuty, domácí opustilo štěstí ve střelbě z perimetru a my jsme naopak Berišovou trojkou upravili na 63:71 a tím definitivně zápas vyhráli.

Body: Tsairelis 23, Vasilopoulos 17, Athinaiou 10, Poulianitis 6, Mourtos 4, Bochoridis 3, Bell 2 - Ray 22 (6 doskoků), Berisha 15, Lawrence 8, Davis 7, Benda 6 (5 doskoků), Barać a Kříž 4, Pumprla 2 (4 asistence), Vyoral 2, Bohačík 1, střelba za 2 body: 39/16:39/19, trojky: 24/8:24/8, TH: 12/9:11/9, doskoky: 43:35, asistence 14:15, ztráty: 14:8, fauly: 17:19, čtvrtiny: 11:17, 12:25, 22:9, 20:20.