Nymburk doma porazil Svitavy i v druhém čtvrtfinále, rozhodla obrana

2. květen 2018, 09:56

Nymburk - Druhý zápas byl podobný tomu prvnímu svým průběhem, i když Svitavy byly v první čtvrtině delší dobu aktivnější, aby nakonec ve druhé čtvrtině zápas v podstatě ztratily. Na konečný výsledek 89:67 však hosté korigovali až v posledních minutách.

V sérii vedeme 2:0 a to je ta nejlepší, i když očekávaná, zpráva. Ve shodě s prvním zápasem se opakovaly těžkosti našeho soupeře a to byl náš útočný doskok a jejich ztráty. Čísla byla o kapánek příznivější pro Svitavy, ale my jsme přidali lepší střelbu a díky tomu se náskok zvýšil až během poslední čtvrtiny až na 35 bodů. „Na konci jsme zařadili možná až příliš dohrávací mód,“ okomentoval posledních pět minut, které jsme prohráli 6:17, Martin Kříž.

Dnes jsme už měli výrazně lepší střelbu z perimetru. Trefili jsme devět trojek z 23 pokusů, což je skoro 40procentní úspěšnost. Zásadním rozdílem oproti pondělnímu zápasu bylo natažení šňůry sedmnácti bodů v řadě od stavu 22:23 na 39:23. Tento úsek spadá do druhé čtvrtiny, kterou jsme nakonec vyhráli 19:5. Právě obrana byla tím nejdůležitějším regulátorem bodového rozdílu v zápase. „Myslím, že obrana nebyla celý zápas špatná,“ usoudil Vojta Hruban, ale vzápětí se opravil: „Třicet pět minut byla dobrá, závěr byl horší.“ Narážel tak na třináctibodovou šňůru Svitav, kterou se dostaly na skóre 83:61 a korigovaly naše maximální vedení 83:48 ve 35. minutě utkání.

Zápas začal možná trochu nečekaně. Svitavy se ujaly vedení 10:2. Aby si hosté příliš nepřivoněli k opojnému pocitu vedení, sáhl Oren Amiel k oddechovému času, ve kterém kromě taktických rad uklidňoval hráče slovy: „To přijde!“. Hned po time outu jsme upravili na 9:10, když u všech akcí stál Geno Lawrence. Nejprve přihrál Dardanovi na trojku a pak drze zakončil dva průniky do podkošové mlýnice. Svitavy zásluhou svých dvou zkušených hráčů na perimetru Marka a Slezáka ještě odskočily na 9:15, ale my jsme dorovnali trojkou Mičega a košem s faulem Vojty. Svitavy to stále ještě nechtěly vzdát a opět se dostali do pětibodového vedení. Pak si pěkně zasmečoval Alex a Kendrick košem s faulem opět vyrovnal na 20:20. Poslední střela patřila Martinu Křížovi, který doskočil Alexovu minelu a sekundu před koncem pěkně upravil na 22:20.

Druhou čtvrtinu načal Teplý trojkou a nikoho by v ten okamžik nenapadlo, že už více střel z pole náš soupeř ve druhé čtvrtině nedá. Dokonce osm a půl minuty nedali ani bod. Naše obrana byla tak agresivní, že Svitavy neměly ani jednu volnou opravdu střelu. Byť dělal trenér Růžička, co mohl, střídal, vzal si time out, nic platné. K devíti minutým střelám z pole se přidalo 6 ztrát a tenhle smrtící koktejl vzal hostům naději na úspěch. „Hráli jsme dobrou obranu, ale Svitavy nám pomohly i několika nedanými šestkami nebo šoupáky,“ komentoval Vojta Hruban. „Ve druhé čtvrtině jsme nehráli tak dobře v útoku, ale ubráněných 5 bodů soupeře se počítá,“ shrnul druhý úsek Martin Kříž.

Ve třetí čtvrtině jsme dotáhli vedení až do třicetibodového rozdílu, když jsme v její střední části nasypali do koše Svitav několik trojek. Boris se stihl za minutu trefit dvakrát, jednu přidal Vojta. V té době se rozstřílel na straně Svitav Kerr a Smithson, a tak za dvě a půl minuty (25. a 27.) se skóre obrovsky pohnulo z 47:27 na 60:37. Pak se ke slovu zase přihlásila chvíli zcela odpočívající obrana, Svitavy daly jednu trojku a rozdíl ve skóre poskočil na 30 bodů.

Poslední čtvrtina měla dvě fáze. V prvních 4,5 minutách se náš náskok dostal na 35 bodů, když diváky bavil Kendrick i Alex smečovaným košem, body přidal Martin Peterka a také Dardan. Pak obranné motory utichly a především Puršl zařídil snížení náskoku na dvaadvacet bodů.

Na konci zápasu byl i podruhé vyhlášený jako MVP utkání Vojta Hruban. Tentokrát svých 18 bodů stihl na necelých 16 minut na hřišti. „V první řadě je to reprezentant s obrovskými zkušenostmi z evropských zápasů. Oproti našim křídlům je vyšší postavy a je na tom velmi dobře rychlostně. Na jeho obranu musíte mít fresh nohy a být u něj včas. To se dnes ani včera nedařilo,“ okomentoval trenér hostů Růžička. „Takové individuální ocenění potěší, ale týmové vítězství je důležitější,“ smál se držitel dvou malých pohárů s věnováním.

Body: Hruban 18, Barac 13 (trojky 2/2), Ray 9, Davis 8, Bohačík a Peterka 7, Lawrence 6 (7 doskoků, 6 asistencí), Berisha a Kříž 6, Vyoral 5, Pumprla 4 - Smithson 17, Jelínek 11, Puršl 10, Teplý 9, Marko 8, Kerr 7, Slezák 3, Roseboro 2, střelba za 2 body: 48/24:28/13, trojky: 23/9:33/12, TH: 25/14:12/5, doskoky: 48:35, asistence: 21:19, ztráty: 9:16, zisky: 10:2, fauly: 20:18+TCH, čtvrtiny: 22:20, 19:5, 29:15, 19:27