Nymburk si s Ústím připsal kulaté vítězství

1. prosinec 2017, 16:39

Nymburk - Jako ježčí bodliny se vypínají tři jedničky na naší straně závěrečného skóre v 10. pokračování ligy Kooperativa NBL. Sto jedenáct bodů jsme nadělili Ústí, které naopak ani v jedné čtvrtině nedalo více než dvacet bodů.

Všechny statistické údaje, kromě úspěšnosti střelby trestných hodů, byly na naší straně. Nejmarkantnější rozdíl byl v počtu ztracených míčů 8:26 a v bodech po těchto ztrátách nastřílených (42:4). „Alfa a omega zápasu bylo 26 ztracených míčů a z toho 42 obdržených bodů,“ řekl po zápase Filip Šmíd a dodal zdůvodnění: „Domácí hráli všechno hodně přesně a o dost rychleji než my. Z toho pramení při jejich obraně i ty ztráty.“

Dvacet tři bodů z rychlého protiútoku - další kamínek do mozaiky konečného výrazného vítězství. Rychlý protiútok jednak zkracuje čas na jeden útok, jde do nepřipravené obrany, a tedy přináší zpravidla úspěch, a pak je 111 bodů jen logickým vyústěním naší hry. „S tím se prostě v lize nesetkáváme. Jak Nymburk běhá do rychlých protiútoků, to u jiných týmů nevidíme a velice těžko se s tím vyrovnáváme,“ musel na tiskovce po utkání poznamenat Filip Šmíd.

Trenéru Pištěckému se také nelíbil malý počet faulů Ústí. „V šatně o přestávce i včera při přípravě zaznělo, že i kdybychom se měli kompletně všichni vyfaulovat, nedostaneme body z vymezeného území a máme 14 faulů za celý zápas…,“ nechápal trenér hostů. Jedním důvodem jsou právě rychlé protiútoky. Jsou vedeny tak střelhbitě, že ani obrana nedokáže zareagovat.

Naše obrana byla od první do poslední minuty velice agresivní. Často jsme napadali dvěma hráči vysunutými za půlící čáru a na hráče s míčem jsme vyvíjeli opravdu velký tlak, pod kterým jen těžko hledali hráči Ústí možnosti na přihrávku. Časté ztráty nám pak nabíjely do rychlých protiútoků. Extrémní byl úvod druhé čtvrtiny, kdy naším ziskem skončilo pět útoků Ústí v řadě. V tomto úseku exceloval Pavel Pumprla se čtyřmi v řadě.

Zápas jsme začali čtyřmi minutými střelami. Až po dvou minutách se poprvé trefil Boris Barać, čímž vyrovnal vedení hostů na 2:2. Po chvilce přidal Hruban trojku a od té doby už v zápase nikdy nebylo vyrovnané skóre. Na rozehrávce řádil Geno Lawrence, který nejprve přihrál Rayovi do rychlého protiútoku. Po dvaceti dalších sekundách získal míč, pak navázal kontakt se dvěma obránci při své cestě ke koši a o zem přihrál Martinu Křížovi, který z jednoduchého dvojtaktu neměl problém skórovat. Po čtyřech minutách a za stavu 13:4 si vzal hostující trenér oddechový čas. Jeho svěřenci však pohnuly skóre na své straně až za další tři minuty za stavu 20:4. To už na naší straně nebyl na palubovce nikdo ze základní pětky a první minuty polykali i nově příchozí hráči Berisha a Godfrey. První čtvrtina skončila za stavu 24:8.

Na začátku druhé čtvrtiny jsme ještě více zatlačili na hosty v obraně a reakce na počtu nastřílených bodů na sebe nenechaly dlouho čekat. Zkoušeli jsme i různé varianty sestavy, kdy na palubovce spolu byli někdy dva vyšší pivoti, jindy se k pivotovi přidával na čtyřce Pavel Pumprla. Za pozornost stojí jistě trojka Kendricka Raye na 48:18. Útok se nám nepodařilo zakončit rychle a nakonec nám po vypíchnutí do autu zbývala na dokončení útoku jedna sekunda. Do pozice v levém rohu si zaběhl Kendrick a obrovského výskoku trojkový pokus po přihrávce zpoza koncové čáry proměnil.

Ve druhém poločase jsme pokračovali v soustředěné hře, která přinášela pěkné akce v útoku, ať už to byla zakončení dunkem nebo skvělé přihrávky Gena Lawrence nebo Dardana Berishy. Oko fanouška potěšila zadovka Barače na Bohačíka, kterou náš úspěšný reprezentant upravil už na 62:32. Prosadili se i hosté, kteří poprvé v zápase proměnili trojkový pokus, a protože dali ve čtvrtině ještě další dva, byla jejich prohra v tomto období nejmírnější.

V poslední čtvrtině už obrana trochu povadla, citelněji na straně hostů a ti schytali za 10 minut 34 bodů, naše inkasovala bodů dvacet, když si Ústí pomohlo dalšími čtyřmi trojkami. Na celou čtvrtinu nastoupil Martin Kolář a po pozvolnějším rozjezdu z něj v průběhu dalších minut spadla nervozita a nakonec připsal prvních pět ligových bodů v kariéře v NBL. Sám byl také střelcem sto prvního bodů, což jistě neuteklo pokladníkovi týmu.