Nymburk si v izraelské Nahariyi připsal cenné vítězství

14. prosinec 2016, 12:24

Nymburk/Nahariya - V Nahariyi jsme podali dobrý výkon. Drtivou většinu zápasu jsme byli v mírném vedení a nakonec jsme utkání dovedli do vítězného konce 86:83.

V závěru nepodlehli jsme psychickému tlaku jako někteří domácí hráči a vydrželi jsme v taktice, která nám přinášela úspěch po celé utkání. V posledních dvou minutách, kdy se lámal chleba, jsme domácí trápili nejvíce jejich zbraní - útočnými doskoky. Jeden z našich posledních útoků trval skoro minutu, když jsme si po nepovedené střele doskočili míč, a znovu jsme domácí obranu atakovali. Tím se Nahariyi krátil čas na obrat a nám se stále přibližovalo cenné vítězství.

V celém zápase jsme byli lepším týmem v útočných kombinacích při hře pět na pět. Dokázali jsme výborně uvolnit hráče v podkošovém prostoru, kam jsme pak směřovali přesnou přihrávku, několikrát si vyšší křídlo nabíhalo ke koši ať z vrcholu trojkového oblouku nebo po zadní lajně. V průběhu zápasu jsme také snižovali počet ztracených míčů a to byl jeden z důležitých prvků našeho odolávání snahám domácích o změnu lídra zápasu.

Výtečně jsme stříleli z perimetru. Na 11 trojek jsme spotřebovali 22 pokusů. Po třech trojkách měli na svém kontě Hruban (6/3) a Meier (3/3), dvě přidal Sant-Roos a Lawrence. Především trojka Vojty Hrubana, kterou upravoval na 70:77 čtyři minuty před koncem zápasu, měla cenu zlata. V poslední čtvrtině zahrál výborně také Martin Kříž. Měl 5 doskoků, 3 získané míče, jeden blok a žádnou ztrátu, jako bonus přidal čtyři body. Svoje si uhrál Petr Benda, který se musel rohovat se silově vybaveným Gatesem. Jirka Welsch získal 3 míče, Tony Meier za necelých 13 minut, než se vyfauloval, stihl nastřílet 15 bodů a stejný počet bodů měl na svém kontě Vojta Hruban i Geno Lawrence a Howard Sant-Roos.

Jak šly minuty zápasu…

Do utkání jsme vstoupili velice dobře. Hodně to bylo dáno soupeřovou obranou. Ta v podstatě na perimetru neexistovala a opravdu velice snadno jsme během dvou minut a jedné sekundy nastříleli 11 bodů. Domácí si zapsali dvě ztráty a skóre bylo 11:0 v náš prospěch. Sám Meier se podílel osmi body, když zakončil dvě naprosto identické akce tříbodovou střelou. Po dvou minutách přišel time out Nahariye, který přetrhl naší ofenzívní nit. Než jsme ji navázali, byl stav 10:11. Do vedení domácí ještě nešli, protože spálili tutový šoupák a na druhé straně se vydal z obranné poloviny až do koše Jiří Welsch. Upravil na 10:13. Domácí však pokračovali v lepší hře a po chybě Martina Peterky, který musel střídat dvěma fauly obtěžkaného Meiera, se Nahariya dostala 2,5 minuty před konce první čtvrtiny do vedení. V samotném závěru čtvrtiny o sobě dal vědět Lawrence, který nejdříve trojkou vrátil vedení na naši stranu, pak vyškolil v nájezdu Fausta a na konci poslal ještě do koše domácích jednu trojku (20:25).

Skóre druhé čtvrtiny bylo jako na gumě. Vždycky jsme trochu utekli, ale po chvíli bylo skóre zase téměř vyrovnané. Domácím se dvakrát povedl koš, u kterého ani autor nevěděl pořádně, jak se míč do koše dostal. Nejprve to byl Faust, pak Brown. Více takových „nahodilých“ střel pomohlo domácím, aby si do druhého poločasu přenesli jednobodové vedení.

Úvod druhého poločasu vyšel výborně Bendovi. Nejprve vybídl nahrávkou k první trojce Hrubana, pak sám proměnil pokus ze střední vzdálenosti. Na 44-48 upravoval Sant-Roos, kterému domácí vystavěli od čáry trestných hodů až ke koši širokou dálnici. Howie si to po ní prosvištěl a přidal smečovaný koš. Při dalším koši Hrubana zaznamenal jeden z rozhodčích domnělý přešlap a koš byl ohodnocen dvěma body. Nakonec se prozkoumal záznam a arbitr byl usvědčen z omylu. Když pak přidal Vojta koš s faulem, bylo to o mnoho veselejší. I když jsme ve třetí čtvrtině vedli o osm bodů, domácí dokázali do konce čtvrtiny ubrat polovinu z našeho náskoku.

Poslední čtvrtinu začal Sant-Roos trojkou, tu za Nahariyi vyrušil Asante-Asare. Na monstrózní průnik Howieho už domácí nenašli odpověď, naopak skvělou přihrávku směřoval Petr Benda na Tony Meiera. Šest a tři čtvrtě minuty před koncem zápasu jsme dobyli další metu. Po Vojtově trojce jsme vedli o deset 72:62. Jak málo stačí v basketbale, aby utkání byla zase vyrovnané. Dvě trojky a dvoubodový koš domácích v řadě a náskok se vypařil jak kapka na horkém kameni (70:72). Ovšem další naše akce zvedla i naši střídačku. Geno z pravé strany přesně přihrál na nabíhajícího Krojce, který jako rychlíková lokomotiva prolétl až do koše. Na druhé straně pak Martin blokem zastavil akci domácích a Vojta Hruban třetí trojkou upravil na 77:70. Domácí dokázali nejprve snížit na 75:79, ale 35 sekund před koncem jsme vedli 83:75. Bylo dobojováno. Domácí ještě na úplném konci dali propagační trojku, ale na cenném vítězství to nic neubralo.