Nymburští basketbalisté získali 12. Český pohár

20. únor 2018, 12:48

Nymburk - Ve finále Českého poháru jsme výborně začali, hůře pokračovali, ale skvěle skončili. Pardubice se sice od poloviny druhé čtvrtiny až do 36.minuty drželi stále nebezpečně blízko, ale vedení jsme byli schopni si kromě krátkého úseku ve druhé desetiminutovce ohlídat. Nymburk - Pardubice 86:65

Za vším hledej trojky, chtělo by se po finále Českého poháru parafrázovat známé rčení. Našich šest trojek se podepsalo pod bezproblémovým vedením po první čtvrtině. Trojky Půlpána a Panduly zase způsobily, že se ve druhé čtvrtině dostaly Pardubice do kontaktu, ale ještě v tomtéž hracím období Dardan Berisha hned třemi trojkami během minuty a půl táhl náš tým do bodového odskoku. A ve třetí čtvrtině zase byly zase trojky Petra Bendy a Dardana Berishy, které pomohly vytvořit opět více než desetibodový náskok. Pochopitelně jen trojky bez výborné obrany by byly jen polovinou úspěchu.

První čtvrtinu jsme začali zhurta. První pokus zvedl Jaromír Bohačík z levého rohu, trojku přidal Geno a dvě! Petr Benda, který tak zvýšil svůj trojkový účet ve Svitavách na 5/5. Do konce Final4 se Petr dostal na čísla 8/7 ve střelbě za tři body. „Vždycky v obraně musíte něco obětovat ve prospěch něčeho jiného. Když proti vám stojí rozehrávač Lawrence a guard Ray, který hraje často s míčem a najíždí, musíte na ně vypomáhat dlouhými hráči, a dlouzí soupeře zůstanou volní na perimetru. Ještě když jsem hrál, věděl jsem, že je dobrý střelec, jen tolik z takové dálky nestřílel,“ kroutil hlavou ještě dlouho po utkání trenér Pardubic Ell Sanders. Kromě čtyř trojek, které nám pomohly k bodovému uniku na 6-18, jsme v obraně výpomocemi třikrát zastavili vnik soupeře, sebral míč váhajícímu Radku Nečasovi a Davis přidal i blok na vnikajícího Půlpána. V první čtvrtině to byl z naší strany koncert nymburské filharmonie. Míč se mezi rukami hráčů pohyboval s takovou rychlostí a přesností, že se Bekse nepodařilo přeskupovat obranu. Také rychlost přesunu pod koš soupeře byla bleskurychlá a kontrastovala s přechodem do útoku Pardubic. Díky tomu jsme se dokázali bez problémů vracet do obrany. Po prvních deseti minutách jsme vedli 28:13 se střelbou za dva body přes 70% a šesti trojkami. Kreativita a kombinační schopnosti našich hráčů proti zaskočeným Pardubicím fungovaly. Když se nepovedlo zakončit podle plánované akce, přišlo pár rychlých přihrávek a koš odjinud.

Druhá desetiminutovka ale patřila domácím (Pardubice byly veden jako domácí tým). Vstoupili do ní s mankem 15 bodů, ale na konci z ní vystupovali se ztrátou pouhých dvou bodů. Dokonce po třech minutách obrátili skóre na 31:30, což znamenalo, že Východočeši natáhli šňůru 18:2. Trojky Panduly a Půlpána, akce Welsche, pozorná obrana a větší úsilí na doskoku - to všechno stálo za vynulováním našeho náskoku. Druhý koš druhé čtvrtiny dal Martin Kříž po rychlém protiútoku, ale další dva koše nás uvrhli do tříbodového manka, největšího v celém dosavadním, ale nakonec i budoucím průběhu zápasu. Ke smůle Pardubic se na palubovce probudil kosovský snajpr Berisha a třemi trojkami během 90 sekund otočil skóre na 41:35. To byla pozitivní zpráva, negativní byla to, že Petr Benda získal tři fauly, většinou po přebrání. Pardubice naše trojky přibrzdily, ale ještě nezastavily. Pro zvýšení své nebezpečnosti chtěli použít fintu a vystřídat bez povolení rozhodčími. Ti ale na jejich fígl neskočili, přepočítali pruhované ovečky, a protože si neuvědomovali, že by dali k výměně jakýkoliv pokyn, ocenili jejich počínání technickou chybou.

šest hráčů Pardubic

Z ní jsme vytěžili jen bod ze šestky a domácí nakonec dovedli průběžné skóre ke stavu 43:45. Poslední šestivteřinový útok prvního poločasu měl Kendrick, ale krásnému sólu přes celé hřiště chybělo jen jedno, zakončení.

Během poločasové přestávky vydal náš realizační tým další ostré náboje a taky palivo to tryskových motorů. Dva rychlé koše Gena a Krojce, opatřené dvěma trojkovými kolky Petra Bendy, poslaly kvalitní žádost o zisk Českého poháru. Pod košem bojoval Martin Kříž, další trojku přidal Berisha a Davis po útočném doskoku a než bys řekl švec nebo obuvník, vyšplhalo se skóre na 63:45 pro nás a znamenalo, že prvních pět minut jsme vyhráli 18:2. Nezkrocená ústa lavičky a Dardana, která přinesla dvě technické chyby a trojka Kohouta znamenaly snížení na 51:63 z pohledu Pardubic. Kendrick, který se v neděli nepotkal se střeleckou pohodou, košem s faulem ještě natáhl náskok na 14 bodů, ale domácí Východočeši čtyřmi body stlačili ztrátu k desítce.

První koš poslední čtvrtiny dal Martin Kříž, Jirka Welsch ale chtěl hned na úvod stáhnout náš náskok pod magickou desítku. Proti byl Dardan, ale přetahovaná o dvanáctku v rozdílu se líbila dalšímu hráči Pardubic Půlpánovi. Jenže i Petr Benda po asistenci Dardana přistoupil na tuhle kratochvíli. Pak ale mimo pořadí zasáhl zisk Bočiho a koš z rychlého protiútoku. Kočkovaná pokračovala až do konce 36. minuty kdy především Martin, Welsch a Půlpán drželi Besku na dohled desetibodového manka. Jenže v posledních čtyřech minutách nedali domácí ani bod, my tucet a utkání skončilo podobných rozdílem jako loňské finále s Opavou.