Trenér Benáček: Opava byla lepší prvních a posledních pět minut

29. leden 2017, 10:24

Kolín - Když osm minut před koncem předvedl Kolín parádní akci, kdy se po pasu Kerra přes celé hřiště nemýlil v zakončení Bakič, zdálo se o osudu utkání rozhodnuto. Domácí vedli o deset bodů a mířili k jistotě postupu do play off. Jenomže pak předvedli totální kolaps. Opava toho využila a ve 21. kole Kooperativa NBL vyhrála 96:85, díky čemuž si pojistila čtvrté místo.

Opava dnes byla lepší prvních a posledních pět minut. My jsme byli velmi špatní na doskoku. Měli jsme jenom 23 doskoků a to je na nás velmi málo,“ posteskl si trenér Kolína Predrag Benáček.

Je to pro nás cenné vítězství na palubovce Kolína, který je velmi útočný, věří si a má hodně zkušených hráčů,“ uvedl trenér Opavy Petr Czudek.

První čtvrtina byla ve znamení přetahované. Chvíli vedl Kolín, pak zase Opava. Ta nakonec po deseti minutách vedla o sedm bodů.

To na začátku druhé části ještě o jeden navýšila. Kolín se postupně ze šoku vzpamatovával a začal soupeře stíhat. Ve čtrnácté minutě po Machačově proměněném koši s faulem vedl 39:38. Gniadek vzápětí vrátil Slezanům vedení, ale další minuty patřily opět domácím.

Devíti body v řadě, kdy se postupně trefili Hunt (trojka), Kerr, Machač (dvě šestky) a opět Kerr odskočili na osmibodový rozdíl. To do přestávky ale neudrželi. Do kabin odcházeli pouze s tříbodovým polštářem.

Třetí čtvrtina byla taková „odpočinková“. Kolín si neustále držel odstup. Nakonec po třiceti minutách vedl o šest bodů.

Když pak na začátku čtvrté čtvrtiny po krásné akci dvojice Kerr – Bakič zvýšil na rozdíl deseti bodů, zdálo se rozhodnuto. Opava se však nevzdala. Zrychlila hru a zpřesnila střelbu. Čtyři minuty před koncem po koši Dragouna vyrovnala na 80:80.

Schylovalo se k dramatu. K tomu ale nedošlo. Proti byl Šiřina, který neomylně pálil hlavně z dálky. Podpořil ho i Gniadek s Bujnochem. Kolín poslední část prohrál hrozivým skóre 13:30 a celý zápas 85:96.

Na konci to vzal na sebe Jakub Šiřina, což je velmi zkušený a kvalitní hráč. Ten rozhodl zápas. Zejména jeden jeho koš ze vzdálenosti asi osmi metrů přes ruku vysokého hráče byla paráda. To dokáže udělat opravdu jenom kvalitní hráč,“ uznal Predrag Benáček.

Měli jsme výborný vstup do zápasu, zejména Václav Bujnoch. Škoda jen, že jej limitovaly fauly a musel po třetím faulu opustit hřiště. Ve druhé čtvrtině jsme udělali několik laciných chyb a Kolín šel přes nás. Poločas byl z našeho pohledu mínus tři. Útok dobrý, ale v obraně jsme byli málo aktivní. Jenom deset faulů za poločas si myslím, že je málo. Navíc to byly tři fauly s košem. Takové fauly nechceme. Třetí čtvrtina byla vyrovnaná. Rozhodla jedenáctibodová bodová šňůra na 88:80, kde to měl v režii Jakub Šiřina, který využil, že soupeř přebíral. Dal důležitou dvojku a trojku a v ten okamžik jsme si věřili na vítězství,“ dodal Petr Czudek.

Zklamání za chvíli ale vystřídala radost. USK vyhrál v Ústí, což poslalo Kolín kolo před koncem základní části do skupiny A1. To znamená, že má jisté play off.

Víme, že jsme prohráli doma o osm bodů a tady vyhráli o jedenáct bodů. Ve skupině A1 se bude počítat každý koš. Soutěž je hodně vyrovnaná,“ podotkl Czudek.

My už druhý zápas po sobě hrajeme se zataženou ruční brzdou a nehrajeme tak, jak bychom hrát měli. Nechápu to. Opava nás dnes přeskákala a dal spoustu jednoduchých košů a nám absolutně nefungovala obrana. Říkali jsme si jak budeme bránit, ale absolutně jsme to neplnili. Samozřejmě, když jsme byli sedm minut před koncem plus 10, tak jsme si to měli ohlídat a ne prohrát poslední úsek hry o dvacet,“ konstatoval křídelní útočník Kolína Michal Vocetka.

První poločas se musel divákům určitě líbit, byl to útočný basketbal. Padlo 50 bodů na obou stranách. I třetí čtvrtina pokračovala v útočné režii. V poslední čtvrtině jsme zabrali v obraně a přeskákali jsme soupeře, což se nám často nestává a určitě nám to pomohlo k vítězství. Největší zásluhu na tom má Jakub Šiřina, který v posledních třech minutách na sebe vzal těžké střely a v podstatě rozhodl zápas,“ řekl po utkání rozehrávač Opavy Rostislav Dragoun.

Kolín po porážce klesl na šesté místo. Poslední kolo odehraje v sobotu na půdě Svitav.

Body Kolína: Machač David 26, Bakić Bojan 18, Kerr Garret 12, Číž Adam 8, Skinner Lee Edward 8, Hunt Jimmie 6, Dixon Chris 4, Horák Ladislav 3, Bálek David 0, Harčár Pavel 0, Rovenský Lukáš 0, Vocetka Michal 0

Body Opavy: Gniadek Martin 21, Šiřina Jakub 20, Bujnoch Václav 18, Jurečka Luděk 13, Cvek Viktor 7, Kvapil Miroslav 6, Blažek Jakub 4, Kouřil Radovan 4, Dragoun Rostislav 3, Klečka Radim 0