Junioři kutnohorského florbalového oddílu sehráli na Prague Games těžká utkání

17. červenec 2014, 10:48
(aktualizováno: 17. červenec 2014, 10:48)

Praha - 11. ročník největšího mezinárodního mládežnického florbalového festivalu "Prague Games" se konal, jak název napovídá v Praze. Za účasti přes 350 mládežnických družstev, v devíti kategoriích odehrálo své zápasy přes 6 000 mladých sportovců.

Nechyběla ani Kutná Hora a to hned v nejprestižnější kategorii B18, tedy v juniorech. Po náročném fyzickém soustředění a v rámci letní přípravy bylo hodně zajímavé pro všechny zúčastněné, jak se Kutná Hora s touto výzvou popasuje. Kutnohorské FBC bylo nalosováno do skupiny B, kde ji čekala extraligová Sparta, Björklinke BK ze Švédska, ze Švýcarska Zug United a aby toho nebylo málo Gulivers Brno.

FBC Kutná Hora – AC Sparta Praha 4:3
První zápas sehrála Kutná Hora s extraligovou Spartou, překvapivě lepším týmem ale bylo FBC, které hraje nižší soutěž.
Hrál se rychlý florbal plný důrazných soubojů, kdy Sparta potvrdila svou pověst nejdůraznějšího týmu v extralize juniorů, ale Kutná Hora byla na tento styl připravena a byla jí rovnocenným soupeřem.
Spartu táhl hlavně Matěj Pruner, který dvakrát skóroval ze standardních situací. Kutnohorské FBC jasně ukázalo, že jde správnou cestou, kdy o branky se podělili čtyři hráči a všechny tři útoky. Skvělý výkon podtrhl výborně chytající Dlouhý a FBC si připsala senzační výhru 4:3.
Branky KH: Štifter (Kareš), Kareš (Štifter), Schwarz J. (Martínek), Pešl (Vokřál)

Björklinge BK Black – FBC Kutná Hora 3:1
Ve druhém zápase se Kutná Hora postavila soupeři ze Švédska. Vzhledem k tomu, že to byl jeho první zápas na turnaji, tak se nevědělo, co FBC čeká. Ukázalo se, že soupeř je plný urostlých chasníků, kteří perfektně ovládají florbalové hole. Švédský tým na Kutnou Horu vlétl a nebýt výborného Hetfleische, mohlo být po prvních třech minutách po zápase. Poté se ale FBC otřepalo a vrátilo se k výbornému výkonu z prvního zápasu.  Hra se přelévala z jedné strany na druhou, hrál se výborný florbal a jedinými opravdu slaboučkými články byly oba rozhodčí. Nestíhali s hráči běhat a jejich verdikty byly na obě strany značně nepřesné.

Bylo jasné s tím, jak se blížil konec zápasu, že rozhodne jediná chyba. Tu bohužel udělala Kutná Hora a soupeř ji potrestal. FBC muselo otevřít hru a to byla voda na švédský mlýn, během dvou minut přidali Švédi další dvě branky a bylo rozhodnuto, za Kutnou Horu v závěru při hře bez brankáře upravil výsledek Kareš.
Branka KH: Kareš (Štifter)

Po prvním dnu se jasně ukázalo, že skupina bude neuvěřitelně těžká a vyrovnaná. Navíc tajné přání, že by alespoň jeden ze zahraničních účastníku mohl mít v této skupině svůj B tým, se nenaplnilo.

FBC Kutná Hora – Zug UNITED White 2:3
Druhý den začínala Kutná Hora brzo ráno se Švýcarským soupeřem. Opět se hrál kvalitní florbal a zde si FBC hodně věřilo na bodový úspěch. Bohužel, bylo vše jinak. Soupeř šel po dvou chybách do dvoubrankového vedení a Kutná Hora tahala za kratší konec, navíc ze zápasu odstoupil zraněný obránce Bříza, který v pozdějších fázích zápasu citelně chyběl.

Kutná Hora se dostala do zápasu až po pěkné akci O. Schwarze s J. Schwarzem, kdy druhý jmenovaný snížil na 1:2. Po této brance, FBC začalo diktovat tempo hry, ale soupeř byl šťastnější v koncovce a opět odskočil na rozdíl dvou branek. Posledních deset minut Kutná Hora mohutně bušila na branku Zugu, ale podařilo se jí pouze snížit, zásluhou Martínka.
Branky KH:  J. Schwarz (O. Schwarz), Martínek

EMKOcase Gulivers Brno – FBC Kutná Hora 4:4
Poslední zápas ve skupině mohl Kutnou Horu posunout na třetí místo, pokud by plně bodovala. Kluci z Brna byli velmi dobře technicky vybavení a chtěli hrát kombinační florbal, což FBC vyhovovalo.

Vše ve druhé půli vypadalo výborně a Kutná Hora si kráčela pro tři body, ale soupeř vsadil vše na jednu kartu a necelou minutu před koncem srovnal na konečných 4:4.
Branky KH:  2x Petrásek (Štifter), J. Schwarz (Kareš), Kareš

Bohužel, se opět ukázalo jak je skupina neuvěřitelně vyrovnaná a díky souběhu dalších výsledků skončila Kutná Hora až na posledním pátém místě a tím pádem dostala do osmifinále silnějšího soupeře.

FBC Kutná Hora – Florbal Ústí 2:5
V osmifinále narazila Kutná Hora na výběr Ústeckého regionu.  Ústí není ve florbalovém podvědomí příliš zažité, ale letos postoupilo do extraligy juniorů a dokázalo postahovat to nejlepší v dané kategorii, co tento region nabízí.

Soupeř byl ze začátku aktivnější a brzy se ujal dvoubrankového vedení.  Poté FBC snížilo a hra se zdramatizovala, hrálo se o vše a to postup do další fáze. Hra se vyrovnala a opět bylo jasné, že pokud Kutná Hora dokáže srovnat, sebevědomé Ústí znejistí. Jenže  FBC své šance nevyužilo a tak udeřilo po velké chybě na druhé straně. Tento rozdílový gól zápas rozhodl. Ústí ale ukázalo svou kvalitu a Kutnou Horu, porazilo a postoupilo.
Branky KH: Martínek (Rowe), Kareš (Martínek)

Junioři FBC Kutná Hora nakonec po náročné skupině a těžkém osmifinálovém soupeři nepostoupili a po pěti zápasech na turnaji skončili. Všech pět zápasů bylo náročných, a pokud se z nich hráči dokáží poučit a to pozitivní přenesou do mistrovských zápasů v druhé lize, tak tento turnaj splnil svůj účel.

Sestava FBC Kutná Hora: Dlouhý, Hetfleisch – Tvrdík, Spurný – Schwarz O., Zelený – Martínek, Schwarz J., Rowe – Štifter, Jedlička, Kareš – Petrásek, Vokřál, Pešl - Bříza.