Fotbalisté Čáslavi hostí v sobotu od 18 hodin v prvním kole poháru Sokol Živanice

28. červenec 2016, 16:09

Čáslav – Fotbalisté Čáslavi v prvním kole MOL Cupu přivítají na domácím hřišti Sokol Živanice. Utkání má výkop v sobotu 30. července v 18 hodin v čáslavských Vodrantech.

Čáslavští fotbalisté si účast v prvním kole tuzemské pohárové soutěže museli vybojovat v předkole na hřišti divizního Vysokého Mýta. O svém postupu rozhodli fotbalisté Čáslavi až ve druhé části prodloužení, kdy se z hranice pokutového území trefil přesně k tyči Maxa.

Hosté ze Živanic byli nasazeni přímo do prvního kola soutěže. Živaničtí v loňském ročníku divizní skupiny C obsadili vynikající konečné druhé místo.

V kádru Živanic přibyl David Norek, který již na východě Čech působil, když hrál za druholigový FK Pardubice. Z hostování v Českých Budějovicích se vrátil Milan Ujec, který dříve působil také v Čáslavi.

Trenér Milan Ujec starší z týmu vyřadil trojlístek Radek Čihař, Martin Tulach (oba Kratonohy) a Liviu Mocanu (Třemošnice). Na postu asistenta střídá Jaroslava Kratochvíla Ondřej Herzán coby hrající asistent trenéra.

Pohárové úspěchy

Čáslavští se v domácím poháru dostali nejdále v sezóně 2006/2007. V památném utkání tehdy ve druhém kole ve Vodrantech udolali Slavii Praha 4:3, aby pak následně ve třetím kole vypadli na hřišti Viktorie Žižkov (2:0).

Fotbalisté Živanic svůj největší úspěch v poháru zaznamenali před dvěma lety. Na domácím hřišti ve třetím kole přivítali pražskou Spartu. Po vyrovnaném zápase slavnému soupeři nakonec podlehli 1:3.

Změny v pravidlech

Po létech, kdy se hrálo podle systému, který byl odlišný od zemí s pohárovou tradicí, se vedení FAČR rozhodlo dát druhé nejvýznamnější soutěži v zemi nová pravidla, přibližující ji více evropským zvyklostem.

Jednou z nejvýraznějších změn je v případě nerozhodného výsledku zavedení prodloužení 2x15 minut. Pokud nerozhodne ani to, pak přicházejí teprve na řadu pokutové kopy. Dosud rozhodovaly rovnou penalty!

Další změnou je skutečnost, že se nehraje podle takzvaného „pavouka“, který vznikl na základě umístění v minulém ročníku. Kluby byly na jednotlivé pozice do hracího schématu dosazovány. Znamenalo to, že si každý mohl předem prohlédnout případné soupeře až do finále. Citelně tým trpěl prvek napínavosti, který přináší losování. Přesto jde o posun vpřed, protože od 2. kola budou soupeři losováni.

Losování v případě postupu

Druhého kolo poháru se účastní povinně 11 klubů nejvyšší soutěže a 43 postupujících z 1. kola.

Los je rozdělí do 27 dvojic. Kluby jsou rozděleny do košů na licenční (I. a II. liga) a nelicenční. Každý koš je ještě rozdělen podle územní příslušnosti. Losovány budou dvojice: nelicenční klub, který se stává pořadatelem, proti klubu licenčnímu. V případě, že koš licenčních klubů zůstane prázdný, losují se dvojice z koše nelicenčních klubů, prvně vylosovaný, bude hrát doma. Znamená to, že licenční kluby na sebe v této fázi nemohou narazit.