Perleťový pohár jim proklouzl mezi prsty

5. červenec 2009, 21:00

Žirovnice - Ještě před odjezdem na soustředění do Benešova sehráli fotbalisté FC Zenit Čáslav 76. ročník turnaje o "Perleťový pohár" v Žirovnici. Z hráčů, kteří měli odjet do Benešova chyběl gólman Miloš Zorič, který z rodinných důvodů odcestoval domů. Ve finále Čáslav vedla už 3:1, aby nakonec žižkovské Viktorce podlehla po penaltách.

Pelhřimov - Čáslav 1:2 (0:1)

Čáslavští pelhřimovskou branku v kvalifikačním zápase hraném 2 x 35 minut ohrozili poprvé ve 25. min., kdy po Brunclíkově centru hlavičku Holuba vytáhl brankář Moravec. Ten si o dvě minuty později poradil i s Brunclíkovou šikovnou tečí. Zenit se poprvé radoval ve 29. min.: Brunclík z trestného kopu trefil sice jen zeď, ale balón se odrazil k Holubovi, který ho v šestnáctce přistrčil volnému M. Sedláčkovi - 0:1. Po změně stran hosté zatlačili Pelhřimov před jeho branku, ovšem paradoxně se radoval soupeř, když Liška úspěšně zakončil rychlý brejk - 1:1. Ve 45. min. po centru Brunclíka Augustin z vyložené pozice hlavičkou trefil jen brankáře a Skoupý z dorážky přestřelil. Vítěznému gólu pomohl Čáslavi sám Pelhřimov, nešťastná malá domů poslala do úniku Augustina, který ranou od břevna nedal Moravcovi vůbec žádnou šanci - 1:2. Vítězství mohl podtrhnout ještě Vít, ale jeho hlavičku po rohovém kopu vyškrábl výborný Moravec.

Branky: 42. Liška - 29. M. Sedláček, 50. Augustin. Pelhřimov: J. Moravec - Smrčka, Kocián, Blažek (55. Krčil), Kořínek - Dýnek, Kmoch (36. Zabloudil), Nepovím (55. M. Moravec), Regásek (50. Stejskal) - Dvořák (47. Hrnčíř), Liška. Mužstvo vedl Pavel Hurda. Čáslav I. pol.: Houdek - Kotrba, Skoupý, J. Vít, Kunášek - Brunclík, Haniak, Dobal, M. Sedláček - Holub, Markovič. Čáslav II. pol.: Malík - Kunášek, Skoupý, J. Vít, P. Janda - Peškar, Brunclík, Wolf, Fikejz - Augustin, Rožnik. Trenér Přemysl Bičovský.

Čáslav - Žižkov 3:4 pp (1:0, 1:3 pok. kopy)

Ve finále se proti Čáslavi postavil Žižkov, který v kvalifikaci porazil domácí Žirovnici 6:0. Lépe začali Čáslavští: V 17. min. dobře zapracoval na levé straně Holub, M. Sedláček přenesl hru na zadní když, kde zůstal úplně volný Brunclík - 1:0. Ve 30. min. mohl vedení pojistit Markovič, kterého vysunul Kunášek, ovšem lob čáslavského útočníka skončil těsně vedle. Finále se ve druhém poločase pro Zenit vyvíjelo nejprve výborně. V 50. min. nejprve musel výborně zasahovat gólman Houdek při šanci Matějky, ale o minutu později při rychlém brejku Augustin nabídl gól do prázdné brány Fikejzovi - 2:0. Ovšem Viktoriáni se drželi ve hře. V 54. min. Matějkovu hlavičku Houdek sice skvěle vyrazil, ovšem na dorážku Ujce už stačit nemohl - 2:1. V 58. min. Folwarczny z malého vápna naštěstí přestřelil čáslavskou bránu a když v 75. min. Peškarův trestný kop šikovně tečoval J. Vít, zdálo se být rozhodnuto - 3:1. Ale v samotném závěru Novák na zadní tyči snížil na 3:2 a v poslední minutě po závaru před bránou Demjan srovnal na 3:3.

Při penaltách žižkovský gólman A. Hruška zlikvidoval pokusy Augustina, Fikejze a Peškara, z hráčů Zenitu uspěl jen Rožnik a tak se z druhého vítězství v historii turnaje radovala Viktorka. Čáslav se zúčastnila poháru potřetí, před tím v roce 1950 jako Kosmos ve finále podlehla Českým Budějovicím a v roce 2007 se musela spokojit se čtvrtým místem.

Čáslav sehrála za první prázdninový víkend tři přátelská utkání se třemi různě silnými soupeři. "Speciálně s turnajem v Žirovnici můžeme být spokojeni," upozornil trenér Přemysl Bičovský a pokračoval: "Po prvním týdnu trénování jsme odevzdali kvalitní výkony, jak v prvním duelu s Pelhřimovem, ve kterém jsme měli spoustu šancí. Ty jsme bohužel neproměnili. Ve finále se Žižkovem jsme se o vítězství připravili vlastní hloupostí, stav 3:1 sedm minut před koncem normálně musíme udržet. Všechny tři branky jsme dostali po stejných situacích, když jsme neuhlídali střed obrany a dostali branky hlavou. To by se stávat nemělo. Je to ale začátek přípravy, musíme na tom zapracovat." Letní přestávka je krátká, udělal si kouč už nějaký obrázek o hráčích? "Nějaký obrázek jsem si trochu udělal, teď jedeme na týdenní soustředění, sehrajeme ve středu zápas se Spartou B a v neděli turnaj v Tisu. To už budeme vědět daleko více," zakončil kouč.

Branky: 17. Brunclík, 51. Fikejz, 75. J. Vít - 54. Ujec, 77. Novák, 80. Demjan. Rozhodčí: Dobrovolný - Švehla, Kurka. Bez karet. Čáslav I. pol.: Houdek - Kotrba, Skoupý, Petričko, Kunášek - Brunclík, Haniak, Dobal, M. Sedláček - Holub, Markovič. Čáslav II. pol.: Houdek - Kunášek (58. Kotrba), J. Vít, Petričko, P. Janda - Peškar, Wolf, Haniak, Fikejz - Rožnik, Augustin. Trenér Přemysl Bičovský. Žižkov I. pol.: A. Hruška - Kučera, J. Petrů, Pilař, Šťastný - Hřebeček, Novák, Hužbauer, Zengue - Hromek, Matějka. Žižkov II. pol.: A. Hruška - Kropík, J. Petrů, Pilař, Šťastný - Hromek (68. Demjan), Novák, Hužbauer (48. T. Procházka), Folwarczny - Matějka (68. Bukač), Újec (68. Dočekal). Trenér Vlastimil Petržela.