Na závěr sezony házenkáři Sparty přemohli Úvaly o jednu branku

24. květen 2019, 01:08

Kutná Hora - V neděli 19. května čekalo tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora mistrovské utkání posledního 22. kola 2. ligy JV Čechy, ve kterém přivítal ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici tradičního středočeského soupeře - tým Sokola Úvaly.

Kutná Hora - Úvaly 26:25 (12:15)

Před utkáním již bylo jasné, že tým Úval skončí v konečné tabulce soutěže na posledním 11.místě, zatímco SPARTA na 6.místě. A to bez ohledu na nedělní výsledek. V podzimním vzájemném utkání v Úvalech SPARTA zvítězila jednoznačně o 9 branek 21:30, když v poločase vedla 9:13.

Ale nedělní utkání SPARTA nezačala příliš dobře, po vedení hostů 0:1 a 1:2 sice v 7.minutě přešla do vedení 3:2, to však bylo na dlouhé minuty z její strany vše. Nedařilo se nikomu a nic. Počínaje brankářem, hrou v obraně i v útoku. A toho hosté dokázali využít a postupně zvyšovat své vedení. V 9.minutě vedli 3:5, posléze 4:7, 5:8, 6:9, 7:10 a v 18.minutě již 8:12. Následně domácí přece jenom zabrali a v rozmezí 19.-24.minuty stihli vyrovnat na 12:12, závěrečnou pětiminutovku prvního dějství však opět pokazili a hosté si 3 brankami vybudovali solidní poločasové vedení 12:15. A to celkem zasloužené, byli herně přece jenom o něco lepší.

Na začátku 2.poločasu hosté 2x zvýšili na rozdíl 4 branek, na 12:16 a 13:17, domácí však 4 brankami v rozmezí 35.-39.minuty vyrovnali na 17:17. Ale zbytečnými chybami napomohli hostům, kteří odpověděli také 4 brankami v řadě a ve 42.minutě vedli 17:21. Ale domácí hráči přece jenom hru zlepšili, přidali bojovnost i důraz v obraně a karta se začala obracet. Nejprve snížili na 19:21 a po zvýšení hostů na 19:22 další sérií 4 branek přešli ve 48.minutě po dlouhé době opět do vedení - 23:22. Ale hosté se nevzdávali a do 53.minuty si 2 brankami vzali vedení zpět – 23:24. Na to domácí reagovali také 2 brankami a v 55.minutě vedli 25:24. Závěrečná pětiminutovka již byla na branky chudá, byly k vidění pouze dvě. Nejprve hosté v 56.minutě vyrovnali na 25:25, avšak poslední slovo měl v utkání nejlepší střelec domácích Jirka Pícha, který v poslední minutě 26 brankou stanovil konečný výsledek – 26:25. Hosté sice měli ještě dost času na vyrovnání, ale proti tomu byl brankář Jirka Červenka, který pokryl závěrečné dvě střely z křídel a stav se již nezměnil. Ale bylo to drama až do konce.

SPARTA v posledním utkání druholigové sezóny herně nijak neoslnila, vítězství si až v závěru zajistila velkou bojovností v obraně a zlepšenou produktivitou v útoku. A hlavně výkonem brankáře Červenky. Ale od začátku utkání nastoupil do branky mladík Kotěšovec / po roční pauze a jednom tréninku /, nebylo to však ono. Z 12 přímých střel inkasoval 12 branek / měl tedy nulovou úspěšnost /.

Přibližně v 19.minutě utkání / za stavu 8:12 / ho vystřídal Červenka a to už bylo „jiné kafe“. Pokryl ihned první 4 střely, celkem si připsal 13 úspěšných zákroků a měl parádní úspěšnost rovných 50%. Hráči v poli předvedli lepší výkon až v poslední čtvrtině utkání, jinak byl jejich výkon / hlavně v 1.poločasu / celkově hodně průměrný. Až zlepšený závěr to trochu napravil. Celkově měl tým střelbu 51 – 26 =  úspěšnost 50,1%. Z jednotlivců se nejvíce prosazoval Pícha 13-7, nejlepší % úspěšnosti střelby měl M.Veselý 2-2 a dále Brož 7-4, Pugliese 8-4, Falge a Polívka 6-3, Hájek 2-1, Jeníček 6-2, Š.Veselý 1-0. Horák a Salák tentokrát do utkání nezasáhli. Dost smůly měli hráči SPARTY v podobě 8 nastřelených tyčí, 2 střely skončily v blocích a 3 mířily vedle. Celkem si tým připsal 10 zisků míčů a 13 ztrát.

Dvojice hostujících brankářů si připsala v utkání celkem 12 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Seidl, autor 7 branek, 5 jich přidal Francl, po 4 dvojice Pokorný, Najman.

Celkově lze hodnotit konečné 6.místo SPARTY – nováčka soutěže, jako velmi dobré umístění, avšak na něm má velkou zásluhu hodně povedený podzim a 13 bodů v něm získaných. Jaro již bylo herně i výsledkově o hodně horší a pouhých 6 získaných bodů je velkou výstrahou !!!

A jak hodnotil nedělní utkání zastupující trenér Jiří Hájek:
Bohužel i v posledním utkání se projevila nepříliš oslnivá forma v jarní části sezóny. Někteří hráči předvádějí nesoustředěný výkon, jak jinak si vysvětlit zbytečné technické chyby např. při zpracování míče. Ke cti všech hráčů však je, že i když se nedařilo, tak zhruba od 45.minuty se prostě kousli a dokázali nakonec celý, nepříznivě se vyvíjecí zápas otočit. Z jednotlivců si dovolím vyzdvihnout dva hráče. Jirka Pícha se vrátil na poslední dva zápasy po těžkém zranění a jeho herní zkušenosti se střeleckým potenciálem jsou hodně znát. Největší zásluhu na konečném výsledku má však brankář Jirka Červenka. Nikdo mimo oddíl si neumí představit, s jakým sebezapřením přes velkou bolest ruky nastoupil. Jirka je neuvěřitelný srdcař, za mančaft by i dýchal, předvedl fantastický výkon a patří mu velké poděkování. Všichni máme jedno velké přání, aby se dal přes léto zdravotně do pořádku, na podzim ho bude tým určitě potřebovat. Skončilo poslední utkání dlouhé sezóny, na hodnocení bude dost času, nicméně v roli nováčka soutěže se 6.místo určitě cení, obzvlášť když si uvědomíme s jakými absencemi se družstvo na jaře muselo potýkat.

SESTAVA a BRANKY: Červenka /br/, Kotěšovec /br/ - Pícha 7, Brož 4, Pugliese 4, Falge 3, Polívka 3, Jeníček 2, Veselý M. 2, Hájek 1, Horák, Salák a Veselý Š. Trenér: Hájek Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 2 – 2, VYLOUČENÍ: 5 – 4, SEDMIČKY: 3/1 – 4/3, ROZHODČÍ: Skružná - Skružný / oba Zlonín /, DIVÁCI: 32.

Ostatní výsledky posledního 22.kola:
HBC Strakonice „B“ - JISKRA Havlíčkův Brod 37:30, JISKRA Třeboň - SPARTAK MAS Sezimovo Ústí 26:19, HK SLAVIA Praha – 1.HC Pardubice 30:26, TJ Chodov JM „B“ - LOKOMOTIVA České Budějovice 24:30, LOKOMOTIVA Vršovice měla volno.

Konečná tabulka 2.ligy mužů JVČ 2018-2019:
1.    JISKRA Třeboň    20    16    0    4    610    :    497    33
2.    LOKOMOTIVA České Budějovice    20    15    1    4    582    :    507    31