Matyáš Dalecký a Šárka Vachata vybojovali na šampionátu stříbro!

18. únor 2019, 08:55

Kolín - Nakonec deset Kolíňáků se v individuálních disciplínách představilo na letošním mistrovství ČR v ostravské hale, když z pozice náhradníka se do soutěže koulařů dostal i Pavel Krejča.

Jako první ukončili v sobotním odpoledni svou soutěž trojskokani. Dvojici nových kolínských posil se ale závod úplně podle představ nevydařil. Michal Sebera nezaznamenal žádný zdařený pokus a při svém prvním mistrovském závodě v kolínském dresu skončil bez výkonu. Lukáš Kozárek skočil 14,36 m a z deváté pozice mu do finále chybělo 23 centimetrů.

Souběžně s trojskokany bojovali o medaile také výškaři a tato soutěž přinesla příznivcům kolínské atletiky velkou radost. Svěřenec Ratislava Šediny Matyáš Dalecký zahájil soutěž na výšce 198 cm, kterou zdolal napoprvé, stejně jako 203 a 208 cm. V tu chvíli zůstali v soutěži už jen čtyři kandidáti na medaile. O zisku halového stříbra rozhodl Matyáš úspěšným druhým pokusem na 212 cm. Nestačil tak jen na královéhradeckého Marka Bahníka, který se prezentoval výborným výkonem 220 cm.

Ve třetím rozběhu na 60 metrů se představila dorostenka Jana Šafránková a vedla si výborně. Časem 7,75 s vyrovnala svůj osobní rekord a na 12. místě jí chyběly jen tři setiny k postupu do finále. V prvním rozběhu mužů na stejné trati zaklekl do bloků StanislavJíra. Ten ale tentokrát neběžel v takové formě jako na úplném začátku sezóny, v čase 6,96 s doběhl třetí, a to znamenalo trochu nečekaně až 10. místo čtyři setiny od postupu. Ve druhém rozběhu startoval Marek Řehák, který zaběhl 7,07 s a celkově skončil na kvalitním 13. místě. V posledním rozběhu přišlo z kolínského pohledu to nejlepší. Štěpán Hampl v něm podlehl o jedinou setinu v čase 6,82 s jen mistru světa Pavlu Maslákovi a třetím nejrychlejším časem vybojoval postup do finále.

Výbornou a stálou formu prokázal týden před vrcholným závodem své věkové kategorie v soutěži s mnohem zkušenějšími soupeři v sektoru tyčkařů junior Jakub Vítek. Předvedl druhý nejlepší výkon kariéry 492 cm, ztroskotal až o 15 cm výše a 7. místem vybojoval své premiérové finálové umístěni mezi českou mužskou elitou.

Závěrečné sobotní kolínské vystoupení obstarala ve finále nejkratšího sprintu medailová naděje Štěpán Hampl. Závod se mu ale vůbec nevydařil a obsadil až 8. místo za 7,03 s.

Velkou radost příznivcům kolínské atletiky udělala také odchovankyně oddílu Helena Jiránková, která se již v dresu USK Praha stala v osobním rekordu 8,31 s mistryní republiky.

V nedělním programu byla hlavním kolínským medailovým želízkem v ohni trojskokanka Šárka Vachata (dříve Buranská), která obhajovala stříbrnou medaili z loňského šampionátu. A hned prvním pokusem dlouhým 12,32 m dala najevo, že dlouhodobě patří k absolutní české špičce a zařadila se na druhé místo. To potvrdila ve čtvrté sérii zlepšením na 12,54 m a v celé soutěži našla jedinou přemožitelku v Emmě Maštalířové z SK Jeseniova Praha, která vybojovala titul skokem dlouhým 12,90 m.

Závěrečné individuální kolínské vystoupení se koulaři Pavlu Krejčovi nevydařilo, když nezaznamenal zdařený pokus. Tečku za kolínskými starty pak udělalo kvarteto dorostenek, které v sestavě Novotná, Tvrdá, Šafránková, Šlehubrová skončilo ve štafetě na 4x200 metrů na 5. místě, když časem 1:45,73 s zaostalo jen o tři desetiny sekundy za kolínským historickým rekordem v kategorii dorostenek i žen. Jejich hlavní závod ale přijde za týden, kdy se v Praze koná šampionát dorostu a juniorů.

Kolínská výprava tak z Ostravy odvezla zásluhou Matyáše Daleckého a Šárky Vachaty dvě stříbrné medaile, doplněné pátým místem ženské štafety, sedmou příčkou tyčkaře Jakuba Vítka a osmou pozicí Štěpána Hampla.