Na kolínském stadiónu vyvrcholil Štafetový pohár

25. květen 2018, 07:06

Kolín - V Kolíně vyvrcholil pátý ročník Štafetového poháru, týmové soutěže určené pro první stupeň základní školy. Nejvíce se na tratích 8x100 a 8x200 metrů v součtu třech závodů dařilo žákyním a žákům ze ZŠ v Uherském Hradišti, jimž předali poháry a medaile členové reprezentačních čtvrtkařských štafet Vít Müller, Daniel Němeček, Patrik Šorm, Jan Tesař.

Štafetový pohár je soutěž inspirovaná podobnou v Norsku, u nás se poprvé uskutečnila v roce 2014. Letos na jaře tedy proběhl pátý ročník a zapojilo se do něj ve třech kolech (okresní, krajské, finále) na devět tisíc školáků z téměř šesti stovek škol po celé republice. Do dnešního boje o celorepublikové poháry v Kolíně se pak probojovaly nejlepší školy z každého kraje, plus jedna na divokou kartu a jedna domácí - celkem tedy šestnáct družstev. Běhají se smíšené osmičlenné štafety čtyřech děvčat a čtyřech chlapců, úseky měří 100 a 200 metrů.

Doufám, že předvedete samé skvělé výkony, a těším se, komu pak budeme předávat poháry,“ vzkázal před začátkem závodů Daniel Němeček. Spolu s kolegy patrony, dalšími čtyřstovkaři z úspěšných štafet Patrikem Šormem, Janem Tesařem a Vítem Müllerem, pak provedli rozcvičkové kolečko, bedlivě sledovali výkony mladých atletů, ale také se trpělivě podepisovali ve stánku kampaně „Jsem atlet“. A shodovali se: je bezva, že děti takovou akci mají a třeba, že je i oni svou přítomností povzbudí k tomu, aby se atletice věnovali.

Němečkovo přání z úvodu se vyplnilo. Ač nebyla nouze o krkolomné předávky, kolize a někdy i pády, přesto byly k vidění výborné výkony. Svědčí o tom fakt, že dvě nejlepší štafety byly v součtu třech štafetových závodů rychlejší než loňští vítězové z Tábora. A to, že nic není nic dopředu dáno, zase dokládá složení stupňů vítězů, které je zcela odlišné proti předešlému roku.

Nejlépe sehrané štafety dala dohromady Základní škola Uherské Hradiště ze Sportovní ulice. Její žákyně a žáci ve dvou závodech skončili těsně druzí a jednou čtvrtí, především ale dvakrát 800 a jednou 1600 metrů uběhli celkově nejrychleji, za 8 minut a 20,6 vteřiny. Pohár pro druhé místo vybojovali jejich soupeřky a soupeři ze ZŠ z Ostravy-Poruby, kteří v součtu dosáhli času 8:22,7. Třetí pozici obsadila ZŠ Kamenice nad Lipou z kraje Vysočina za výkon 8:25,3.

Výherce pohárů dělilo méně než pět vteřin, ale ještě vyrovnanější bylo pořadí pod stupni, kde se v rozmezí kolem osmi a půl minuty vmáčkly do jedné a půl sekundy (8:29,6 až 8:31,1) hned čtyři školy – čtvrtá z Plzně (25. ZŠ), pátá z Břeclavi (Slovácká ulice), šestá z Prahy (Campanus) a sedmá z Hradce Králové (Štefcova ulice).

Na trati 8x100 metrů se v kategorii mladších (1. až 3. ročník) šest vešlo základních škol pod 2 minuty a 10 vteřin. Jasně nejlepší byla sestava ze ZŠ z Kamenice nad Lipou, celkově třetí škola zde s časem 2:06,5 zvítězila s náskokem více než sekundy a půl před další trojicí škol z Plzně, Břeclavi, Uherského Hradiště, které se naskládaly do pouhých třech desetin v rozmezí 2:08,1 až 2:08,4.

Také mezi staršími (4. až 5. ročník) se povedlo na „osmistovce“ pokořit metu – v tomto případě dvou minut – šesti sestavám školáků. Pořádný kus, tři a půl vteřiny, se ukrojila ZŠ Campanus z Prahy, přesný čas jejího družstva byl 1:56,5. Jen o tři desetiny zpět zůstala ZŠ Uherské Hradiště (1:56,8), další týmy už se nedostaly ani pod 1:58.

Lítý boj o prvenství v nejdelší štafetě 8x200 metrů vyzněl o pouhou půlvteřinu pro Porubu, která v ní zdolala Uherské Hradiště. Jejich časy 4:15,0 a 4:15,5. Pod 4:20 se vmáčkl ještě tým z Hradce Králové, povedlo se jim to o jedinou desetinu (4:19,9), naopak jedna desetina přebývala Kamenici nad Lipou.