Netradičního Silvestrovského běhu v Kolíně se zúčastnilo 175 běžců!

3. leden 2021, 14:22

Kolín - Až nečekaný ohlas mělo rozhodnutí nevynechat letošní 61. ročník kolínského Silvestrovského běhu, ale jeho uskutečnění přizpůsobit současným přísným protiepidemickým nařízením. A tak vznikl nápad vyznačit tradiční tříkilometrovou trať mimo atletický stadión, umožnit všem zájemcům individuálně ji absolvovat od 30. prosince do 1. ledna a zdolání tratě a případný naměřený čas oznámit pořadateli formou e-mailu či SMS zprávy. A této možnosti využilo 175 běžců a běžkyň, přičemž odhadem další desítky sportovců si trať proběhli, ale neměli potřebu o tom informovat.

A tak myšlenka letošního atypického ročníku - ukázat, že i v současných podmínkách "dusících" veškeré sportovní aktivity, lidé chtějí a dokáží sportovat - určitě nezapadla. Samozřejmě výsledky letošního ročníku musí být neoficiální, neboť dosažené časy nebyly změřeny kvalifikovanými rozhodčími, ale každý z běžců byl rozhodčím sám sobě. Přesto organizátoři byli velmi příjemně překvapeni férovostí všech účastníků, neboť ani jedno z došlých "hlášení" o dosaženém čase nezavdávalo ani stín podezření, že čas je vymyšlený nebo že jde o recesi.

Bohužel zcela logicky byly letos dosažené výkony u většiny pravidelných účastníků viditelně horší než v předchozích letech, ačkoli podmínky byly téměř ideální. Atleti totiž na rozdíl od lyžařů či cyklistů-časovkářů nejsou zvyklí bojovat individuálně jen s časem, a tak absence soupeřů na trati ubírala desítky vteřin. Dosažený čas ale určitě nebyl v letošním ročníku tím nejdůležitějším.

Nikdo z běžců se tak letos nedokázal dostat pod deset minut a vítězný Luboš Herel ze Sokola Kolín-atletika se časem 10:06 min. dokonce dostal jako jediný pod jedenáct minut. Druhou příčku ve výsledkové listině obsadil Michal Slabý z AC Sparta Praha za 11:08 min. a třetím nejrychlejším byl Jan Herda z Dobřichova v čase 11:13 min. Překvapivě čtvrtý byl úspěšný mladý kolínský sprinter Lukáš Soukal (11:19) a o vteřinu pomalejší byl finalista žákovského mistrovství republiky Marek Málek.

Mezi ženami byla nejrychlejší Iva Kroužilová z pořádajícího Sokola Kolín-atletika za 12:26 min., za ní skončila kolínská Michaela Bubníková (12:41) a třetí byla mladičká Kristýna Hrabánková (13:44).

I letošní účast potvrdila okřídlenou větu, že tohoto běhu se účastní všichni vyznavači zdravého pohybu od malých capartů po ctihodné kmety. Nejmladším účastníkem byl teprve šestiletý Vít Šotola, na druhém konci spektra pak byl dvaaosmdesátiletý prof. Stanislav Plešinger, který v historii tohoto běhu absolvoval všech 61. ročníků! Trať vedoucí lesoparkem Borky absolvovali také jak bývalý starosta města Kolína Vít Rakušan, tak starosta současný Michael Kašpar.

Všichni účastníci se ale shodovali na tom, že na silvestra roku 2021 se rádi sejdou na startu 62. ročníku všichni pohromadě!

Zdroj: Jiří Tuček, atletikakolin.cz