vv auto
Reklama

Čáslavská základna má nového velitele

27. říjen 2020, 07:59

Čáslav - K 1. listopadu tohoto roku dojde k výměně velitelů čáslavské 21. základny taktického letectva. Odcházejícího brigádního generála Petra Tománka, který základně velel více než čtyři roky, vystřídá jeho dosavadní zástupce plukovník Jaroslav Míka.

Generál Tománek po ukončení Vysoké vojenské školy v Košicích zahájil v roce 1993 svoji vojenskou kariéru na letišti v Čáslavi jako pilot letounů L-39 Albatros, MiG-21 a L-159 ALCA, na kterých nalétal více než 1500 hodin. V průběhu kariéry působil na velitelských funkcích na stupních letka a křídlo na čáslavské základně a absolvoval studium na Squadron Office School v Montgomery v USA a Royal College of Defence Studies v Londýně. V letech  2013-2016  se stal náčelníkem Odboru bojové přípravy Velitelství vzdušných sil Armády České republiky. V roce 2014 se zúčastnil zahraniční mise v Afghánistánu. Od srpna 2016 zastával post velitele 21. základny taktického letectva Čáslav.  

Nyní se generál Tománek s čáslavským letištěm loučí. Dne 27. října 2020 byl povýšen do hodnosti brigádního generála a od 1. listopadu bude zastávat funkci zástupce ředitele sekce plánování schopností MO. „Byly to úspěšné čtyři roky a základna splnila všechny úkoly. Po celou dobu jsme zabezpečili ochranu vzdušného prostoru České republiky a našich spojenců. V rámci mise tzv. Air Policing NATO české gripeny chránily vzdušný prostor Islandu a Baltských zemí. Nalétali jsme desítky tisíc hodin bez vážnějších incidentů. Naši odborníci pomáhali zavést letoun L-159 Iráckým vzdušným silám. Díky za to patří všem zaměstnancům základny. Dovolte mi, poděkovat také všem představitelům místních samospráv a obyvatelům Čáslavska a Kutnohorska. Velmi si vážím podpory, které se 21. základně taktického letectva od Vás dostávalo,“ zhodnotil svoje působení ve funkci velitele brigádní generál Petr Tománek.

Plukovník Míka po absolvování Vysoké vojenské letecké školy v Košicích a následně Vojenské akademie v Brně nastoupil v roce 1995 na letiště v Čáslavi, kde působil v pilotních funkcích. Během své vojenské kariéry prošel velitelskými pozicemi na stupni letka a křídlo. V letech 2011 až 2012 studoval na prestižní americké Letecké válečné akademii (Air War College) v Montgomery ve státě Alabama, později na Royal College of Defence Studies v Anglii.

Od roku 2016 do roku 2018 zastával funkci náčelníka Odboru bojové přípravy Velitelství vzdušných sil Armády České republiky. V roce 2018 se stal zástupcem velitele 21. základny taktického letectva Čáslav.

Na letounech L-29 Delfín, L-39 Albatros, L-159 ALCA a  JAS-39 Gripen má nalétáno více než 2100 hodin. V roce 2006 byl součástí čtvrté skupiny pilotů, která se přeškolila na nadzvukový letoun JAS-39 Gripen. V  jeho kokpitu, stále jako aktivní pilot, doposud nalétal zhruba 800 hodin. V roce 2009 velel 1. českému kontingentu, který s letouny JAS-39 Gripen chránil vzdušný prostor Baltských států.

Provoz letecké techniky čáslavské základny je spojen s hlukovou zátěží, která se dotýká nejen obyvatel v okolí útvaru, ale také lidí žijících v pracovních prostorech po celé republice. Plukovník Míka si pochvaluje vzájemnou spolupráci s okolními obcemi, která je nastavena na dobré úrovni. „Jako nový velitel základny budu v tomto trendu pokračovat. Základna bude s obcemi nadále komunikovat s cílem dosažení vzájemného porozumění a pochopení ze strany široké veřejnosti pro naši činnost, kterou je ochrana vzdušného prostoru naší vlasti," říká nový velitel čáslavské základny Jaroslav Míka a dodává: „Bez zajištěné bezpečnosti není možný normální fungující život tak, jak jsme si za posledních 75 let zvykli.“

Text a foto: kpt. Hana Havrdová

AVE_CZ
Reklama
Zpět na článek
Čáslavská základna má nového velitele
Foto: /

Čáslavská základna má nového velitele

Čáslavská základna má nového velitele
Foto: /

Čáslavská základna má nového velitele

Čáslavská základna má nového velitele
Foto: /

Čáslavská základna má nového velitele

Čáslavská základna má nového velitele
Foto: /

Čáslavská základna má nového velitele

Čáslavská základna má nového velitele
Foto: /

Čáslavská základna má nového velitele