Na středních odborných školách v pondělí začaly praktické maturity

26. květen 2020, 08:02

Čáslav - Jeden ze zásadních životních okamžiků začal v pondělí pro maturanty na středních odborných školách: Začala tam totiž praktická část maturitní zkoušky. Proti minulým letům ale přece jen v nezvyklém režimu: Dezinfekce rukou při vstupu do školy, podepsané čestné prohlášení a hlavně - rouškou zakryté dýchací cesty.

"Dnes začínají maturitní zkouškou praktickou částí dvě třídy - obchodní akademie a strojaři," uvedla ředitelka VOŠ, SPŠ a OA Čáslav Věra Szabová. Na čáslavské škole budou praktické maturity pokračovat i v úterý, na řadu tentokrát přijdou studenti ekonomického lycea. Škola musí také respektovat nařízení o maximálně patnáctičlenných skupinách. "Strojaře jsme pozvali všechny najednou - jsou připravné všechny odborné učebny a laboratoře, do kterých se rozdělí vylosovanými otázkami," vysvětlila ředitelka.

Termín praktických maturit je standardně na konci dubna, v první polovině května by studenti skládali písemnou státní část maturitní zkoušky a na konci května by potom absolvovali ústní část. "Letos jsou termíny o měsíc posunuté s tím, že studenti nepíší písemné práce, 1. a 2. června je na naší škole čekají didaktické testy za matematiky, anglického a českého jazyka," připomněla Věra Szabová.

Ústí část maturit je na VOŠ, SPŠ a OA Čáslav naplánována v týdnu od 8. června, ve stejném termínu, kdy svá absolutoria budou skládat studenti kombinovaného studia vyšší odborné školy. "Maturity i absolutoria zajišťují učitelé, které učí na střední i vyšší škole. Proto jsme museli udělat drobné kompromisy," naznačila ředitelka školy.

V současné době škola řeší také otázku předávání vysvědčení. "Opět jsme povinni dodržovat patnáctičlenné skupiny, ovšem ve třídách je více studentů. Když nám bude přát počasí, vysvědčení předáme ve školním atriu po skupinách, které přijdou po hodině," uvažovala nahlas Věra Szabová, která je spokojená i se zájmem maturantů o přípravu na závěrečnou zkoušku: "V posledních čtrnácti dnech vyučující v maturitních předmětech otevřeli konzultace a musím říci, že studenti chodili v 95%."

René Svoboda
Galerie
Předchozí Následující
AVE_CZ
Reklama
Na středních odborných školách v pondělí začaly praktické maturity

Na středních odborných školách v pondělí začaly praktické maturity

26. Květen 2020

Čáslav - Jeden ze zásadních životních okamžiků začal v pondělí pro maturanty na středních odborných školách: Začala tam totiž praktická část maturitní zkoušky. Proti minulým letům ale přece jen v nezvyklém režimu: Dezinfekce rukou při vstupu do školy, podepsané čestné prohlášení a hlavně - rouškou zakryté dýchací cesty.

"Dnes začínají maturitní zkouškou praktickou částí dvě třídy - obchodní akademie a strojaři," uvedla ředitelka VOŠ, SPŠ a OA Čáslav Věra Szabová. Na čáslavské škole budou praktické maturity pokračovat i v úterý, na řadu tentokrát přijdou studenti ekonomického lycea. Škola musí také respektovat nařízení o maximálně patnáctičlenných skupinách. "Strojaře jsme pozvali všechny najednou - jsou připravné všechny odborné učebny a laboratoře, do kterých se rozdělí vylosovanými otázkami," vysvětlila ředitelka.

Termín praktických maturit je standardně na konci dubna, v první polovině května by studenti skládali písemnou státní část maturitní zkoušky a na konci května by potom absolvovali ústní část. "Letos jsou termíny o měsíc posunuté s tím, že studenti nepíší písemné práce, 1. a 2. června je na naší škole čekají didaktické testy za matematiky, anglického a českého jazyka," připomněla Věra Szabová.

Ústí část maturit je na VOŠ, SPŠ a OA Čáslav naplánována v týdnu od 8. června, ve stejném termínu, kdy svá absolutoria budou skládat studenti kombinovaného studia vyšší odborné školy. "Maturity i absolutoria zajišťují učitelé, které učí na střední i vyšší škole. Proto jsme museli udělat drobné kompromisy," naznačila ředitelka školy.

V současné době škola řeší také otázku předávání vysvědčení. "Opět jsme povinni dodržovat patnáctičlenné skupiny, ovšem ve třídách je více studentů. Když nám bude přát počasí, vysvědčení předáme ve školním atriu po skupinách, které přijdou po hodině," uvažovala nahlas Věra Szabová, která je spokojená i se zájmem maturantů o přípravu na závěrečnou zkoušku: "V posledních čtrnácti dnech vyučující v maturitních předmětech otevřeli konzultace a musím říci, že studenti chodili v 95%."

René Svoboda
Prohlédnout galerii