vv auto
Reklama

Svatý Mikuláš z Myry nosí dobroty nejen čáslavským dětem

5. prosinec 2020, 07:33

Čáslav/Myra/Kale/Demre - Bez Mikuláše, čerta a anděla si nikdo z nás a především dětí předvánoční čas už neumí ani představit. A kde se vlastně vzala tato tradice? Za jejím původem se musíme vypravit do biblického města Myry v Malé Asii. V městě Myra, přejmenovaném na Demre, patřící v současnosti Turecku, totiž svatý Mikuláš prováděl dobré skutky. Právě ten, jehož následovníci nosí každoročně českým dětem sladkosti a stal se také předobrazem amerického Santa Clause nebo německého Weihnachtsmanna.

Podle  pověsti o Mikulášově dobročinnosti jeden zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno ke svatbě. Mikuláš je ale chtěl zachránit a hodil oknem v noci sestrám tři měšce plné zlata, takže se mohly provdat. Podle jiné verze zchudlá rodina uvízla v dluzích a otec měl skončit ve vězení pro dlužníky. Dcery měly být prodány do veřejných domů. K tomu však nedošlo díky svatému Mikuláši, který jim dal za okno sáčky se zlaťáky. Rodina tak zaplatila dluhy a zbylo ještě na věno. A právě na paměť této události dostávají dodnes děti sladkosti do punčochy za okno, nebo přímo od Mikuláše. Podle další pověsti Mikuláš pomohl na moři lodi, která se dostala do problémů. Je proto často znázorňován s kotvou.

Mikuláš alias Nicolas se narodil ve městě Patara, sousedním městě Myry, mezi lety 280 až 286 našeho letopočtu. V Myře, později přejmenované na Kale, dnes nesoucí jméno Demre, se stal biskupem. Za života vykonal mnoho dobrých skutků, proto je dnes patronem řady profesí a řemesel. Pohřben byl v kostele v Myře, který dnes nese jeho jméno. Kostel s okolím byl v průběhu staletí zanesen sedimenty řeky a mělo se za to, že již neexistuje. Byl však objeven, vykopán a rekonstruován. Z uvedených důvodů nepřekvapí, že je dnes podstatně níže oproti okolnímu terénu.

Svatý Mikuláš nenašel klid ani po své smrti. Roku 1087 připluli do Myry italští námořníci, kteří chtěli ochránit Mikulášův hrob před muslimy. Ostatky sv. Mikuláše vyzvedli ze sarkofágu a naložili na loď, která zakotvila v italském městě Bari. Od té doby spočívá světec v kryptě v bazilice sv. Mikuláše, zbudované k jeho poctě. Sarkofág v Myře je pokládán za cenný a posvátný artefakt. Z těchto historických důvodů je uváděno „svatý Mikuláš z Myry, ale někdy také z Bari“.

Při posledních výzkumech se ukázalo, že kolem svatého Mikuláše není nouze o překvapení. Pod kostelem sv. Mikuláše v Demre turečtí archeologové totiž detekovali prostor, který čeká na odkrytí. S největší pravděpodobností se jedná o zachovalou hrobku a teprve po odkrytí se uvidí, jestli jsou v ní ostatky svatého Mikuláše. Při zkoumání starých dokumentů se totiž přišlo na poznámky, podle nichž ostatky převezené do Bari mohly patřit jinému knězi.

Není ale podstatné, jestli ostatky Mikuláše, který zemřel pravděpodobně 6. prosince mezi roky 345 a 351, jsou v Demre, nebo v Bari. Důležitý je jeho odkaz pomáhat druhým. Vzpomeňme si na to, až v předvečer 6. prosince navštíví muž s bílým vousem, v doprovodu čerta a anděla, naše děti.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=-uZermf06YE

Text a foto Vladimír Havlíček
Galerie
Předchozí Následující
AVE_CZ
Reklama
Svatý Mikuláš z Myry nosí dobroty nejen čáslavským dětem

Svatý Mikuláš z Myry nosí dobroty nejen čáslavským dětem

5. prosinec 2020

Čáslav/Myra/Kale/Demre - Bez Mikuláše, čerta a anděla si nikdo z nás a především dětí předvánoční čas už neumí ani představit. A kde se vlastně vzala tato tradice? Za jejím původem se musíme vypravit do biblického města Myry v Malé Asii. V městě Myra, přejmenovaném na Demre, patřící v současnosti Turecku, totiž svatý Mikuláš prováděl dobré skutky. Právě ten, jehož následovníci nosí každoročně českým dětem sladkosti a stal se také předobrazem amerického Santa Clause nebo německého Weihnachtsmanna.

Podle  pověsti o Mikulášově dobročinnosti jeden zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno ke svatbě. Mikuláš je ale chtěl zachránit a hodil oknem v noci sestrám tři měšce plné zlata, takže se mohly provdat. Podle jiné verze zchudlá rodina uvízla v dluzích a otec měl skončit ve vězení pro dlužníky. Dcery měly být prodány do veřejných domů. K tomu však nedošlo díky svatému Mikuláši, který jim dal za okno sáčky se zlaťáky. Rodina tak zaplatila dluhy a zbylo ještě na věno. A právě na paměť této události dostávají dodnes děti sladkosti do punčochy za okno, nebo přímo od Mikuláše. Podle další pověsti Mikuláš pomohl na moři lodi, která se dostala do problémů. Je proto často znázorňován s kotvou.

Mikuláš alias Nicolas se narodil ve městě Patara, sousedním městě Myry, mezi lety 280 až 286 našeho letopočtu. V Myře, později přejmenované na Kale, dnes nesoucí jméno Demre, se stal biskupem. Za života vykonal mnoho dobrých skutků, proto je dnes patronem řady profesí a řemesel. Pohřben byl v kostele v Myře, který dnes nese jeho jméno. Kostel s okolím byl v průběhu staletí zanesen sedimenty řeky a mělo se za to, že již neexistuje. Byl však objeven, vykopán a rekonstruován. Z uvedených důvodů nepřekvapí, že je dnes podstatně níže oproti okolnímu terénu.

Svatý Mikuláš nenašel klid ani po své smrti. Roku 1087 připluli do Myry italští námořníci, kteří chtěli ochránit Mikulášův hrob před muslimy. Ostatky sv. Mikuláše vyzvedli ze sarkofágu a naložili na loď, která zakotvila v italském městě Bari. Od té doby spočívá světec v kryptě v bazilice sv. Mikuláše, zbudované k jeho poctě. Sarkofág v Myře je pokládán za cenný a posvátný artefakt. Z těchto historických důvodů je uváděno „svatý Mikuláš z Myry, ale někdy také z Bari“.

Při posledních výzkumech se ukázalo, že kolem svatého Mikuláše není nouze o překvapení. Pod kostelem sv. Mikuláše v Demre turečtí archeologové totiž detekovali prostor, který čeká na odkrytí. S největší pravděpodobností se jedná o zachovalou hrobku a teprve po odkrytí se uvidí, jestli jsou v ní ostatky svatého Mikuláše. Při zkoumání starých dokumentů se totiž přišlo na poznámky, podle nichž ostatky převezené do Bari mohly patřit jinému knězi.

Není ale podstatné, jestli ostatky Mikuláše, který zemřel pravděpodobně 6. prosince mezi roky 345 a 351, jsou v Demre, nebo v Bari. Důležitý je jeho odkaz pomáhat druhým. Vzpomeňme si na to, až v předvečer 6. prosince navštíví muž s bílým vousem, v doprovodu čerta a anděla, naše děti.

Video:
https://www.youtube.com/watch?v=-uZermf06YE

Text a foto Vladimír Havlíček
Prohlédnout galerii