Tomáš Růžička: Jsem připraven být místostarostou i v tomto volebním období

11. říjen 2018, 08:06

Kolín - Tomáš Růžička  je místostarostou Kolína od listopadu 2010 a od víkendových voleb také jediným zvoleným zastupitelem za nový subjekt Volba pro Kolín. S redakcí Svoboda.info si povídal o povolební situaci i rozdělané práci.

Co říkáte výsledku voleb?

Volby dopadly pro Kolín dobře. Lidé si přáli, aby tI, kteří aktuálně vedou Kolín, pokračovali i nadále. Všichni vidíme, že naše město se dynamicky mění. Lidé to ocenili a zřetelným důkazem jsou získané mandáty. Pokud budu volby hodnotit z pohledu mého uskupení, jsme mladý subjekt, což znamená, že jsme startovali a naše jméno, jakožto nováčka, mělo určitý hendikep. O to těžší bylo v rámci toho mála času, který jsme měli, voliče oslovit a vysvětlit jim naši situaci, představit naše vize. V těchto podmínkách nepovažuji zisk jednoho mandátu za vůbec špatný výsledek. Na druhou stranu přiznávám, že jsme doufali na dva mandáty. 

V minulém volebním období jste kandidoval za Kolíňáky, co vás přimělo kandidovat letos za jiný subjekt?

V létě loňského roku mne předseda volebního sdružení Kolíňáci požádal, abych za toto sdružení již nekandidoval. Tento požadavek, který byl projednán na veřejné členské schůzi, jsem akceptoval. Musím říci, že můj odchod se některým další m členům Kolíňáků nelíbil. Proto postupně odešli taktéž ze sdružení. Například doktor Václav Navrátil, doktor Lukáš Wagenknecht nebo paní ředitelka mateřského centra Andrea Kornucová.

Probíhají z vaší strany jednání o budoucí koalici?

Zatím ne. Volby byly o víkendu a v pondělí standardně zasedala rada, máme své úkoly, schůzky. Myslím, že tento týden je takovým týdnem pro vítěze, který s jednadvaceti mandáty potřebuje nějaký čas na uvážení všech variant, jak pokračovat dál. Já osobně tedy povolební vyjednávání očekávám na konci tohoto týdne nebo na začátku toho příštího. 

Budete usilovat znovu o post místostarosty?

To je velmi těžká otázka. Vůbec nezáleží na mé osobě ale na vítězi voleb. Pokud by mne vítěz voleb- Změna pro Kolín- oslovil, abych pokračoval na pozici místostarosty tak ano, tuto nabídku bych přijal. Nicméně znovu opakuji, je to jejich právo od voličů, jejich volba a s výsledkem jaký dokázali, je míček na jejich straně. Já jsem připraven akceptovat jejich rozhodnutí.

Máte ještě rozdělanou práci?

Snažil jsem se už nějaký čas před volbami dotáhnout věci do konce, stejně jako v minulém volebním období. Člověk za prvé pro některé projekty dýchal a za druhé je dobré „stůl“ včas vyčistit, připravit, protože nikdy nevíte, jak volba občanů dopadne. Byl bych rád, aby pokračoval projekt Chytré měření pitné vody, který jsem ve své gesci spustil a pracoval na něm nějakou dobu se společností  VODOS a Vodohospodářským sdružením Kolín. Projekt se povedl, ale zasloužil by si rozšíření i na další nemovitosti a další vlastníky v Kolíně. Konec konců, i letošní sucho je příkladem, že se o vodu musíme do budoucna lépe starat. Je společným bohatstvím. Dalším projektem, u kterého chci, aby pokračoval do budoucna, je monitoring kvality ovzduší. Aktuálně v Kolíně nikdo kromě města toto nedělá. Dříve se tím zabýval zdravotní ústav, ale jeho stanice je již několik měsíců mimo provoz. Takže město jako jediné monitoruje na dvou místech v rámci pilotního projektu společně s ČVUT kolínské ovzduší. Pokládám za důležité v projektu pokračovat, to znamená rozmístit měření i na dalších místech. Hovořil jsem na toto téma s vedoucím odboru životního prostředí panem inženýrem Smutným a vysvětlil mu celý koncept, doufám, že pokud bych na radnici již nebyl, projekt bude pokračovat dál.

Další věci jsou sociální služby. Je rozjetá rekonstrukce Domova pro seniory ve Slovenské ulici, která je nesmírně náročná tím, že se pracuje za provozu. Byl bych moc rád, aby i tento projekt doběhl do svého cíle. Velkým projektem, na kterém jsem několik měsíců pracoval, je soutěž na nového provozovatele autobusové dopravy, která byla vyhlášena na přelomu srpna a září a nabídky by se měly otevírat v polovině listopadu. Stávajícímu dopravci končí původní smlouva na konci roku 2019, nový dopravce bude v Kolíně působit od 1. prosince 2019. Připomenu jen, že původní smlouva byla v roce 2009 bez výběrového řízení prodloužena na dalších deset let. Doufám tedy, že pokud bych už u toho nemohl být, bude vybrán kvalitní provozovatel autobusové dopravy. Zanechávám připravenou dopravní studii na zpětné připojení některých zaslepených ulic bývalého průtahu, projekt na novou podobu smuteční obřadní síně, projekt rekonstrukce zahrady městské knihovny a piazzetty bytového komplexu Husova. Otevřel jsem další témata proseniorské aktivity, denní centrum pro osoby bez domova, hospicové služby. Rád budu pro naše město pracovat nadále. Minimálně se budeme potkávat na jednáních zastupitelstva. Těch osm let bylo pro mne životní zkušeností a mám na co navázat.

bil
Komentáře
AVE_CZ
Reklama
Tomáš Růžička: Jsem připraven být místostarostou i v tomto volebním období

Tomáš Růžička: Jsem připraven být místostarostou i v tomto volebním období

11. říjen 2018

Kolín - Tomáš Růžička  je místostarostou Kolína od listopadu 2010 a od víkendových voleb také jediným zvoleným zastupitelem za nový subjekt Volba pro Kolín. S redakcí Svoboda.info si povídal o povolební situaci i rozdělané práci.

Co říkáte výsledku voleb?

Volby dopadly pro Kolín dobře. Lidé si přáli, aby tI, kteří aktuálně vedou Kolín, pokračovali i nadále. Všichni vidíme, že naše město se dynamicky mění. Lidé to ocenili a zřetelným důkazem jsou získané mandáty. Pokud budu volby hodnotit z pohledu mého uskupení, jsme mladý subjekt, což znamená, že jsme startovali a naše jméno, jakožto nováčka, mělo určitý hendikep. O to těžší bylo v rámci toho mála času, který jsme měli, voliče oslovit a vysvětlit jim naši situaci, představit naše vize. V těchto podmínkách nepovažuji zisk jednoho mandátu za vůbec špatný výsledek. Na druhou stranu přiznávám, že jsme doufali na dva mandáty. 

V minulém volebním období jste kandidoval za Kolíňáky, co vás přimělo kandidovat letos za jiný subjekt?

V létě loňského roku mne předseda volebního sdružení Kolíňáci požádal, abych za toto sdružení již nekandidoval. Tento požadavek, který byl projednán na veřejné členské schůzi, jsem akceptoval. Musím říci, že můj odchod se některým další m členům Kolíňáků nelíbil. Proto postupně odešli taktéž ze sdružení. Například doktor Václav Navrátil, doktor Lukáš Wagenknecht nebo paní ředitelka mateřského centra Andrea Kornucová.

Probíhají z vaší strany jednání o budoucí koalici?

Zatím ne. Volby byly o víkendu a v pondělí standardně zasedala rada, máme své úkoly, schůzky. Myslím, že tento týden je takovým týdnem pro vítěze, který s jednadvaceti mandáty potřebuje nějaký čas na uvážení všech variant, jak pokračovat dál. Já osobně tedy povolební vyjednávání očekávám na konci tohoto týdne nebo na začátku toho příštího. 

Budete usilovat znovu o post místostarosty?

To je velmi těžká otázka. Vůbec nezáleží na mé osobě ale na vítězi voleb. Pokud by mne vítěz voleb- Změna pro Kolín- oslovil, abych pokračoval na pozici místostarosty tak ano, tuto nabídku bych přijal. Nicméně znovu opakuji, je to jejich právo od voličů, jejich volba a s výsledkem jaký dokázali, je míček na jejich straně. Já jsem připraven akceptovat jejich rozhodnutí.

Máte ještě rozdělanou práci?

Snažil jsem se už nějaký čas před volbami dotáhnout věci do konce, stejně jako v minulém volebním období. Člověk za prvé pro některé projekty dýchal a za druhé je dobré „stůl“ včas vyčistit, připravit, protože nikdy nevíte, jak volba občanů dopadne. Byl bych rád, aby pokračoval projekt Chytré měření pitné vody, který jsem ve své gesci spustil a pracoval na něm nějakou dobu se společností  VODOS a Vodohospodářským sdružením Kolín. Projekt se povedl, ale zasloužil by si rozšíření i na další nemovitosti a další vlastníky v Kolíně. Konec konců, i letošní sucho je příkladem, že se o vodu musíme do budoucna lépe starat. Je společným bohatstvím. Dalším projektem, u kterého chci, aby pokračoval do budoucna, je monitoring kvality ovzduší. Aktuálně v Kolíně nikdo kromě města toto nedělá. Dříve se tím zabýval zdravotní ústav, ale jeho stanice je již několik měsíců mimo provoz. Takže město jako jediné monitoruje na dvou místech v rámci pilotního projektu společně s ČVUT kolínské ovzduší. Pokládám za důležité v projektu pokračovat, to znamená rozmístit měření i na dalších místech. Hovořil jsem na toto téma s vedoucím odboru životního prostředí panem inženýrem Smutným a vysvětlil mu celý koncept, doufám, že pokud bych na radnici již nebyl, projekt bude pokračovat dál.

Další věci jsou sociální služby. Je rozjetá rekonstrukce Domova pro seniory ve Slovenské ulici, která je nesmírně náročná tím, že se pracuje za provozu. Byl bych moc rád, aby i tento projekt doběhl do svého cíle. Velkým projektem, na kterém jsem několik měsíců pracoval, je soutěž na nového provozovatele autobusové dopravy, která byla vyhlášena na přelomu srpna a září a nabídky by se měly otevírat v polovině listopadu. Stávajícímu dopravci končí původní smlouva na konci roku 2019, nový dopravce bude v Kolíně působit od 1. prosince 2019. Připomenu jen, že původní smlouva byla v roce 2009 bez výběrového řízení prodloužena na dalších deset let. Doufám tedy, že pokud bych už u toho nemohl být, bude vybrán kvalitní provozovatel autobusové dopravy. Zanechávám připravenou dopravní studii na zpětné připojení některých zaslepených ulic bývalého průtahu, projekt na novou podobu smuteční obřadní síně, projekt rekonstrukce zahrady městské knihovny a piazzetty bytového komplexu Husova. Otevřel jsem další témata proseniorské aktivity, denní centrum pro osoby bez domova, hospicové služby. Rád budu pro naše město pracovat nadále. Minimálně se budeme potkávat na jednáních zastupitelstva. Těch osm let bylo pro mne životní zkušeností a mám na co navázat.

bil