Čtvrtek, 28. května 2015

Goltzova tvrz v Golčově Jeníkově zve na výstavu známého – neznámého malíře

29. listopadu 2011, 12:41
(aktualizováno: 29. listopadu 2011, 12:41)

Golčův Jeníkov – Známý – neznámý malíř Josef Procházka. To je název výstava, která je otevřena do 18. prosince denně od 10 do 16 hodin v prostorách Goltzovy tvrze v Golčově Jeníkově. Část obrazů je prodejných. K výstavě vychází rozsáhlý katalog doplněn o vzpomínky syna Jana.

Josef Procházka se narodil 30. ledna 1909 v Horních Krutech. Malíř krajin a zátiší v Praze, žák akademie výtvarných umění v Praze v letech 1929 až 1936 (dipl. krajinomalby u profesora Otakara Nejedlého). V listopadu 1935 vystavuje v Rubešově galerii v Praze krajiny a zátiší (40 prací). Některé práce: Údolí Sázavy, Podvečer na Rožmberském rybníku, Letní den na Třeboňsku, Podzimní zátiší, Předjaří na Lužnici, Staré duby u Kanclíře, Kopretiny, Zátiší s kvíčalami, Váh pod Magurami. V dalších letech 1937 a 1939 vystavuje tamtéž, roku 1938 v Pardubicích. (Prokop Toman: Nový slovník výtvarných umělců)

Žádný jiný zdroj nic o tomto umělci neuvádí. Po roce 1939 jako by se po něm opravdu slehla zem. Jak je možné, že autor, jehož díla se prodávají za statisíce, nemá žádný životopis, neexistují výstavní katalogy ani monografie? Rozhodli jsme se proto, že tuto situaci změníme a uspořádali jsme Josefu Procházkovi velkou výstavu.

Ze soukromých sbírek jsme zajistili obrazy, ale ani u těchto sběratelů jsme se nedostali k žádným informacím ze soukromí malíře. Pomohla až náhoda, když jsme se doslechli, že na Liberecku by měl žít malířův syn. Po několika týdnech se nám jej podařilo vypátrat, ne však v okolí Liberce, nýbrž v Praze.

Z několika setkání s panem Janem Procházkou vznikla textová část ke katalogu výstavy a my jsme tak zaplnili bílé místo v historii českého malířství. Dnes víme, že Josef Procházka byl za let komunismu komerčně velice úspěšný malíř, který vyvážel většinu svých obrazů do Ameriky především prostřednictvím obchodníka s uměním Herberta Arnota, ale také podniku zahraničního obchodu Art centrum.

Víme, že maloval nejraději v okolí Stříbrné Skalice v Posázaví, že rád houbařil, měl rád jadrný venkovský humor, ale zároveň obdivoval noblesní chování, které měla jeho osudová žena Marie Čermínová (potomek šlechtického rodu Slavatů z Chodova). S Marií se oženil dvakrát, ale také dvakrát rozvedl, příčinou byl vždy jeho kladný vztah k ženám. Byl velmi oblíbeným hostitelem bujarých večírků, ať už ve Stříbrné Skalici nebo v atelieru ve Slezské ulici v Praze.

Jsme rádi, že můžeme představit kolekci obrazů, která nebyla vystavena ani za malířova života. Vystaveno je 120 olejů, které představují krajiny z Posázaví, z okolí Stříbrné Skalice, z Průhonického parku i Vysočiny. Krajiny s osobitými tahy štětce malíře, který celý život obdivoval Kalvodu, Kavána či Blažíčka. Obrazy krajinných zákoutí, někdy realisticky zachycených míst, jindy kompozic z vybraných motivů. Ale určitě obrazy, které stojí za to vidět. Josef Procházka zemřel 21. března 1984 v Praze.

Jakub Svoboda, tisková zpráva

Další články z rubriky Kultura

Vytisknout tento článek.

Komentáře

Dosud žádné komentáře.

Vložit nový komentář

If you have trouble reading the code, click on the code itself to generate a new random code.
 

Odesláním formuláře vyjadřujete souhlas s pravidly diskuze.