Starkl zahradník
Reklama

NÁZOR: Jan Klán – Kutná Hora turistická?

9. březen 2018, 06:03

Upozornění: Články zařazené do kapitoly "Názory" vyjajdřují stanoviska pouze autorů, nejsou redakčními materiály www.svoboda.info:

Jaro nám pomalu klepe na dveře a také se nám pomalu blíží ostrý start autobusové dopravy do centra našeho města. Pokud se nebude jednat o apríl, tak zkušební provoz bude zahájen v dubnu. Jenže už nyní nastává spor o to, zda do centra bude zajíždět jedna nebo dvě linky. Já osobně jsem kritikem tohoto projektu už od samého začátku. Když už je ale projekt hotový a zastávky udělané, tak je nutné určitý provoz zahájit. Jinak by to byly vyhozené peníze. Tomu bych se osobně nedivil, když vidím, jak se v našem městě hospodaří. Často se zřejmě používá příměr „z cizího krev neteče“. Ale vraťme se k meritu věci. Nyní už je jasné, že nějaký autobus do centra skutečně pojede. Sám za sebe říkám, že bohatě stačí jedna linka směřující k městskému úřadu a pokud se udělá řádné značení, tak i turisté trefí na náměstí. Právě argument s turisty se hodně používal ve vztahu zřídit tento typ dopravy. Jenže všechno má své ale. V tomto případě by mě zajímalo co turisté budou dělat v centru, kde nic není. Dalo by se to přirovnat k centru duchů. Ostatně jsem toho byl sám svědkem, když v sobotu navečer bylo na náměstí doslova „mrtvo“. V provozu jen kavárny, cukrárny, pizzérie, restaurace...a v nich několik lidí. Kde nic tu nic a může být ještě hůře. Když se po náměstí rozhlédnete, tak mnoho obchodů zeje prázdnotou a majetek města rovněž notně chátrá. Jak je možné, že mnoho objektů v centru města Kutná Hora zeje prázdnotou? Přitom od lidí mimo naše město slyšíte jak je naše město nádherné, ale vše je úplně jinak. Co je jablkem sváru?

Pravděpodobnou příčinou tohoto stavu je marasmus v místní politice, kdy se místní politici nemohou (nechtějí) domluvit na budoucnosti a správě města. Často si dělají naschvály, ruší schválené projekty nebo si plní utopické sny. Celé to poté odnáší město jako celek. S tím vším souvisí vylidňování centra (náměstí). Není výjimkou, že nájmy v centru jsou tak vysoké, že je to neúnosné pro místní podnikatele, natož občany. Dokonce i budovy města zejí prázdnotou a to může město nasadit mnohem nižší nájmy. Jenže realita je jiná. Prý se musíme řídit tržně. Prohlašuje řada místních politiků. Jenže pokud někomu patří nemovitost, tak si jako majitel mohu upravit výši nájmu. Spíš mi to přijde, že v centru chtějí všichni ze všeho „vytřískat“ co nejvíce. To poté vede k jevu, že v centru nic není, protože na zaplacení nikdo nemá. Co je tedy výhodnější? Nasadit vysoké nájmy nebo je snížit na rozumnou úroveň? Asi mně dáte za pravdu, že výhodnější je pro všechny druhá varianta. Uvedeme si to na jednoduchém příkladu. Pokud jako vlastník nemovitosti nasadíte vysoký nájem, tak nikoho nepřilákáte (existují i malé výjimky) a nemovitost bude chátrat. Bude se znehodnocovat a stejně ji budete muset obhospodařovat. Pokud však nájem snížíte a přilákáte do nemovitosti nějakého obchodníka, tak se o správu bude starat on a ještě vám za to něco přinese do kasičky. Takže příčinou uzavírání obchodů a vylidňování centra našeho města jsou vysoké nájmy ať ze strany soukromých vlastníků nebo města. Pokud bychom tedy do našeho malebného centra chtěli vrátit život, tak město ve svých objektech musí snížit nájem. Nesmí se řídit jen logikou volného trhu nebo kapitalistickým rčením „vytřískat ze všeho maximum“.

Mgr. Jan Klán /KSČM/
Sociolog, analytik, politik, asistent poslankyně Miloslavy Vostré,
předseda OV KSČM Kutná Hora

AVE_CZ
Reklama
vv auto
Reklama
NÁZOR: Jan Klán – Kutná Hora turistická?

NÁZOR: Jan Klán – Kutná Hora turistická?

9. březen 2018

Upozornění: Články zařazené do kapitoly "Názory" vyjajdřují stanoviska pouze autorů, nejsou redakčními materiály www.svoboda.info:

Jaro nám pomalu klepe na dveře a také se nám pomalu blíží ostrý start autobusové dopravy do centra našeho města. Pokud se nebude jednat o apríl, tak zkušební provoz bude zahájen v dubnu. Jenže už nyní nastává spor o to, zda do centra bude zajíždět jedna nebo dvě linky. Já osobně jsem kritikem tohoto projektu už od samého začátku. Když už je ale projekt hotový a zastávky udělané, tak je nutné určitý provoz zahájit. Jinak by to byly vyhozené peníze. Tomu bych se osobně nedivil, když vidím, jak se v našem městě hospodaří. Často se zřejmě používá příměr „z cizího krev neteče“. Ale vraťme se k meritu věci. Nyní už je jasné, že nějaký autobus do centra skutečně pojede. Sám za sebe říkám, že bohatě stačí jedna linka směřující k městskému úřadu a pokud se udělá řádné značení, tak i turisté trefí na náměstí. Právě argument s turisty se hodně používal ve vztahu zřídit tento typ dopravy. Jenže všechno má své ale. V tomto případě by mě zajímalo co turisté budou dělat v centru, kde nic není. Dalo by se to přirovnat k centru duchů. Ostatně jsem toho byl sám svědkem, když v sobotu navečer bylo na náměstí doslova „mrtvo“. V provozu jen kavárny, cukrárny, pizzérie, restaurace...a v nich několik lidí. Kde nic tu nic a může být ještě hůře. Když se po náměstí rozhlédnete, tak mnoho obchodů zeje prázdnotou a majetek města rovněž notně chátrá. Jak je možné, že mnoho objektů v centru města Kutná Hora zeje prázdnotou? Přitom od lidí mimo naše město slyšíte jak je naše město nádherné, ale vše je úplně jinak. Co je jablkem sváru?

Pravděpodobnou příčinou tohoto stavu je marasmus v místní politice, kdy se místní politici nemohou (nechtějí) domluvit na budoucnosti a správě města. Často si dělají naschvály, ruší schválené projekty nebo si plní utopické sny. Celé to poté odnáší město jako celek. S tím vším souvisí vylidňování centra (náměstí). Není výjimkou, že nájmy v centru jsou tak vysoké, že je to neúnosné pro místní podnikatele, natož občany. Dokonce i budovy města zejí prázdnotou a to může město nasadit mnohem nižší nájmy. Jenže realita je jiná. Prý se musíme řídit tržně. Prohlašuje řada místních politiků. Jenže pokud někomu patří nemovitost, tak si jako majitel mohu upravit výši nájmu. Spíš mi to přijde, že v centru chtějí všichni ze všeho „vytřískat“ co nejvíce. To poté vede k jevu, že v centru nic není, protože na zaplacení nikdo nemá. Co je tedy výhodnější? Nasadit vysoké nájmy nebo je snížit na rozumnou úroveň? Asi mně dáte za pravdu, že výhodnější je pro všechny druhá varianta. Uvedeme si to na jednoduchém příkladu. Pokud jako vlastník nemovitosti nasadíte vysoký nájem, tak nikoho nepřilákáte (existují i malé výjimky) a nemovitost bude chátrat. Bude se znehodnocovat a stejně ji budete muset obhospodařovat. Pokud však nájem snížíte a přilákáte do nemovitosti nějakého obchodníka, tak se o správu bude starat on a ještě vám za to něco přinese do kasičky. Takže příčinou uzavírání obchodů a vylidňování centra našeho města jsou vysoké nájmy ať ze strany soukromých vlastníků nebo města. Pokud bychom tedy do našeho malebného centra chtěli vrátit život, tak město ve svých objektech musí snížit nájem. Nesmí se řídit jen logikou volného trhu nebo kapitalistickým rčením „vytřískat ze všeho maximum“.

Mgr. Jan Klán /KSČM/
Sociolog, analytik, politik, asistent poslankyně Miloslavy Vostré,
předseda OV KSČM Kutná Hora