STAVEX
Reklama

Záhadu oběšeného Marťana ve Svaté Kateřině objasnil Jan Jungwirth

1. říjen 2020, 08:03

Svatá Kateřina - Pozor, ve Svaté Kateřině na Kutnohorsku byla vybudována česko-maďarská hranice, kde musíte projít přísnou celní kontrolou! Vyděsila vás tato zpráva? Zbytečně, jedná se totiž o pomyslnou hranici, kterou vybudoval místní recesista a všeuměl Jan Jungwirth!

A proč vlastně celnici vybudoval? Na to Jan Jungwirth odpovídá: „My ze Svaté Kateřiny máme obecní úřad ve Svatém Mikuláši a někteří občané ze Svatého Mikuláše nám říkají, že jsme naplaveniny. My jim zase říkáme, že jsou Maďaři. A proto jsem tady postavil česko-maďarskou celnici. Když někdo jede od nich do naší obce, tak zavřu a vydávám cestovní listiny.“

Rozhodně to není jediný počin, který známý recesista vymyslel. Na prašné cestě mezi obcemi je podobných kousků celá řada. „Je tam Svatokateřinský Sněžník, je tam příběh Klementa Martínka, který se tady oběsil jako Marťan a je tam také výstavka věcí, které do lesa nepatří,“ popisuje Jan Jungwirth cestu do sousední obce. A dále dodává: „Je tam zastávka autobusu ve Vrbičkách, z které se jezdí od června do září do Chorvatska.“ Do autobusu, který jede přímo na chorvatský ostrov Krk si ale nemůžete vzít, co se vám zamane. Zákaz se vztahuje na vajíčka na tvrdo, olomoucké syrečky, kedlubny a kefír. Není nutné si s sebou brát plavky, protože autobus vozí pasažéry přímo na nudistickou pláž. Je vidět, že cestující jsou netrpěliví a zapomětliví, svědčí o tom zapomenutý cestovní kufr s jmenovkou Zoran Helešič Kovčeg.

Pro romantiky Jan Jungwirth vybudoval výhled na Alpy. Ale není to zas tak velký zázrak. Jedná se o výhled na lahvičky od Alpy, tedy Francovky. Dále vybudoval „International hotel for birds“, tedy mezinárodní hotel pro ptáky, hotel pro brouky a mnoho nejrůznějších ptačích budek.

Vraťme se ještě k příběhu oběšeného Klementa Martínka, jehož kostra dodnes visí na šibenici mezi obcemi Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina. Podle Jungwirtha se ve skutečnosti jedná o Xualerze Karmu Benta, jenž si nechal po příletu z Marsu na kutnohorské matrice změnit jméno na Klementa Martínka, aby lépe zapadl mezi místní obyvatele. A proč se oběsil? Podle Jungwirtha si vybral pro přistání špatnou dobu a nevhodné místo. Přistál totiž na kopci ve Svaté Kateřině zvaném Šibeničák, v bývalém Československu. V zápětí přišla Sametová revoluce a on se nezvládl v nových podmínkách orientovat. Když mu byla kosmická loď ukradena a prodána do sběrných surovin, vydal se dne 10. dubna 1990 s provazem na kopec Šibeničák a tam udělal rázný konec svému pobytu na planetě Zemi. Jeho kostra straší pocestné dodnes.

Co dodat závěrem? Hýčkejme si recesisty typu Jana Jungwirtha. Oni nás baví, rozesmívají, ale také nenápadně vzdělávají. Třeba v oblasti ekologie a vztahu k přírodě. A také nás vtahují do cestovatelských aktivit, jako třeba každoroční edukativní a odpočinkové turistické akce „Cestování za svatým Jakubem“. Ale především nás vrací do hravého dětství a alespoň na chvíli se tak v dnešním složitém světě můžeme stát tím spontánním bezstarostným dítětem jako kdysi!   

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VNgk6hmN96g

Text, foto a video Vladimír Havlíček

Galerie
Předchozí Následující
AVE_CZ
Reklama
Záhadu oběšeného Marťana ve Svaté Kateřině objasnil Jan Jungwirth

Záhadu oběšeného Marťana ve Svaté Kateřině objasnil Jan Jungwirth

1. říjen 2020

Svatá Kateřina - Pozor, ve Svaté Kateřině na Kutnohorsku byla vybudována česko-maďarská hranice, kde musíte projít přísnou celní kontrolou! Vyděsila vás tato zpráva? Zbytečně, jedná se totiž o pomyslnou hranici, kterou vybudoval místní recesista a všeuměl Jan Jungwirth!

A proč vlastně celnici vybudoval? Na to Jan Jungwirth odpovídá: „My ze Svaté Kateřiny máme obecní úřad ve Svatém Mikuláši a někteří občané ze Svatého Mikuláše nám říkají, že jsme naplaveniny. My jim zase říkáme, že jsou Maďaři. A proto jsem tady postavil česko-maďarskou celnici. Když někdo jede od nich do naší obce, tak zavřu a vydávám cestovní listiny.“

Rozhodně to není jediný počin, který známý recesista vymyslel. Na prašné cestě mezi obcemi je podobných kousků celá řada. „Je tam Svatokateřinský Sněžník, je tam příběh Klementa Martínka, který se tady oběsil jako Marťan a je tam také výstavka věcí, které do lesa nepatří,“ popisuje Jan Jungwirth cestu do sousední obce. A dále dodává: „Je tam zastávka autobusu ve Vrbičkách, z které se jezdí od června do září do Chorvatska.“ Do autobusu, který jede přímo na chorvatský ostrov Krk si ale nemůžete vzít, co se vám zamane. Zákaz se vztahuje na vajíčka na tvrdo, olomoucké syrečky, kedlubny a kefír. Není nutné si s sebou brát plavky, protože autobus vozí pasažéry přímo na nudistickou pláž. Je vidět, že cestující jsou netrpěliví a zapomětliví, svědčí o tom zapomenutý cestovní kufr s jmenovkou Zoran Helešič Kovčeg.

Pro romantiky Jan Jungwirth vybudoval výhled na Alpy. Ale není to zas tak velký zázrak. Jedná se o výhled na lahvičky od Alpy, tedy Francovky. Dále vybudoval „International hotel for birds“, tedy mezinárodní hotel pro ptáky, hotel pro brouky a mnoho nejrůznějších ptačích budek.

Vraťme se ještě k příběhu oběšeného Klementa Martínka, jehož kostra dodnes visí na šibenici mezi obcemi Svatý Mikuláš a Svatá Kateřina. Podle Jungwirtha se ve skutečnosti jedná o Xualerze Karmu Benta, jenž si nechal po příletu z Marsu na kutnohorské matrice změnit jméno na Klementa Martínka, aby lépe zapadl mezi místní obyvatele. A proč se oběsil? Podle Jungwirtha si vybral pro přistání špatnou dobu a nevhodné místo. Přistál totiž na kopci ve Svaté Kateřině zvaném Šibeničák, v bývalém Československu. V zápětí přišla Sametová revoluce a on se nezvládl v nových podmínkách orientovat. Když mu byla kosmická loď ukradena a prodána do sběrných surovin, vydal se dne 10. dubna 1990 s provazem na kopec Šibeničák a tam udělal rázný konec svému pobytu na planetě Zemi. Jeho kostra straší pocestné dodnes.

Co dodat závěrem? Hýčkejme si recesisty typu Jana Jungwirtha. Oni nás baví, rozesmívají, ale také nenápadně vzdělávají. Třeba v oblasti ekologie a vztahu k přírodě. A také nás vtahují do cestovatelských aktivit, jako třeba každoroční edukativní a odpočinkové turistické akce „Cestování za svatým Jakubem“. Ale především nás vrací do hravého dětství a alespoň na chvíli se tak v dnešním složitém světě můžeme stát tím spontánním bezstarostným dítětem jako kdysi!   

Video: https://www.youtube.com/watch?v=VNgk6hmN96g

Text, foto a video Vladimír Havlíček

Prohlédnout galerii