25. říjen 2015, 10:09

Kolín - V sobotu 24. října zvítězili basketbalisté BC geosan Kolín v zápase na domácí palubovce proti týmu NH Ostrava 80:73.

Body Kolína: Bakić Bojan 29, Vocetka Michal 13, Machač David 12, Allen Antonie Derrick 11, Horák Ladislav 10, Faifr Samuel 3, Skinner Lee Edward 2, Harčár Pavel 0, Ličartovský Štefan 0, Rovenský Lukáš 0
Body Ostravy: Číž Adam 21, Kerr Garret 20, Hooker Darian 16, Caldwell Dwan 6, Bohačík Petr 5, Bratčenkov Vojtěch 5, Klímek Daniel 0, Koloničný Jan 0, Medvecký Michael 0, Šplíchal Martin 0

Nejlepší hráč: Bakić Bojan

Když na začátku druhé čtvrtiny prohrávali o osmnáct bodů, málokdo věřil v obrat. Basketbalisté Kolína ale již několikrát v minulosti ukázali, že se ani za nepříznivého stavu nevzdávají. Obrovské manko dokázali smazat a nakonec i otočit. V pátém kole Kooperativa NBL porazili na domácí palubovce Ostravu 80:73.

Kolín předchozí tři zápasy prohrál a ani proti Ostravě to s ním nevypadalo růžově. Postupně ztrácel. Nevycházelo mu nic. V první čtvrtině nedokázal proměňovat šestky, na koš mu nestačily tři, v jednom případě ani pět doskoků. První koš dal po třech minutách. A když po čtvrt hodině hry prohrával o osmnáct, bylo to na ručník. Navíc ho zlobil Američan Kerr, který byl u všeho podstatného. „Už je asi rozhodnuto,“ znělo z tribun.

„Ostrava předvedla v první čtvrtině velmi dobrý výkon. Na druhou stranu doufám, že my podobný výsledek po této části již nezopakujeme,“ uvedl křídelní útočník Kolína Bojan Bakič.

Kdekdo nad Kolínem zlomil hůl. Jenomže právě Bakič se nakonec stal hvězdou zápasu. Když bylo nejhůř, zamířil přesně. A bylo jedno, jestli to bylo za dva body, nebo z trojkové vzdálenosti. „Myslím, že jsme si to prohráli sami špatnou obranou, kdy jsme přestali bránit ve druhé čtvrtině. Výborný výkon navíc předvedl Bojan Bakič, takový výkon jsem dlouho neviděl. Řekl bych, že on byl ten X faktor, kvůli kterému jsme prohráli,“ podotkl pivot Ostravy Michal Medvecký.

Kolín se však dlouho nemohl dostat do hry. Až v závěru prvního poločasu se dostal na dostřel. Vše načal úspěšnou trojkou Vocetka. A právě muž s číslem 7 byl klíčovým mužem třetí čtvrtiny. Po jeho sérii košů za tři, dva a třech proměněných šestkách byl stav 48:50. Do konce zápasu zbývalo dvanáct minut a začínalo se téměř od nuly. Kolín však nezvládl začátek čtvrté čtvrtiny a brzy prohrával o sedm bodů (55:62). Pro domácí to bylo frustrující. Když se mezi tím párkrát dostali na dostřel, pokaždé soupeř trošku odskočil. Vše se změnilo pět a půl minuty před koncem. Po Machačově trojce se Kolín dostal poprvé do vedení (65:63) a už ho nepustil. Domácí kapitán přidal další koš, k němu se přidal Bakič, který nakonec zaznamenal 29 bodů za zápas a potvrdil, že patří mezi nejlepší střelce celé soutěže. Po zásluze byl také vyhlášen nejlepším hráčem utkání.

„Děkuji spoluhráčům a gratuluji jim, že jsme to otočili. Věřím, že nás to nastartuje a že budeme podávat lepší a lepší výkony. Taky doufám, že dokážeme hrát jako těch posledních 12 minut,“ konstatoval Bojan Bakič.

„Je mi osobně smutno a těžko, protože stále nevěřím, že jsme prohráli,“ hlesl asistent Ostravy Marek Stuchlý.

„Máme vždy dobrý začátek, vždycky vedeme, jenomže jakékoliv prostřídání našich stran je plusové nebo ztrátové. Nevím čím to je a musíme se touto otázkou zabývat. Dál bych chtěl vyzvednout z naší strany Gereta Kerra, který opravdu bojuje a je platný zahraniční hráč. Ostatní naši zahraniční hráči nejsou ani na statistiku. Jak se někomu nedaří, tak ani nebrání. To je něco neuvěřitelného,“ dodal zklamaný Marek Stuchlý.

„Musím říct, že taky nevěřím, že jsme dokázali ten západ otočit,“ uvedl trenér Kolína Predrag Benáček.

„Měli jsme velmi špatný začátek, to už byl čtvrtý zápas, který jsme začali velmi špatně. Byli jsme nekoncentrovaní. Prohrávali jsme o patnáct bodů po první čtvrtině, to se nesmí stávat, hrozně těžko se pak hraje. Dokázali jsme to otočit, i když jsme prohrávali o 18 bodů. Musím říct, že jsme využili toho, že hráči Ostravy trénují v malém počtu hráčů. V závěru byli trochu unavení a my jsme toho využili. Musím ještě pochválit dobrou obranu v poslední čtvrtině v podání Faifra a Ličartovského, která přinesla ovoce a byla to důležitá část našeho vítězství,“ dodal Predrag Benáček.

Tisková konference ...zde

Fotogalerie (autor: Prokop Bělina) ...zde

Z TISKOVÉ KONFERENCE PO UTKÁNÍ

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): Děkuji Markovi za gratulaci. Musím souhlasit se spoustou věcí, které Marek řekl. Taky nevěřím, že jsme dokázali ten západ otočit. Měli jsme velmi špatný začátek, to už byl čtvrtý zápas, který začínáme velmi špatně. Byli jsme nekoncetrovaní, ať hrajeme venku nebo doma. Prohrávali jsme o patnáct, 26:11 byl stav po první třetině, to se nesmí stávat, hrozně těžko se pak hraje. Dokázali jsme to otočit, i když jsme prohrávali o 18 bodů. Musím říct, že jsme využili nebo počítali jsme s tím, že trénují v malém počtu hráčů, že to jsou hráči, kteří se točí. Na konci utkání už jsou unavení, my jsme toho využili a v závěru jsme vyhrávali. Musím pochválit dobrou obranu - Faifra, Ličartovského v poslední čtvrtině, která přinesla ovoce a byla to důležitá část našeho vítězství.

Bojan Bakic (hráč BC GEOSAN Kolín): Gratuluji Ostravě k první čtvrtině, škoda, byl to dobrý výkon. Doufám, že takový výsledek, jaký byl v první čtvrtině, už si nedovolíme. Taky doufám, že dokážeme hrát jako těch posledních 12 minut. Děkuji spoluhráčům a gratuluji, že jsme otočili. Věřím, že nás to nastartuje, že budeme podávat lepší a lepší výkony.

Marek Stuchlý (asistent trenéra NH Ostrava): Dobrý večer. Tenhle zápas, musím pogratulovat Kolínu a Predragovi za vítězné utkání. Je nám osobně smutno a těžko a ještě nevěřím, že jsme prohráli. Podíváme se zpětně na všechna čtyři utkání. Máme mocný začátek, vždycky vedeme, jakékoliv prostřídání našich stran je plusové a ztrátové. Nevím čím to je a musíme se touto otázkou zabývat. Dál bych chtěl vyzvednout z naší strany Gereta, který opravdu bojuje a je platný zahraniční hráč. Ostatní naši zahraniční hráči si myslím, že nejsou ani na statistiku, ale jak se někomu nedaří, tak se ani nebrání. Najednou, když se body dávají, najednou půl minuty do konce se začne bránit. To je něco neuvěřitelného. To je kámen celého českého basketu, to se mi nelíbí. To je prostě můj názor a v tomhle jsem hnusný a kritický, ale bohužel je to tak. Nedívám se na statistiky, vůbec mě to nezajímá. Celý náš tým je z dnešní porážky zklamaný. Můj osobní pohled je takový a jak jsem řekl, gratuluji týmu Kolína.

Michal Medvecký (hráč NH Ostrava): Myslím, že jsme si to prohráli sami špatnou obranou, kdy jsme přestali bránit ve druhé čtvrtině. Výborný výkon předvedl Bojan, to jsem dlouho neviděl. Řekl bych, že on byl ten X faktor, kvůli kterému jsme prohráli dnešní zápas.