Čáslav - Novoroční ohňostroj byl v Čáslavi odpálen ve středu na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Stalo se novodobou tradicí, že Čáslavští slaví příchod Nového roku až v podvečer 1. ledna, aby si rozzářené nebe užily rodiny společně s dětmi. Radnice letos jako jediná v regionu vsadila na premiéru takzvaného tichého ohňostroje, který nabídl vizuální zážitek bez tradičního rámusu. Tento ekologičtější přístup je šetrnější k přírodě a zvířatům a potěšil většinu obyvatel.
Čáslavskému vedení patří obrovské poděkování za tuto formu ohňostroje, po které řada občanů v posledních letech volala. Je to kompromis mezi těmi, kteří požadují ohňostroj klasický a občany požadujícími jeho úplné zrušení. Čáslavští tak měli odvahu a ukázali cestu i dalším městům. Ještě radikálnějším řešením jsou laserová show, které jsou pro životní prostředí ještě mnohem příznivější. Tak třeba za pár roků…
Tichý ohňostroj je pyrotechnika s podstatně nižší hlučností při explozi, která je v některých případech snížena až o 90 %, ale světelný efekt zůstává totožný. Tato varianta se v západní Evropě používá stále častěji pod názvem „barokní ohňostroj“. Jedná se o málo hlučné přízemní světelné efekty. Jsou používány gejzírové řady, různé druhy japonských sluncí, stříbrný déšť a bengálské ohně, samozřejmě za zvuku rozumně hlasité hudby. Je to kompromis, který potěší milovníky tradičního ohňostroje a zároveň tolik nezatíží svými dopady přírodu.
A jaká je historie ohňostroje? Ohňostroje nejsou záležitostí novodobou, ale mají za sebou možná až nečekaně dlouhou historii. Poprvé se objevily ve starověké Číně. Předchůdcem toho dnešního byl pražený bambus vydávající velký hluk, který sloužil k zahánění zlých duchů. Vznik ohňostroje, jak ho známe dnes, je spojován s datem vzniku střelného prachu. Mimo čínské území však informace o střelném prachu a ohňostrojích pronikaly velmi pomalu. Znalost výroby střelného prachu přišla z Orientu nejprve do Byzance a teprve ve 13. století do Evropy. První zmínka o výrobě střelného prachu v Čechách je již z roku 1432. Hlavní surovinou byl sanytr, čili dusičnan draselný, starším názvem ledek draselný, smíchaný se sírou. V Čechách se pořádaly ohňostroje již za vlády Rudolfa II. Habsburského. Král, známý též jako „vladař alchymista“, shromáždil u svého dvora mnoho alchymistů i vědců a ti prováděli různé chemické pokusy a také sestavovali ohňostroje.
Tichý ohňostroj potěšil, většina místních i návštěvníků ocenila jeho nižší dopad na životní prostředí. V Čáslavi byly vyslyšeny požadavky občanů a nezbývá, než doufat, že se k prošlapané cestě přidají i další města a obce!
Videa:
https://www.youtube.com/watch?v=lV-nYYKI5MY
https://www.youtube.com/watch?v=ui3nehTd7Jc
Kutná Hora - Hledáte způsob, jak zlepšit efektivitu práce, inovo…
Kutná Hora - Chcete být součástí stabilní rodinné firmy s více n…
V současném podnikatelském prostředí, které je charakteristické …
Čáslav – Tradiční fotbalový ples FK Čáslav, který se uskuteční v…
Kutná Hora - Olympia Spartan Training Kutná Hora spolu s dalšími…