Házenkáři Sparty podlehli na domácím hřišti tradičnímu soupeři z Úval

25. listopad 2022, 20:07

Kutná Hora - V neděli 20. listopadu čekalo tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora mistrovské utkání 9. kola 2. ligy mužů JVČ, ve kterém přivítal ve sportovní hale Klimeška dlouholetého středočeského rivala, tým TJ Sokol Úvaly.

Kutná Hora - Úvaly 25:32 (10:15)

Hosté patří v posledních sezonách k předním týmům soutěže a i letos mají vysoké ambice. V loňské sezoně obě vzájemná utkání se SPARTOU vyhráli, nejprve na podzim 2021 doma 31:23 a poté i v odvetě na jaře 2022 v Kutné Hoře 28:32. Před nedělním utkáním byli v průběžné tabulce na 6.místě s 8 body, SPARTA na 10.místě se 3 body. Do utkání v Kutné Hoře tak nastupovali s ohledem na postavení obou týmů v tabulce a k posledním výsledkům v roli favorita.

A to také začali hosté potvrzovat od úvodních minut, na začátku 2.minuty vedli 0:2, v 7.minutě 1:4 a po snížení na 3:4 byl ve 13.minutě stav 3:7. Další úsek prvního dějství patřil přece jenom domácím, kteří nejprve 3 brankami snížili na 6:7 a po 8 brance hostů dokonce v 17.minutě vyrovnali na 8:8. Ale hosté odpověděli 4 brankami v řadě a odskočili do 25.minuty na 8:12 a do poločasu navýšili své vedení až na 5 branek, když 1.poločas skončil výsledkem 10:15.

Po 16 brance hostů v úvodu 2.poločasu sice domácí 3 brankami snížili na 13:16, žádný obrat se však nekonal. Hosté měli nadále herní převahu a postupně navyšovali své vedení. Ve 37.minutě již byl rozdíl sedmibrankový - 13:20, později několikrát i osmibrankový, poprvé ve 44.minutě, kdy byl stav 15:23. SPARTA sice ještě do 47.minuty snížila na rozdíl 5 branek, na 18:23, hosté však nepřipustili žádné komplikace a bez větších problémů dovedli utkání do vítězného konce. Z Kutné Hory si tak odvezli oba body za zasloužené vítězství v poměru 25:32.

V nedělním utkání tak úvalský tým potvrdil roli favorita, naopak SPARTA nedokázala příliš vzdorovat, nestačila mnohdy v obraně a v útoku byla málo produktivní. A když se dostala do jasných šancí, nedokázala je mnohdy proměnit / např. zahozené 3 trháky /. To vše se na konečném výsledku zákonitě projevilo.

Přibližně 40 minut utkání odchytal Šimáně, který si hlavně v 1.poločase připsal několik excelentních zákroků a byl výraznou oporou. V něm si jich připsal hnedle 12, celkem měl za 40 minut 13 zákroků a úspěšnost 38,2%. Posledních 20 minut odchytal celkem spolehlivě Valeš, ten měl 6 zákroků a úspěšnost 35,3%.

V obraně bylo k vidění opět několik zbytečných chyb, které hosté dokázali často trestat. Celkem si hráči SPARTY připsali v obraně 3 bloky a 11 získaných míčů, v útoku měl tým obdobný počet 13 ztrát. Celkovou střelbu měl kutnohorský tým 55 - 25 = slabá úspěšnost 45,5%. 1 střela skončila v blocích hostující obrany, 5 na tyčích branky hostů, hnedle 9 jichmířilo vedle a 15 jich pochytala dvojice brankářů hostů. A jak si vedli hráči při střelbě dle úspěšnosti – Falge 4-4, Hovorka 4-4, Klouček 3-2, Polívka D. 4-2, Ishchenko 13-6, Jeníček 10-4, Felis 6-2, Pektor 4-1, Fišera 3-0, Novák 3-0, Hájek 1-0 a pouze Šnajdr se do zakončení tentokrát vůbec nedostal.

Dvojice hostujících brankářů si tedy připsala celkem 15 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Cenigr, autor 7 branek, 4 přidal Bossanyi, po 3 Francl, Koula a Polák.

A jak hodnotil nedělní utkání – tentokrát hrající trenér SPARTY Vít Šnajdr:

Na tradičního soupeře z Úval jsme bohužel nestačili, přestože jsme tentokrát měli na soupisce 15 hráčů. Rozdíl byl hlavně v obraně a úspěšnosti střelby. Nebyli jsme schopni zastavovat rychlé hráče soupeře a reagovat na jejich rychlý přechod do útoku. Naopak náš útok hrál s velkým respektem, příliš jsme obíhali domácí obranu a úspěšnost střelby byla nevalná. Pochvalu za svůj výkon zaslouží brankář Šimáně, ostatní předvedli vesměs průměrné výkony. Soupeř tentokrát zvítězil naprosto zaslouženě.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/, Valeš /br/ - Ishchenko 6,Falge 4, Hovorka 4,Jeníček 4,Felis 2, Klouček 2, Polívka D. 2, Pektor 1, Fišera, Hájek, Novák a Šnajdr / hrající trenér /. NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 2, VYLOUČENÍ: 2 – 1, SEDMIČKY: 0 – 0, ROZHODČÍ: Podzimek - Vlk, DIVÁCI: 52.

Ostatní výsledky 9.kola:
JISKRA Havlíčkův Brod - HK SLAVIA Praha 36:31, JISKRA Třeboň - HBC Strakonice 1921 „B“ 26:20, SOKOL Nové Veselí „B“ - 1.HC Pardubice 39:19, LOKO Vršovice - LOKO České Budějovice 25:25, SOKOL Dolní Cerkev- měl VOLNO.

Další program:
V předposledním - 10.kole 2.ligy mužů JVČ zajíždí kutnohorský tým do Jižních Čech, kde v sobotu 26.listopadu nastoupí od 17:00 hodin ve sportovní hale týmu LOKOMOTIVA České Budějovice.