Kutnohorští házenkáři podlehli domácí rezervě Strakonic, v dalším kole vyzvou Vršovice

5. listopad 2021, 06:17

Strakonice - Tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora měl v sobotu na programu mistrovské utkání 7. kola 2.ligy mužů JVČ, ke kterému nastoupil ve sportovní hale jihočeského soupeře, týmu HBC Strakonice 1921 „B“:

Strakonice B - Kutná Hora 36:25 (17:12)

Domácí patří k předním týmům soutěže, po šesti odehraných kolech měli bilanci 4 vítězství a 2 porážek a v průběžné tabulce byli čtvrtí. SPARTA na sedmém místě měla vyrovnanou bilanci 3 domácích vítězství a 3 venkovních porážek. Do sobotního utkání tak nastupovali domácí, záloha prvoligového „áčka“, v roli vysokého favorita.

Ale začátek utkání byl překvapivě hodně vyrovnaný, domácí 3x vedli o branku, SPARTA dokázala vzápětí 3x vyrovnat a po vedení domácích 5:3 v 6.minutě, dokonce do 9.minuty otočila vedení ve svůj prospěch na 5:6. A v aktivní hře pokračovala SPARTA i v dalších minutách, v 11.minutě vedla 6:8, později 7:9 a ještě v 15.minutě 8:10. Ovšem v dalším průběhu 1.poločasu přišel výpadek, hráči SPARTY bez možnosti častého střídání již hráli na hraně svých možností a toho domácí dokázali náležitě využít. Do 20.minuty 5 brankami otočili na 13:10 a po snížení na 13:11 dalšími 4 brankami navýšili své vedení na 17:11. V samém závěru prvního dějství SPARTA snížila na poločasových 17:12. Domácí vedli po zásluze, hosté ale bojovali příkladně, jak to jen šlo.

Také začátek 2.poločasu byl poměrně vyrovnaný a ve 36.minutě to bylo pouze o 4 branky, stav byl 21:17. V následující pětiminutovce však domácí zaznamenali 5 branek v řadě, navýšili své vedení do 40.minuty na 26:17 a tím bylo vlastně o vítězi utkání rozhodnuto. SPARTA již na obrat neměla, hráčům docházely síly a v závěrečných dvaceti minutách se již nic podstatného nestalo. To již z vysokého nasazení ubrali i domácí a branky padaly víceméně rovnoměrně na obou stranách. Ve 48.minutě byl stav 28:20, v 52.minutě 33:21 a stejným rozdílem nakonec utkání i skončilo. Domácí favorit tak dovedl sobotní večerní utkání zaslouženě do vítězného konce, SPARTU porazil o 11 branek v poměru 36:25.

SPARTA odjela v sobotu na jih Čech v silně oslabené sestavě se 3 brankáři a 6 hráči do pole (zde potom vypomohl jeden z brankářů, aby byla vůbec nějaká možnost střídání) a to se na výkonu i konečném výsledku zákonitě projevilo. Přesto silně oslabený tým podal statečný výkon a byl domácím, hlavně v začátcích obou poločasů, celkem vyrovnaným soupeřem. V dalším průběhu však již přicházela únava, přibývaly chyby v obraně i v útoku a domácí trestali. Někteří hráči SPARTY museli hrát na, pro ně nezvyklých postech a to se také na hře hodně projevilo. Ale celá devítka, která do sobotního utkání zasáhla, zaslouží za bojovnost a nasazení určitě velké uznání.

Valnou část utkání odchytal Šimáně (se sebezapřením se zraněným zápěstím), připsal si 10 zákroků a měl úspěšnost 25,6%. Cca 11.minut 2.poločasu odchytal Filip (také on bojoval s bolavým ramenem), ten si připsal 2 zákroky a měl úspěšnost 22,2%. Oba to však měli proti razantním domácím střelcům hodně těžké, navíc jim obrana mnohdy příliš nepomáhala.

Hráči v poli podali výkony vesměs takové, jaké se v danou chvíli a v této sestavě dali očekávat. K vidění bylo tentokrát dost technických chyb - celkem 16, oproti tomu 9 zisků míčů a v obraně pouhý 1 blok. O střelbu se hráči pokoušeli mnohdy až příliš rychle a také z nepřipravených pozic, tomu také odpovídaly čísla. Celkově 59 - 25 = slabá úspěšnost 42,4%. 4 střely skončily v blocích domácí obrany, 4 šly mimo, 6 skončilo na tyčích a 20 jich pochytali domácí brankáři. A střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: Brož 5-3, Hovorka 12-6, Polívka 2-1, Veselý 6-3, Jeníček 17-7, Klouček 15-5 a Valeš 2-0.

Domácí tedy potvrdili roli favorita a zvítězili po zásluze. Jejich brankáři si připsal 20 zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala trojice Zbíral /8/, Hanzelín /7/ a Miklas /6/.

Co dodat na závěr? SPARTA odehrála velmi dobrou první polovinu 1.poločasu i začátek toho druhého, s přibývajícím časem šel výkon, z důvodů výše uvedených, rapidně dolů. V neúplné sestavě bez možností střídání se s takto kvalitním soupeřem bohužel na lepší výsledek moc pomýšlet nedá. To ale rozhodně není vina hráčů, kteří v sobotním večerním utkání na jihu Čech nastoupili.

A jak hodnotil sobotní utkání – tentokrát zastupující trenér SPARTY Jiří Červenka:
Do zápasu jsme nastoupili pouze se sedmi hráči do pole a 2 brankáři. Do zhruba poloviny 1.poločasu se nám dařilo s velmi kvalitním soupeřem držet krok, ale postupně začínaly hráčům ubývat síly a na skóre se to projevilo. Přesto bych v zápase jako pozitiva ocenil nasazení a přístup všech hráčů, navíc si někteří hráči vyzkoušeli posty na, kterých běžně nehrají, což se nám bude do budoucna jistě hodit. Nyní je potřeba se co nejlépe připravit na nadcházející důležité domácí utkání proti Lokomotivě Vršovice, kde již snad budeme v mnohem silnější sestavě

SESTAVA a BRANKY: Filip /br/, Šimáně /br/ - Jeníček 7,Hovorka 6,Klouček 5,Brož 3, Veselý M. 3, Polívka D. 1 a Valeš. Trenér: Červenka Jiří.

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 1, VYLOUČENÍ: 1 – 1, SEDMIČKY: 3/0 – 2/2, ROZHODČÍ: Pražák - Šulc, DIVÁCI: 60.

Ostatní výsledky 7. kola:

SOKOL Úvaly - SOKOL Dolní Cerkev 30:19, SPARTAK MAS Sezimovo Ústí - JISKRA Třeboň 26:26, JISKRA Havlíčkův Brod - 1.HC Pardubice 28:29, LOKO Vršovice - SOKOL Nové Veselí „B“ 23:29, HK SLAVIA Praha – LOKO České Budějovice 22:23.