Kutnohorští házenkáři porazili Havlíčkův Brod o čtyři branky

3. březen 2023, 04:56

Kutná Hora - Tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora sehrál v neděli mistrovské utkání 15. kola 2. ligy JV-Čechy, ve kterém přivítal ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici nepříjemného soupeře z Vysočiny - tým  JISKRA Havlíčkův Brod.

Kutná Hora - Havlíčkův Brod 28:24 (10:12)

Hosté mají letos našlápnuto k velmi dobrému umístění, před nedělním utkání byli v průběžné tabulce na 6.místě s 12 body / bilance: 12 – 6-0-6 /, naopak SPARTA stále na posledním 11.místě s pouhými 3 body / bilance: 12 - 1-1-10 /. V podzimním vzájemném utkání Jiskra doma zvítězila 35:30 po vysokém poločasovém vedení 21:11 a do Kutné Hory přijížděla určitě v lepším rozpoložení, než tomu bylo na straně domácích.

SPARTA ale začala nedělní utkání celkem solidně, v polovině 4.minuty vedla 3:1 a po vyrovnání hostů na 3:3 v dalším průběhu 4:3, 6:4 a ve 12.minutě ještě 7:5. Potom si však vybrala slabší chvilku, devět minut neskórovala a toho hosté využili, když 4 brankami v řadě otočili na 7:9, ve 21.minutě ještě vedli 8:10. SPARTA sice do 27.minuty vyrovnala na 10:10, závěr poločasu však vyšel lépe hostům, kteří dvěma brankami upravili na poločasových 10:12 ve svůj prospěch. Ale nic nebylo ztraceno, výsledek byl stále otevřený a soupeř hratelný.

Na začátku 2.poločasu hosté 2x zvýšili na rozdíl tří branek, na 10:13 a 11:14, SPARTA do 34.minuty snížila na 13:14, později hosté několikrát vedli o 2 branky – 13:15, 14:16 a ve 39.minutě 15:17, ve 42.minutě bylo srovnáno, stav byl 17:17. Poté ještě hosté přešli do vedení 17:18 a ve 46.minutě 18:19, další úsek utkání však jasně patřil SPARTĚ. Ta v rozmezí 46.-51.minuty nasázela soupeři 5 rychlých branek v řadě / z toho parádní tři Kafka / a otočila vedení na 23:19 ve svůj prospěch. Hosté sice ještě v závěru „zazlobili“, když při hře bez brankáře v sedmi několikrát snížili na rozdíl 2 branek, na 23:21, 24:22, 25:23 a naposledy potom v 58.minutě na 26:24, SPARTA však vždy dokázala brankou odskočit a drama nepřipustila. A následně od stavu 26:24 dvěma brankami v předposlední minutě upravila na konečných 28:24.

Po sérii sedmi porážek se tak SPARTA mohla radovat z druhého vítězství v sezóně a to hlavně výrazně lepším výkonem v poločase druhém, který vyhrála 18:12. V tom prvním se střelecky dost trápila, neproměňovala jasné šance a nedařilo se jí příliš ani v obraně.

Úvodních cca 8 a půl minuty odchytal Šimáně, ze 4 přímých střel 4x inkasoval / další 2 střely zablokovala obrana, 2 mířily do tyče / a ve druhé půli ještě šel na jednu sedmičku, byl však bez zákroku. Zbytek utkání odchytal Filip, který nastoupil po delší době / naposledy 2.října 2022 / a opět nezklamal. Připsal si 13 zákroků a měl velmi dobrou úspěšnost 40,6%.

Hráči v poli podali vesměs solidní výkony a nikdo vyloženě nezklamal. Přes nepříznivý stav po prvním poločase se v tom druhém rvali o úspěšný výsledek a tím nakonec i utkání skončilo. A to určitě zaslouženě !!! Obrana si v utkání připsala celkem 6 bloků a 13 získaných míčů. Naopak v útoku měl tým pouhých 10 ztrát, což je oproti jiným utkáním velmi solidní číslo. Úspěšnost střelby byla horší v 1.poločase / 29-10 /, naopak v tom druhém šla hodně výrazně nahoru / 24-18 /. Celkově měl kutnohorský tým střelbu 53 - 28 = po delší době slušná úspěšnost 52,8%. 2 střely skončily v blocích hostující obrany, 5 jichmířilo vedle, 6 skončilo na tyčích a 12 jich pochytala dvojice brankářů hostí. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti – Polívka D. 3-3 a Pektor 2-2 ji měli 100%, Hovorka 5-4, Kafka 5-4, Falge 5-3, Klouček 4-2, Valeš 4-2, Budiš 2-1, Ishchenko 15-6, Novák 7-1 a Fišera 1-0, Růžička a Šnajdr do utkání nezasáhli.

Dvojice hostujících brankářů si tedy připsala v utkání celkem 12 úspěšných zákroků, střelecky se nejvíce prosazovala dvojice Zich - 10, Brabec – 7 / hrající za extraligové Nové Veselí /.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér Vít Šnajdr:
K tomuto zápasu mohu vyjádřit spokojenost s výsledkem a s druhým poločasem. V prvním poločase nás trápila mizerná střelba a zbytečné chyby v obraně. Ve druhém poločase přišlo velké zlepšení, dařilo se nám skórovat z druhé vlny a konečně jsem z hráčů cítil vůli po vítězství. Skvělý výkon předvedl Kafka a ve druhém poločase i Iščenko, ale pochvalu zaslouží za bojovnost celý kolektiv. Věřím, že za tři týdny navážeme na tento výkon i proti Cerekvi.

SESTAVA a BRANKY: Filip /br/, Šimáně /br/ - Ishchenko 6,Hovorka 4, Fafka 4, Falge 3, Polívka D. 3,Klouček 2, Pektor 2, Valeš 2, Budiš 1, Novák 1,Fišera a Růžička. Trenér: Šnajdr Vít. NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 4 – 6, SEDMIČKY: 4/2 – 5/5, ROZHODČÍ: Jakubů - Kříženecký, DIVÁCI: 53.

Ostatní výsledky 4. kola:
LOKOMOTIVA České Budějovice - SK SLAVIA Praha 28:19, JISKRA Třeboň - SOKOL Dolní Cerekev 38:24, SOKOL Úvaly - 1.HC Pardubice 33:29, SOKOL Nové Veselí „B“ - HBC Strakonice 1921 „B“ 42:27, LOKOMOTIVA Vršovice – měla volno.

Další program:

V 16. kole 2. ligy mužů JVČ tým SPARTY Kutná Hora má o víkendu volno, následující víkend je reprezentační přestávka, soutěže jsou přerušeny. V 17.kole potom přivítá v neděli 19.března od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška dalšího soupeře z Vysočiny - tým TJ SOKOL Dolní Cerekev.