Dvě třetiny měla Čáslav derby pod kontrolou, Sršni koncovku pořádně zdramatizovali!

11. prosinec 2022, 20:42

Kutná Hora – Krajská hokejová liga nabídla v rámci 14. kola základní části nabídlo derby dvou sousedů: Na led hokejistů SK Sršni Kutná Hora v neděli dorazil HC Čáslav. A Čáslavští měli na svého soupeře pořádnou žízeň – v prvním vzájemném souboji obou týmů totiž v Čáslavi zvítězili Sršni v prodloužení 3:4!

Kutná Hora – Čáslav 4:5 (0:2, 1:2, 3:1)

V první třetině si hosté udržovali územní převahu, měli hru pod kontrolou a vypracovali si dvoubrankový náskok: V 5. min. Křišťanovu střelu tečoval před brankářem Florian pod „víko“ – 0:1 a o dvě minuty později na teč nahozeného puku ještě gólman D. Jelínek stihl reagovat, ovšem Šilhan dorážkou zvýšil na 0:2. Sršni se vrátili do zápasu ve dvou přesilovkách, jenže k několika odraženým pukům před gólmanem Zelenkou se nedostali, naopak ve druhém oslabení ujeli J. Grauer s Krpatou, puk ale do prázdné brány uklidit už nedokázali. Těsně před koncem neunesl Jan Tvrdík tvrdší zákrok u mantinelu od Tomka a po následném oplácení se strhla potyčka mezi Jiráněm a Kulhánkem, kterou rozhodčí vyřešili vyloučením obou hráčů.

Druhá třetina začala hrou čtyři na čtyři, domácí obránce Bašus navíc dalším nedovoleným zákrokem poslal Sršně do oslabení tři na čtyři a nabídnutou přesilovku hosté po pár vteřinách využili - 0:3. Ve 24. min. se prostor na levé straně otevřel pro Jiráně, jenže pálil jen do gólmana, ve 29. min. ale ve vlastním oslabení pláchnul Jan Tvrdík, který pro domácí vykřesal naději – 1:3. Jenže ani ne za dvě minuty vrátil Barbora Čáslavi tříbrankové vedení, neurovnanou pasáž zápasu zakončila série tvrdých zákroků na obou stranách a vyloučení Krpaty s Jiřím Tvrdíkem za pěstní souboj.

Do třetí třetiny přišli Sršni aktivně a se snahou s výsledkem něco udělat. Ve 42. K. Kadlec dostal puk z poza brány od Klazara, jenže z prostoru mezi kruhy pálil jen do gólmana a podobně se na druhé straně vedlo i hostujícímu Barborovi. Vzápětí chyboval Pavel Švejda, když chybou přihrávkou poslal do nájezdu Ježka, který ale přestřelil kutnohorskou bránu! Přesto ve 48. min. nahozený a sražený kotouč ze strany skončil v kutnohorské síti a zdálo se rozhodnuto – 1:5. Jenže Sršni zařadili vyšší rychlostní stupeň a pustili se do mohutné stíhačky: V 51. min. Jan Tvrdík z velkého úhlu ranou po ledě využil přesilovku – 2:5. V 54. min. ještě Florian s Křišťanem nedotáhli přečíslení, aby v 55. min. Pavel Švejda po vhazování korigoval na 3:5. Domácí ucítili „krev“ a dále tlačili na pilu. V posledních dvou minutách hráli bez brankáře a 41 vteřin před koncem ránu Pavla Švejda poslal do horního růžku Dytrych – 4:5. Do konce zápasu už zbývalo velmi málo a Čáslav tak uhájila vítězství 4:5.

„Výsledek je těsný, ale honili jsme ho až úplně na konci,“ přiznal trenér Kutné Hory Jiří Kadlec. „O výsledku rozhodly první dvě třetiny, v poslední části zápasu dohánět ztrátu 1:4 je hodně těžké,“ doplnil a pokračoval: „Sestavu jsme stáhli na jedenáct hráčů a kluci se v poslední třetině opravdu ´pochlapili´. Škoda byla, že nám góly nám začaly padat až v závěru. Kdybychom hned na začátku snížili, mohlo to být lepší.“ Herní projev Sršňů byl v prvních dvou třetinách odlišný. „Nevím, jestli jsme měli přílišný respekt,“ přemýšlel Jiří Kadlec. „Dostali jsme branky po dorážkách, které dostáváme opakovaně skoro v každém zápase. To nás trápí,“ upozornil a připomněl vydařený začátek sezony: „Sbírali jsme body a opravdu jsme urputně bránili. Vyhrávali jsme o gól, potom, když chceme hrát hokej, zapomínáme na důraz před naší bránou a z toho dostáváme branky. Spoustu šancí si vytvoříme, ale góly doslova ´rodíme´.“

„Asi 55 minut to vypadalo dobře a pak z toho bylo zase zbytečné nervy,“ oddechl si trenér Čáslavi Ladislav Rytnauer. „První třetinu jsme začali dobře, naše vedení jsme v té druhé ještě zvýšili i když Kutná Hora už hrála dobře. Věřil jsem, že výsledek ubráníme,“ hodnotil zápas a dodal: „Potom jsme si to zbytečně zkomplikovali, všechny góly jsme dostali po buly nebo v čárkách. Díky bohu za body, bylo to derby a souboj o tři důležité body na play-off. Teď to půjdu asi zapít.“

Branky a asistence: 29. Jan Tvrdík (Beran), 51. Jan Tvrdík (Pavel Švejda, Beran), 55. Pavel Švejda (Beran), 60. Dytrych (Pavel Švejda, Beran) – 5. Florian (F. Bílek, Křišťan), 7. Šilhan (Florian, Křišťan), 22. Křišťan (F. Bílek), 31. Barbora (Ježek, Tomek), 48. Florian (Šilhan, Křišťan). Rozhodčí: Jelínek – Bernard, Hnilička. Vyloučení: 5/5. Využití: 1/1, v oslabení: 1/0. Kutná Hora: D. Jelínek – Pavel Švejda, Havránek, Dytrych, Beran, Jan Tvrdík – Chmelař, Bašus, Jiráň, Klazar, Sádlo – Špringl, J. Kadlec, Jiří Tvrdík, M. Jelínek. Trenér Jiří Kadlec. Čáslav: Zelenka – Kůrka, Kulhánek, Ježek, Tomek, Barbora – F. Bílek, J. Grauer, Křišťan, Florian, Šilhan – Janata, Melovič, Navrátil, Krpata, Sladký. Trenér Ladislav Ryrnauer.