Vítězem 14.ročníku D12 je kolínský Roman Pazdera, pětku ovládl Kryštof Švarc z Dukly

14. srpen 2022, 21:25

Kutná Hora - V sobotu to v Kutné Hoře bylo hlavně o běhu, po páteční noční Světlušce, kdy se vybralo pro nadační fond Českého rozhlasu, který pomáhá nevidomým spoluobčanům, přesně 14.799 Kč, se v sobotu běžel hlavní závod.

Nejprve ale odstartovala novinka pořadatelů ze spolku Club deportivo Kutná Hora a sice závod o délce 5,3 kilometrů. Na start se postavilo téměř 70 běžců, nejrychlejším byl v čase 21:06 Kryštof Švarc, člen oddílu moderního pětiboje TJ Dukla Praha a svěřenec zlatého olympionika z Londýna Davida Svoboda. Mezi ženami zvítězila Hana Nováková v Čáslavi za 27:59, celkově pátá.

V hlavním závodě na 12 kilometrů bylo nakonec klasifikováno 256 dokončivších a na svá čtyři vítězství v posledních 4 letech chtěl navázat hegemon kutnohorského závodu, do té doby držitel 7 diplomů za první místo, nestárnoucí Jiří Miler z Mladé Boleslavi startující za Lawi Stars. Velkým želízkem v ohni byl domácí borec z Olympia Spartan Training Jakub Vrbenský, který poslední dva roky skončil vždy třetí a má letos velmi dobrou běžeckou formu (minulý víkend byl na prestižním Krkonošském pulmaratonu, Světovém poháru v běhu do vrchu mezi nejlepšími 15!!). K Barboře ale letos dorazil poprvé kolínský atlet Roman Pazdera, který zaznamenává velké úspěchy na dráze i na silnici již od svých dorosteneckých let, např. vítěz loňského ročníku pulmaratonu Kolín-Velký Osek-Kolín.

A právě tito tři borci si to rozdali o pódiové umístění. Na občerstvovací stanici na 5.kilometru bylo pořadí následující: Vrbenský-Miler-Pazdera, ale v cíli to bylo přesně obráceně. O parník nakonec v novém traťovém rekordu 42:32 finišoval teprve dvacetiletý Pazdera, druhé místo zkušeně vybojoval Jirka Miler (45:11) a pro bronz Kuba Vrbenský v čase 46:48.

Vítězkou mezi ženami se stala a první místo z loňska obhájila Jana Pilařová z Čáslavi za 49:38, druhou v cíli byla Petra Dvořáková (53:48) a třetí domácí Tereza Kinská - 56:16.

Ceněná prvenství v kategorii nejrychlejší Kutnohorák(ačka) vybojovali Jakub s Terezou, oba shodně třetí ve svých kategoriích v celkovém pořadí. Výsledková listina (www.irontime.cz) ukazuje, že mezi kutnohorskými běžci je "Dáča" oblíbená a že jim krásná trať v okolí našeho města sedne, v top 10 máme hned 4 běžce hlásící se ke Kutné Hoře.

Pořadatele z CD*KH opět mile překvapila účast v dětských závodech, ve 3 kategoriích (mladší předškoláci, starší předškoláci a školáci 1-4 třída) se pod startovní Mizuno bránu postavila zhruba stovka budoucích běžeckých reprezentantů.

Organizátoři děkují za podporu a ceny partnerům, hudební produkci Rambajs a těší se na jubilejní 15.ročník v termínu 11. - 12. 8. 2023.