ČSSD-NEZÁVISLÍ
Reklama

Čáslavská vánoční výzdoba příjemně překvapila!

1. prosinec 2021, 07:47

Čáslav – Vánoční výzdoba v Čáslavi je letos nejhezčí! Že si to většina z nás říká každoročně? Je to tak. Říkali jsme to v minulém roce, v předminulém a v dalších a jistě to budeme tvrdit i v příštích letech. A letos jsme o tom opět přesvědčeni! Čím to je? Asi tím, že milujeme vánoční atmosféru a také naše město, jedno z nejkrásnějších v naší vlasti a pro mnohé z nás na celém světě!

V neděli byl rozsvícen vánoční strom na čáslavském Žižkově náměstí. Připomeňme si historii adventních nedělí.První adventní neděle je označována za železnou. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, v tomto případě fialová. Je to tzv. svíce proroků. Svíčka symbolizuje naději a je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Advent znamená latinsky „adventus“, tedy „příchod“ a končí přesně na Štědrý den 24. prosince.

Každá adventní neděle během této doby nese jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj.

V dnešní době nejsou barvy svíček striktně dodržovány. Zrovna tak je v mnohých rodinách pozapomenuta skutečnost, že na adventním věnci jsou svíčky zapalovány proti směru hodinových ručiček.

První fialová svíčka vyjadřuje naději. V současnosti je to symbol mimořádně důležitý. Na rozdíl od jiných roků zahrnuje přání, aby skončila pandemie, která zachvátila celý svět a změnila naše životy. Držme si palce!

Videa:

https://www.youtube.com/watch?v=JF5iCdZ3DrE

https://www.youtube.com/watch?v=vFU91zztX2o

Text, foto a videa Vladimír Havlíček

Galerie
Předchozí Následující
AVE_CZ
Reklama
Čáslavská vánoční výzdoba příjemně překvapila!

Čáslavská vánoční výzdoba příjemně překvapila!

1. prosinec 2021

Čáslav – Vánoční výzdoba v Čáslavi je letos nejhezčí! Že si to většina z nás říká každoročně? Je to tak. Říkali jsme to v minulém roce, v předminulém a v dalších a jistě to budeme tvrdit i v příštích letech. A letos jsme o tom opět přesvědčeni! Čím to je? Asi tím, že milujeme vánoční atmosféru a také naše město, jedno z nejkrásnějších v naší vlasti a pro mnohé z nás na celém světě!

V neděli byl rozsvícen vánoční strom na čáslavském Žižkově náměstí. Připomeňme si historii adventních nedělí.První adventní neděle je označována za železnou. Na adventním věnci se zapaluje první svíčka, v tomto případě fialová. Je to tzv. svíce proroků. Svíčka symbolizuje naději a je památkou na proroky, kteří předpověděli narození Ježíše Krista. Advent znamená latinsky „adventus“, tedy „příchod“ a končí přesně na Štědrý den 24. prosince.

Každá adventní neděle během této doby nese jméno. Jako první je neděle železná, následuje bronzová, stříbrná a poslední před vánočními svátky je neděle zlatá. Na druhou adventní neděli zapalujeme druhou fialovou svíčku, tzv. betlémskou, která reprezentuje lásku a představuje Ježíškovy jesličky. Na třetí adventní neděli zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou, která vyjadřuje radost z toho, že postní období je téměř u konce. Na čtvrtou adventní neděli zapalujeme poslední fialovou svíčku, tzv. andělskou, která představuje mír a pokoj.

V dnešní době nejsou barvy svíček striktně dodržovány. Zrovna tak je v mnohých rodinách pozapomenuta skutečnost, že na adventním věnci jsou svíčky zapalovány proti směru hodinových ručiček.

První fialová svíčka vyjadřuje naději. V současnosti je to symbol mimořádně důležitý. Na rozdíl od jiných roků zahrnuje přání, aby skončila pandemie, která zachvátila celý svět a změnila naše životy. Držme si palce!

Videa:

https://www.youtube.com/watch?v=JF5iCdZ3DrE

https://www.youtube.com/watch?v=vFU91zztX2o

Text, foto a videa Vladimír Havlíček

Prohlédnout galerii