Paříž/Čáslav – 7. a 8. prosince 2024 bude oficiálně otevřena katedrála Notre-Dame v Paříži, kterou zachvátil 15. dubna 2019 obrovský požár. Když francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že katedrála bude znovuotevřená do pěti let, odborníci to považovali za nemožné. A přesto měl pravdu! Pojďme se podívat na katedrálu, jak ji nafotil čáslavský cestovatel v roce 2011 a 2019 těsně před požárem.
Katedrála Notre-Dame v Paříži, francouzsky Cathédrale Notre-Dame de Paris, je gotická katedrála stojící na východní polovině pařížského ostrova Île de la Cité na řece Seině. Je katedrálou pařížské římskokatolické arcidiecéze. Byla postavena v letech 1163–1345, je považována za jeden z příkladů francouzské gotické architektury a patří k významným památkám evropské středověké architektury.
Svatostánek se může pochlubit titulem nejnavštěvovanější památky ve Francii, počtem návštěvníků překoná dokonce i neméně slavnou Eiffelovu věž. Bývá označována jako srdce Paříže. A nejen geograficky je ve středu města, je především nejvýznamnějším křesťanským chrámem ve městě. V katedrále jsou mimo jiné uloženy Kristovy relikvie - trnová koruna, kousek kříže a hřebík, kterým byl ke kříži přibit a také relikvie patronů Paříže - sv. Denise a sv. Jenovéfy.
Katedrála byla postavena na místě, kde ve 4. století stál galořímský chrám zasvěcený Jupiterovi a o několik století později dvě baziliky. V polovině 12. století se biskup Maurice de Sully rozhodl, že na tomto místě vybuduje chrám nový. Základní kámen byl položen papežem Alexandrem III. v roce 1163, stavba samotná byla dokončena až o 182 let později, v roce 1345. V roce 1831 Victor Hugo vydal svůj nejslavnější román „Chrám Matky Boží v Paříži“, jehož děj se odehrává hlavně v katedrále. Svým jedinečným dílem podnítil veřejnou sbírku na rekonstrukci celé stavby, a zajistil tak záchranu tohoto pařížského klenotu.
Před pěti lety tisíce lidí se zděšením sledovaly požár přímo v pařížských ulicích, další miliony pak online v přímém přenosu viděly úporný boj čtyř stovek hasičů s neúprosným živlem. V ulicích Paříže se tehdy odehrávaly emotivní scény, například když lidé spontánně začali zpívat Ave Maria nebo se modlit. 8. prosince bude odsloužena první mše, při níž bude posvěcen oltář, na který budou uloženy relikvie několika světců. Jestli se rekonstrukce podařila, můžete posoudit při porovnání s fotografiemi čáslavského cestovatele.
Videa:
https://www.youtube.com/watch?v=ud2mQWnM80w
https://www.youtube.com/watch?v=BpnRrS1iTFY
https://www.youtube.com/watch?v=eYbFo2aJ68A
Vážení přátelé fotbalu, příznivci klubu FK Čáslav a milovníci do…
Uhlířské Janovice - Jedinečný hudební projekt Šárky Vaňkové a Fr…
Křesetice - Tradiční vánoční zábava s rockovou muzikou nebude v …
Suchdol - Sportovní karneval v suchdolské sokolovně začne v sobo…
Existují desítky odrůd kratomu, které na internetu najdete. Druh…