Domaro
Reklama

Bude kutnohorská tradice obcházení vítěze voleb pokračovat?

3. říjen 2022, 12:07

Kutná Hora - Dvě nejsilnější strany v kutnohorském zastupitelstvu po volbách 2022 - ANO 2011 a ODS a TOP 09 se sice v sobotu dohodly na budoucím společném jednáním s ostatními partnery pro případnou koalici, v neděli ale ODS a TOP 09 uzavřelo "Memorandum o spolupráci" s Alternativou pro Vás, KDU-ČSL a Vizí. Dohromady tato skupina disponuje v zastupitelstu jedenácti hlasy a pro většinu potřebuje minimálně další tři - k výběru je ANO 2011 (7), Piráti (3), SPD (2), STAN (2), Kutnohorská změna (1) nebo Město PRO lidi (1).

Nedělní jednání a uzavření memoranda je překvapením také pro Jiřího Kuklu, který povolební vyjednávání vede za ANO 2011. "V sobotu jsme se s ODS dohodli na společném postupu a podle toho jsem postupoval dál," uvedl Jiří Kukla a pokračoval: "V neděli proběhla nějaká jednání bez ANO a dnes bylo potvrzeno memorandum o spolupráci jiných stran. Je to pro mě velké překvapení, osobně, když se na něčem dohodnu, respektuji to."

A bude ANO 2011 ochotno dále jednat ODS a TOP 09 s jeho podepsanými partnery? "Záleží na ochotě druhé strany, určitě to ale nenecháme ladem a budeme se snažit jednat třeba také jinou cestou. Proti vítězi voleb bych to nečekal, je to pro mě překvapivé ráno," naznačil.

Další postup Jiří Kukla probere na jednání v kutnohorském ANO 2011. "Dnes se sejdu s kolegy a řekneme si, jaké jsou možné varianty. K vyjednáváním se musíme postavit jinak než podle naší původní představy, když nám byla situace takto předložena," uzavřel Jiří Kukla.

Z historie

V roce 2014 vyhrálo komunální volby v Kutné Hoře sdružení Šance pro Kutnou Horu o 1,25% před Kutnohorskou změnou, tehdy vedenou Martinem Starým. Obě uskupení měla po šesti zastupitelích, koalice vznikla bez vítěze - Kutnohorská změna (6 zastupitelů), ANO 2011 (5 zastupitelů) a ČSSD (4 zastupitelé). Tato koalice ale po celé čtyři roky nevydržela, postupně byli odvoláni radní, místostarostka i starosta.

O čtyři roky později vyhrálo Město PRO lidi (17,49%) před druhým ANO 2011 (14,91%) a třetí ODS (13,62), ve vzniklé koalici ale dva z těchto subjektů chyběly - ANO 2011 (5 zastupitelů) složilo koalcii se STAN a Šance pro KH (3 zastupitelé), Kutnohorskou změnou (2 zastupitelé), KDU-ČSL (2 zastupitelé), Piráty (2 zastupitelé) a Alternativou pro Vás (2 zastupitelé). I přes vzájemné útoky zejména před volbami tato koalice vydržela po celé čtyři roky.

Tisková zpráva ODS: Podpisem memoranda o spolupráci stvrdily čtyři subjekty společný postup při dalším koaličním vyjednávání

Uskupení stran a hnutí ODS a TOP 09, Alternativa pro Vás, KDU-ČSL a VIZE na nedělním jednání podpisem memoranda o spolupráci stvrdilo společný postup při dalším koaličním vyjednávání. Spojení subjektů disponuje jedenácti stabilními mandáty. Společně v následujících dnech budou jednat s dalšími potenciálními partnery o rozšíření koalice.

„Od počátku jsme se aktivním jednáním snažili o koalici se zastoupením stran ODS a TOP 09 s ANO, které odpovídá výsledkům voleb. Poslední jednání ale nesměřovalo k tomu, abychom složili silné zastoupení v novém zastupitelstvu. Naše stvrzené spojení s Alternativou pro Vás, KDU-ČSL a VIZÍ reflektuje naše zájmy, programově jsme si zároveň velmi blízko. Proto jsme také dokázali najít shodu na jednotném postupu v rámci dalšího jednání, které by mělo směřovat k vytvoření stabilní koalice pro nadcházející čtyři roky,“ řekl Lukáš Seifert, lídr společné kandidátky ODS a TOP 09.  

„Chtěli jsme ctít vítěze voleb a očekávali, že právě ANO jednání o možné spolupráci vyvolá. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, zvolili jsme jako nejlepší variantu podepsání memoranda o spolupráci s uskupeními, s nimiž jsme si programově nejbližší. Tímto krokem také chceme pokročit a urychlit jednání o budoucí koalici, která by vedla naše město,“ sdělil lídr kandidátky Alternativa pro Vás Tomáš Morawski.  

Lídryně KDU-ČSL Patricie Koubská považuje programovou shodu mezi stranami za klíčovou: „Vzhledem k programové shodě a zájmu účastnit se projektů k dalšímu rozvoji města, spojení s uvedenými subjekty podporujeme. Považujeme jej za odpovědné, a to i s ohledem na brzké vytvoření kvalitního vedení města pro další výzvy nadcházejícího období.“

„Koalice VIZE šla do voleb s klíčovým principem změny ve vedení města a navržený půdorys jedenáctky opřené o podobné programové priority v čele s ODS a TOP 09 tento princip slibuje naplnit nejlépe. Věřím, že krok podepsání memoranda je pro naše město prvním krokem k nové a úspěšné radnici,“ řekla Kateřina Špalková, lídryně uskupení VIZE.  

Další koaliční vyjednávání s potenciálními koaličními partnery se uskuteční v první polovině tohoto týdne. Zúčastní se ho primárně lídři stran a hnutí, kteří k jednání plánují oslovit všechny subjekty, v pořadí dle výsledků voleb. Společně také věří, že během tohoto týdne budou veřejnosti schopni prezentovat návrh silné a stabilní koalice, která bude plně připravena v následujících čtyřech letech vést město Kutná Hora k rozvoji a spokojenosti všech obyvatel.

Související články:
Pracují na půdorysu radniční koalice, uvažovaní partneři pro vedení města se sejdou znovu
Na stole je možná dohoda dvou nejsilnějších stran v Kutné Hoře, ovšem bez Josefa Viktory
První kolo povolebních vyjednávání proběhlo v neděli, další bude následovat ve středu
Vítěz voleb v Kutné Hoře začne jednat o uspořádání města v neděli

René Svoboda
AVE_CZ
Reklama
Domaro
Reklama
Bude kutnohorská tradice obcházení vítěze voleb pokračovat?

Bude kutnohorská tradice obcházení vítěze voleb pokračovat?

3. říjen 2022

Kutná Hora - Dvě nejsilnější strany v kutnohorském zastupitelstvu po volbách 2022 - ANO 2011 a ODS a TOP 09 se sice v sobotu dohodly na budoucím společném jednáním s ostatními partnery pro případnou koalici, v neděli ale ODS a TOP 09 uzavřelo "Memorandum o spolupráci" s Alternativou pro Vás, KDU-ČSL a Vizí. Dohromady tato skupina disponuje v zastupitelstu jedenácti hlasy a pro většinu potřebuje minimálně další tři - k výběru je ANO 2011 (7), Piráti (3), SPD (2), STAN (2), Kutnohorská změna (1) nebo Město PRO lidi (1).

Nedělní jednání a uzavření memoranda je překvapením také pro Jiřího Kuklu, který povolební vyjednávání vede za ANO 2011. "V sobotu jsme se s ODS dohodli na společném postupu a podle toho jsem postupoval dál," uvedl Jiří Kukla a pokračoval: "V neděli proběhla nějaká jednání bez ANO a dnes bylo potvrzeno memorandum o spolupráci jiných stran. Je to pro mě velké překvapení, osobně, když se na něčem dohodnu, respektuji to."

A bude ANO 2011 ochotno dále jednat ODS a TOP 09 s jeho podepsanými partnery? "Záleží na ochotě druhé strany, určitě to ale nenecháme ladem a budeme se snažit jednat třeba také jinou cestou. Proti vítězi voleb bych to nečekal, je to pro mě překvapivé ráno," naznačil.

Další postup Jiří Kukla probere na jednání v kutnohorském ANO 2011. "Dnes se sejdu s kolegy a řekneme si, jaké jsou možné varianty. K vyjednáváním se musíme postavit jinak než podle naší původní představy, když nám byla situace takto předložena," uzavřel Jiří Kukla.

Z historie

V roce 2014 vyhrálo komunální volby v Kutné Hoře sdružení Šance pro Kutnou Horu o 1,25% před Kutnohorskou změnou, tehdy vedenou Martinem Starým. Obě uskupení měla po šesti zastupitelích, koalice vznikla bez vítěze - Kutnohorská změna (6 zastupitelů), ANO 2011 (5 zastupitelů) a ČSSD (4 zastupitelé). Tato koalice ale po celé čtyři roky nevydržela, postupně byli odvoláni radní, místostarostka i starosta.

O čtyři roky později vyhrálo Město PRO lidi (17,49%) před druhým ANO 2011 (14,91%) a třetí ODS (13,62), ve vzniklé koalici ale dva z těchto subjektů chyběly - ANO 2011 (5 zastupitelů) složilo koalcii se STAN a Šance pro KH (3 zastupitelé), Kutnohorskou změnou (2 zastupitelé), KDU-ČSL (2 zastupitelé), Piráty (2 zastupitelé) a Alternativou pro Vás (2 zastupitelé). I přes vzájemné útoky zejména před volbami tato koalice vydržela po celé čtyři roky.

Tisková zpráva ODS: Podpisem memoranda o spolupráci stvrdily čtyři subjekty společný postup při dalším koaličním vyjednávání

Uskupení stran a hnutí ODS a TOP 09, Alternativa pro Vás, KDU-ČSL a VIZE na nedělním jednání podpisem memoranda o spolupráci stvrdilo společný postup při dalším koaličním vyjednávání. Spojení subjektů disponuje jedenácti stabilními mandáty. Společně v následujících dnech budou jednat s dalšími potenciálními partnery o rozšíření koalice.

„Od počátku jsme se aktivním jednáním snažili o koalici se zastoupením stran ODS a TOP 09 s ANO, které odpovídá výsledkům voleb. Poslední jednání ale nesměřovalo k tomu, abychom složili silné zastoupení v novém zastupitelstvu. Naše stvrzené spojení s Alternativou pro Vás, KDU-ČSL a VIZÍ reflektuje naše zájmy, programově jsme si zároveň velmi blízko. Proto jsme také dokázali najít shodu na jednotném postupu v rámci dalšího jednání, které by mělo směřovat k vytvoření stabilní koalice pro nadcházející čtyři roky,“ řekl Lukáš Seifert, lídr společné kandidátky ODS a TOP 09.  

„Chtěli jsme ctít vítěze voleb a očekávali, že právě ANO jednání o možné spolupráci vyvolá. Vzhledem k tomu, že se tak nestalo, zvolili jsme jako nejlepší variantu podepsání memoranda o spolupráci s uskupeními, s nimiž jsme si programově nejbližší. Tímto krokem také chceme pokročit a urychlit jednání o budoucí koalici, která by vedla naše město,“ sdělil lídr kandidátky Alternativa pro Vás Tomáš Morawski.  

Lídryně KDU-ČSL Patricie Koubská považuje programovou shodu mezi stranami za klíčovou: „Vzhledem k programové shodě a zájmu účastnit se projektů k dalšímu rozvoji města, spojení s uvedenými subjekty podporujeme. Považujeme jej za odpovědné, a to i s ohledem na brzké vytvoření kvalitního vedení města pro další výzvy nadcházejícího období.“

„Koalice VIZE šla do voleb s klíčovým principem změny ve vedení města a navržený půdorys jedenáctky opřené o podobné programové priority v čele s ODS a TOP 09 tento princip slibuje naplnit nejlépe. Věřím, že krok podepsání memoranda je pro naše město prvním krokem k nové a úspěšné radnici,“ řekla Kateřina Špalková, lídryně uskupení VIZE.  

Další koaliční vyjednávání s potenciálními koaličními partnery se uskuteční v první polovině tohoto týdne. Zúčastní se ho primárně lídři stran a hnutí, kteří k jednání plánují oslovit všechny subjekty, v pořadí dle výsledků voleb. Společně také věří, že během tohoto týdne budou veřejnosti schopni prezentovat návrh silné a stabilní koalice, která bude plně připravena v následujících čtyřech letech vést město Kutná Hora k rozvoji a spokojenosti všech obyvatel.

Související články:
Pracují na půdorysu radniční koalice, uvažovaní partneři pro vedení města se sejdou znovu
Na stole je možná dohoda dvou nejsilnějších stran v Kutné Hoře, ovšem bez Josefa Viktory
První kolo povolebních vyjednávání proběhlo v neděli, další bude následovat ve středu
Vítěz voleb v Kutné Hoře začne jednat o uspořádání města v neděli

René Svoboda