SCR
Reklama

Digital Academy Kutná Hora začne v Malíně vyučovat od září 2022

18. říjen 2021, 07:55

Kutná Hora - V červnu 2021 zastupitelé Kutné Hory šestnácti hlasy potvrdili výsledek výběrového řízení na prodej budovy bývalé malínské školy. Nemovitost získala Obchodní akademie Praha, která by v Kutné Hoře ráda zřídila svou pobočku. Projekt v červnu zastupitelům prezentovala Ing. Mária Václavíková, ředitelka Obchodní akademie Praha.

Budova po letech, kdy nebyla využívaná, nebyla v ideální kondici. Jak pokračují stavební práce?
Vyhráli jsme výběrové řízení na budovu v Kutné Hoře - Malíně a nyní probíhá proces podpisu kupní smlouvy, pak můžeme začít se stavebními pracemi.

Jak do projektu zasáhl aktuální růst zejména stavebních materiálů?
Růst stavebních materiálu celou rekonstrukci prodraží, ale máme odsouhlasené navýšení úvěru.

Můžete potvrdit, že škola v avizovaném termínu září 2022 zahájí svůj provoz?
V září otevřeme obor Information Services in Business, který máme akreditovaný v anglické centrále, včetně názvu školy Digital Academy Kutná Hora. Škola bude vyučovat většinu předmětů v angličtině s možností volby některých předmětů v češtině. Studium bude ukončeno anglickou mezinárodní maturitou s možností doplnit si ve 4. ročníku i českou maturitu. Využíváme finský systém volitelnosti předmětů, který umožňuje profilovat si své studium směrem, který studenta baví, t.j. cizí jazyky, informační služby v cestovním ruchu či podnikání, správa dat nebo kyberbezpečnost. Jazyky si studenti budou prohlubovat na zahraničních stážích a pobytech, hrazených z fondů EU.

Kdy začnete přijímat studenty pro obory v Kutné Hoře - pro kolik studentů ročník otevřete?
Plánujeme otevřít jednu třídu denního studia v září 2022 pro 24 studentů. Přihlášky si studenti podávají do 1. března 2022. Protože nová škola bude pobočkou naší stávající školy Obchodní akademie Praha 9 Satalice, přihlášky se budou podávat prostřednictvím této školy a také přijímací řízení bude probíhat zde.

Můžete případně procentuálně odhadnout, kolik studentů bude z regionu, kolik jich bude z ČR a zahraničí?
Odhadujeme podíl studentů 1/3 z regionu, 1/3 cizinci a 1/3 studenti z Prahy, kteří podobný obor v Praze nenajdou.

Jak řešíte ubytování pro případné "mimokutnohorské" studenty?
Dojezdová vzdálenost z východní části Prahy je dobrá, navíc umístění malínské budovy blízko vlakového nádraží. Počítáme i s využitím domova mládeže v KH a do budoucna v části budovy zrekonstruovat studentské ubytování.

V Kutné Hoře jste avizovali vznik obchodní akademie. Akreditaci konkrétního oboru potvrzuje Středočeský kraj a ministerstvo školství. Už je jasné, který konkrétní obor od září 2022 v Malíně otevřete?
Na vyjádření Středočeského kraje čekáme. Požádali jsme o schválení oboru Informační služby. Žádost o zařazení tohoto oboru a malínské budovy do rejstříku škol máme podanou na MŠMT k otevření od 1. září 2022. Zatím máme obor akreditovaný v Anglii, takže s anglickou akreditací můžeme v září 2022 zahájit. Doufáme, že se nám podaří českou akreditaci získat v tomto termínu. S českou akreditací by totiž škola získala i dotace od státu a mohla studentům výrazně zlevnit školné.

Jak vnímáte námitky některých ředitelů středních škol v regionu, kteří poukazovali na dostatečnou nabídku ekonomických oborů v regionu?
Tyto námitky byly oprávněné, protože vycházely z toho, že jsme Obchodní akademie. V Kutné Hoře ale nabízíme zaměření na informační služby, což je obor, který v regionu schází. Námitky také vznikly z obavy o vznikající konkurenční školu, která by mohla získat nejlepší studenty. Zdravá konkurence ve školství ale zvyšuje kvalitu vzdělávání a poskytuje širší nabídku výběru pro studenty, a to je přeci to, o co nám všem jde. Naši školu v Praze Satalicích založili před třiceti lety moje rodiče a v jejich tradici nadále i s mojí sestrou úspěšně pokračujeme a věříme, že takto úspěšní budeme i na Kutnohorsku, kde žije část naší rodiny.

René Svoboda
Vinne sklepy Kutna Hora
Reklama
Digital Academy Kutná Hora začne v Malíně vyučovat od září 2022

Digital Academy Kutná Hora začne v Malíně vyučovat od září 2022

18. říjen 2021

Kutná Hora - V červnu 2021 zastupitelé Kutné Hory šestnácti hlasy potvrdili výsledek výběrového řízení na prodej budovy bývalé malínské školy. Nemovitost získala Obchodní akademie Praha, která by v Kutné Hoře ráda zřídila svou pobočku. Projekt v červnu zastupitelům prezentovala Ing. Mária Václavíková, ředitelka Obchodní akademie Praha.

Budova po letech, kdy nebyla využívaná, nebyla v ideální kondici. Jak pokračují stavební práce?
Vyhráli jsme výběrové řízení na budovu v Kutné Hoře - Malíně a nyní probíhá proces podpisu kupní smlouvy, pak můžeme začít se stavebními pracemi.

Jak do projektu zasáhl aktuální růst zejména stavebních materiálů?
Růst stavebních materiálu celou rekonstrukci prodraží, ale máme odsouhlasené navýšení úvěru.

Můžete potvrdit, že škola v avizovaném termínu září 2022 zahájí svůj provoz?
V září otevřeme obor Information Services in Business, který máme akreditovaný v anglické centrále, včetně názvu školy Digital Academy Kutná Hora. Škola bude vyučovat většinu předmětů v angličtině s možností volby některých předmětů v češtině. Studium bude ukončeno anglickou mezinárodní maturitou s možností doplnit si ve 4. ročníku i českou maturitu. Využíváme finský systém volitelnosti předmětů, který umožňuje profilovat si své studium směrem, který studenta baví, t.j. cizí jazyky, informační služby v cestovním ruchu či podnikání, správa dat nebo kyberbezpečnost. Jazyky si studenti budou prohlubovat na zahraničních stážích a pobytech, hrazených z fondů EU.

Kdy začnete přijímat studenty pro obory v Kutné Hoře - pro kolik studentů ročník otevřete?
Plánujeme otevřít jednu třídu denního studia v září 2022 pro 24 studentů. Přihlášky si studenti podávají do 1. března 2022. Protože nová škola bude pobočkou naší stávající školy Obchodní akademie Praha 9 Satalice, přihlášky se budou podávat prostřednictvím této školy a také přijímací řízení bude probíhat zde.

Můžete případně procentuálně odhadnout, kolik studentů bude z regionu, kolik jich bude z ČR a zahraničí?
Odhadujeme podíl studentů 1/3 z regionu, 1/3 cizinci a 1/3 studenti z Prahy, kteří podobný obor v Praze nenajdou.

Jak řešíte ubytování pro případné "mimokutnohorské" studenty?
Dojezdová vzdálenost z východní části Prahy je dobrá, navíc umístění malínské budovy blízko vlakového nádraží. Počítáme i s využitím domova mládeže v KH a do budoucna v části budovy zrekonstruovat studentské ubytování.

V Kutné Hoře jste avizovali vznik obchodní akademie. Akreditaci konkrétního oboru potvrzuje Středočeský kraj a ministerstvo školství. Už je jasné, který konkrétní obor od září 2022 v Malíně otevřete?
Na vyjádření Středočeského kraje čekáme. Požádali jsme o schválení oboru Informační služby. Žádost o zařazení tohoto oboru a malínské budovy do rejstříku škol máme podanou na MŠMT k otevření od 1. září 2022. Zatím máme obor akreditovaný v Anglii, takže s anglickou akreditací můžeme v září 2022 zahájit. Doufáme, že se nám podaří českou akreditaci získat v tomto termínu. S českou akreditací by totiž škola získala i dotace od státu a mohla studentům výrazně zlevnit školné.

Jak vnímáte námitky některých ředitelů středních škol v regionu, kteří poukazovali na dostatečnou nabídku ekonomických oborů v regionu?
Tyto námitky byly oprávněné, protože vycházely z toho, že jsme Obchodní akademie. V Kutné Hoře ale nabízíme zaměření na informační služby, což je obor, který v regionu schází. Námitky také vznikly z obavy o vznikající konkurenční školu, která by mohla získat nejlepší studenty. Zdravá konkurence ve školství ale zvyšuje kvalitu vzdělávání a poskytuje širší nabídku výběru pro studenty, a to je přeci to, o co nám všem jde. Naši školu v Praze Satalicích založili před třiceti lety moje rodiče a v jejich tradici nadále i s mojí sestrou úspěšně pokračujeme a věříme, že takto úspěšní budeme i na Kutnohorsku, kde žije část naší rodiny.

René Svoboda