Do Kutné Hory zavítala delegace z Číny, zástupci obou stran diskutují o vzájemné spolupráci

29. srpen 2011, 20:58
(aktualizováno: 30. srpen 2011, 09:33)

Kutná Hora – Vzácná čínská delegace zavítala v těchto dnech na pozvání vedení Gymnázia Jiřího Ortena do Kutné Hory.

„Myšlenka na rozšíření našich zahraničních výměn vznikla při návštěvě čínské velvyslankyně paní Huu Yuzhen na naší škole a ve městě  v roce 2009,“ připomněl ředitel kutnohorského gymnázia Vladislav Slavíček, který později získal kontakt na střední školu v Jinanu, což je dvoumilionové hlavní město provincie Šantung (Šandong), na jehož severním okraji protéká Žlutá řeka.

„V dubnu 2010 jsem spolu se svým zástupcem školu v Jinanu navštívil. Následně jsme pozvali ředitele a učitele k návštěvě naší školy s tím, že bychom v první řadě rádi dojednali výměnu našich a čínských studentů,“ popisoval Slavíček první setkání s čínskými kolegy.

Čínská delegace hodlá navázat spolupráci

Podle ředitele kutnohorského gymnázia se ukázalo, že díky rozdílnému společenskému zřízení je v Číně podmínkou uskutečnění tohoto plánu nutné zapojení i nadřízených orgánů.  „I z tohoto důvodu k nám přiletěla šestičlenná delegace na čele s místostarostou Jinanu a další vedoucích, chcete-li, funkcionářů, v oblasti tamní samosprávy, kteří projevili velký zájem na navázání spolupráce i s Kutnou Horou,“ uvedl Vladislav Slavíček.

Jak hosté z Číny tráví svůj pobyt v České republice? „Díky vstřícnosti naší radnice se naplánoval společný program, v němž vedle přijetí starostou Ivo Šancem nechybí i společná návštěva vedení města Kutné Hory a Českého Krumlova, přijetí tamní starostkou a setkání s bývalým starostou panem Vondroušem, který hostům přiblíží rozvoj města prostřednictvím Evropských fondů,“ nastínil Slavíček.

Dohodli výměnný pobyt

K jakým výsledkům společné setkání nakonec vedlo? „Dostali jsme pozvání na návštěvu našich studentů do Číny již v tomto říjnu, s tím, že hned po návratu nám upřesní počet hostitelských rodin. Všechny náklady na pobyt budou studentům v Jinanu hrazeny, bohužel, let do Číny si musí zaplatit sami. Nebude to tedy dostupné pro všechny zájemce, očekávám, že výdaje na tento pobyt by se mohly pohybovat v řádu mezi 20 až 30 tisíci korunami,“ odhadoval Slavíček a doplnil: „Rádi bychom do cesty zahrnuli i dvoudenní návštěvu Pekingu, škola z Jinanu by nám zajistila průvodce. Uvidíme, kolik rodičů by bylo ochotno tyto výdaje zaplatit, ale po zkušenostech s  naší výměnou s New Yorkem, věřím, že se takoví najdou.“

Obdobné pozvání obdrželo od místostarosty pana Zou Shiping i vedení města s tím, že podrobnosti další spolupráce budou dále upřesněny.

Budou se studenti na gymnáziu učit čínsky?

„Stejně jako při naší návštěvě Číny v roce 2010  prodiskutovali  možnosti zřízení takzvané Konfuciovy třídy na gymnáziu, kdy by se naši studenti pod vedením čínských učitelů mohli učit čínsky,  realizace této myšlenky však závisí nejen na najití dostatečného počtu zájemců na naší straně, ale také na vyslání čínských dobrovolníků k nám do Kutné Hory,“ konstatoval Slavíček.

Komentáře
Re: - vložil Anonymous - 30. srpen 2011, 10:37

:-))))))

Vinne sklepy Kutna Hora
Reklama
Do Kutné Hory zavítala delegace z Číny, zástupci obou stran diskutují o vzájemné spolupráci

Do Kutné Hory zavítala delegace z Číny, zástupci obou stran diskutují o vzájemné spolupráci

29. srpen 2011
(aktualizováno: 30. srpen 2011, 09:33)

Kutná Hora – Vzácná čínská delegace zavítala v těchto dnech na pozvání vedení Gymnázia Jiřího Ortena do Kutné Hory.

„Myšlenka na rozšíření našich zahraničních výměn vznikla při návštěvě čínské velvyslankyně paní Huu Yuzhen na naší škole a ve městě  v roce 2009,“ připomněl ředitel kutnohorského gymnázia Vladislav Slavíček, který později získal kontakt na střední školu v Jinanu, což je dvoumilionové hlavní město provincie Šantung (Šandong), na jehož severním okraji protéká Žlutá řeka.

„V dubnu 2010 jsem spolu se svým zástupcem školu v Jinanu navštívil. Následně jsme pozvali ředitele a učitele k návštěvě naší školy s tím, že bychom v první řadě rádi dojednali výměnu našich a čínských studentů,“ popisoval Slavíček první setkání s čínskými kolegy.

Čínská delegace hodlá navázat spolupráci

Podle ředitele kutnohorského gymnázia se ukázalo, že díky rozdílnému společenskému zřízení je v Číně podmínkou uskutečnění tohoto plánu nutné zapojení i nadřízených orgánů.  „I z tohoto důvodu k nám přiletěla šestičlenná delegace na čele s místostarostou Jinanu a další vedoucích, chcete-li, funkcionářů, v oblasti tamní samosprávy, kteří projevili velký zájem na navázání spolupráce i s Kutnou Horou,“ uvedl Vladislav Slavíček.

Jak hosté z Číny tráví svůj pobyt v České republice? „Díky vstřícnosti naší radnice se naplánoval společný program, v němž vedle přijetí starostou Ivo Šancem nechybí i společná návštěva vedení města Kutné Hory a Českého Krumlova, přijetí tamní starostkou a setkání s bývalým starostou panem Vondroušem, který hostům přiblíží rozvoj města prostřednictvím Evropských fondů,“ nastínil Slavíček.

Dohodli výměnný pobyt

K jakým výsledkům společné setkání nakonec vedlo? „Dostali jsme pozvání na návštěvu našich studentů do Číny již v tomto říjnu, s tím, že hned po návratu nám upřesní počet hostitelských rodin. Všechny náklady na pobyt budou studentům v Jinanu hrazeny, bohužel, let do Číny si musí zaplatit sami. Nebude to tedy dostupné pro všechny zájemce, očekávám, že výdaje na tento pobyt by se mohly pohybovat v řádu mezi 20 až 30 tisíci korunami,“ odhadoval Slavíček a doplnil: „Rádi bychom do cesty zahrnuli i dvoudenní návštěvu Pekingu, škola z Jinanu by nám zajistila průvodce. Uvidíme, kolik rodičů by bylo ochotno tyto výdaje zaplatit, ale po zkušenostech s  naší výměnou s New Yorkem, věřím, že se takoví najdou.“

Obdobné pozvání obdrželo od místostarosty pana Zou Shiping i vedení města s tím, že podrobnosti další spolupráce budou dále upřesněny.

Budou se studenti na gymnáziu učit čínsky?

„Stejně jako při naší návštěvě Číny v roce 2010  prodiskutovali  možnosti zřízení takzvané Konfuciovy třídy na gymnáziu, kdy by se naši studenti pod vedením čínských učitelů mohli učit čínsky,  realizace této myšlenky však závisí nejen na najití dostatečného počtu zájemců na naší straně, ale také na vyslání čínských dobrovolníků k nám do Kutné Hory,“ konstatoval Slavíček.

Prohlédnout galerii