Kutná Hora se stala centrem české numismatiky: České muzeum stříbra hostilo odborné zasedání

15. květen 2026, 05:28

Kutná Hora - České muzeum stříbra stalo místem setkání předních odborníků v rámci zasedání Numismatické komise Asociace muzeí a galerií ČR. Celou událost vedl numismatik muzea, Josef Kremla, který byl do čela této komise zvolen v prosinci loňského roku.

Unikátní nález z Vilémovic pod drobnohledem

Zajímavým bodem programu byla přednáška Mgr. Filipa Velímského, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR Praha. Ten přítomným představil detaily o nálezu denárového depotu z Vilémovic, který byl objeven na jaře roku 2024. Tento poklad, čítající zhruba 2 500 mincí panovníků Vratislava II., Břetislava II. a Bořivoje II., je nyní součástí sbírek našeho muzea. Odborníci se dozvěděli aktuální informace o stavu tohoto nálezu. V nedávných týdnech proběhlo jeho rentgenování v pražských laboratořích ARÚ a v těchto dnech již začínají práce na jeho prvotním čištění. Návštěvníci se tak v budoucnu mohou těšit na detailní prezentaci tohoto unikátního historického svědectví.

Vilémovický depot představuje dosud největší raně středověký mincovní nález na Kutnohorsku. Mince byly vyraženy v pražské mincovně v období let 1085–1107. Z hlediska historie a hodnoty se jednalo o pro tehdejšího člověka nepředstavitelnou částku, kterou lze přirovnat k milionové výhře v jackpotu. Odborníci se domnívají, že tento poklad mohl představovat hotovost pro vyplacení žoldu nebo válečnou kořist, což souvisí s častými přesuny vojsk soupeřících knížat přes území dnešního Kutnohorska. Zajímavostí je, že ačkoliv byly mince raženy v Praze, samotné stříbro se do Čech v té době dováželo. Mince jsou vyrobeny ze slitiny, která kromě stříbra obsahuje měď, olovo a další stopové prvky.

Digitalizace a spolupráce v hlavní roli

Program setkání byl nabitý i tématy, která hýbou moderní numismatikou. Odborníci diskutovali o vytvoření jednotné evidence numismatických nálezů, na níž by se měla podílet i Česká numismatická společnost – pobočka Pražské groše. Velkým tématem bylo také zapojení numismatické sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci do mezinárodního portálu, který spravuje Münzkabinett Státního muzea v Berlíně, což představuje významný krok k celoevropskému propojení badatelských dat.

Kutnohorské stříbro v teorii i praxi

Hosté se během pondělí seznámili s aktuální výstavou „Lesk a bída. 300 let od poslední mince z Vlašského dvora“, která probíhá na Hrádku v Kutné Hoře a na vlastní kůži zažili atmosféru historického stříbrného dolu.

tz, Kristýna Svobodová
AVE_CZ
Reklama
Kutná Hora se stala centrem české numismatiky: České muzeum stříbra hostilo odborné zasedání

Kutná Hora se stala centrem české numismatiky: České muzeum stříbra hostilo odborné zasedání

15. Květen 2026

Kutná Hora - České muzeum stříbra stalo místem setkání předních odborníků v rámci zasedání Numismatické komise Asociace muzeí a galerií ČR. Celou událost vedl numismatik muzea, Josef Kremla, který byl do čela této komise zvolen v prosinci loňského roku.

Unikátní nález z Vilémovic pod drobnohledem

Zajímavým bodem programu byla přednáška Mgr. Filipa Velímského, Ph.D. z Archeologického ústavu AV ČR Praha. Ten přítomným představil detaily o nálezu denárového depotu z Vilémovic, který byl objeven na jaře roku 2024. Tento poklad, čítající zhruba 2 500 mincí panovníků Vratislava II., Břetislava II. a Bořivoje II., je nyní součástí sbírek našeho muzea. Odborníci se dozvěděli aktuální informace o stavu tohoto nálezu. V nedávných týdnech proběhlo jeho rentgenování v pražských laboratořích ARÚ a v těchto dnech již začínají práce na jeho prvotním čištění. Návštěvníci se tak v budoucnu mohou těšit na detailní prezentaci tohoto unikátního historického svědectví.

Vilémovický depot představuje dosud největší raně středověký mincovní nález na Kutnohorsku. Mince byly vyraženy v pražské mincovně v období let 1085–1107. Z hlediska historie a hodnoty se jednalo o pro tehdejšího člověka nepředstavitelnou částku, kterou lze přirovnat k milionové výhře v jackpotu. Odborníci se domnívají, že tento poklad mohl představovat hotovost pro vyplacení žoldu nebo válečnou kořist, což souvisí s častými přesuny vojsk soupeřících knížat přes území dnešního Kutnohorska. Zajímavostí je, že ačkoliv byly mince raženy v Praze, samotné stříbro se do Čech v té době dováželo. Mince jsou vyrobeny ze slitiny, která kromě stříbra obsahuje měď, olovo a další stopové prvky.

Digitalizace a spolupráce v hlavní roli

Program setkání byl nabitý i tématy, která hýbou moderní numismatikou. Odborníci diskutovali o vytvoření jednotné evidence numismatických nálezů, na níž by se měla podílet i Česká numismatická společnost – pobočka Pražské groše. Velkým tématem bylo také zapojení numismatické sbírky Vlastivědného muzea v Olomouci do mezinárodního portálu, který spravuje Münzkabinett Státního muzea v Berlíně, což představuje významný krok k celoevropskému propojení badatelských dat.

Kutnohorské stříbro v teorii i praxi

Hosté se během pondělí seznámili s aktuální výstavou „Lesk a bída. 300 let od poslední mince z Vlašského dvora“, která probíhá na Hrádku v Kutné Hoře a na vlastní kůži zažili atmosféru historického stříbrného dolu.

tz, Kristýna Svobodová