Rozhněvaní lidé chtěli slyšet konkrétní jména, těch se ale zatím nedočkali

13. září 2024, 08:00

Kutná Hora – Ve středu v podvečer se obyvatelé ze Seifertových sadů a přilehlého okolí po několika týdnech opět sešli v parku.  Chtěli slyšet odpovědi na otázky ohledně výstavby bytového domu v areálu Strakoschovy továrny, které prostřednictvím Osadního výboru Třešňovka–Horní Hlouška adresovali kutnohorským úředníkům. Zejména je zajímalo, kdo konkrétně z památkářů schválil výstavbu a dostavbu tohoto objektu.

Došlé odpovědi tlumočil obyvatelům předseda Osadního výboru Třešňovka-Horní Hlouška Martin Běhounek. „Stavební povolení bylo vydáno 12. června 2023, podkladem bylo závazné stanovisko městského úřadu, oddělení památkové péče z 2. listopadu 2022, pro nás jako dotčený orgán je toto stanovisko závazné,“ citoval z odpovědi kutnohorského stavebního úřadu. „Vzhledem k tomu, že stavba není nemovitou kulturní památkou, ale nachází se v ochranném pásmu památkové rezervace, byl v této věci kontaktován Národní památkový ústav, který už v rámci přípravy projektové dokumentace uplatnil své připomínky – redukce hmot a konstrukce nástavby, problematiku členění a barevnosti fasád. Tyto připomínky byly zapracovány do projektové dokumentace,“ pokračoval ve čtení úřední odpovědi a dodal citaci z vyjádření NPÚ: „Z hlediska ochrany zájmu státní památkové péče je stavba podle předložené dokumentace přípustná, což je doloženo závazným stanoviskem Městského úřadu Kutná Hora, oddělením památkové péče.“

Přerušil ho ale smích lidí, kteří se dělili o své bohaté zkušenosti s kutnohorským stavebním úřadem, když si chtěli svou nemovitost rekonstruovat, vylepšit nebo zvelebit. „Po nás chtějí, nevím, co všechno, jenom kvůli výměně oken. A tady chtějí jenom výměnu barvy? To je jako když si z nás dělá někdo legraci. Sousedi si chtěli udělat střešní okno a potřebovali nevím kolik papírů,“ zlobila se obyvatelka sousedního domu.

Jednou z hlavních otázek je, kdo za Městský úřad Kutná Hora, oddělení památkové péče uvedené stanovisko podepsal. „Na tuto otázku jsme se tady konkrétně už ptali,“ opakovali lidé.

Lidé z okolí areálu Strakoschovy továrny se cítí kráceni na svých právech, neboť nebyli účastníky stavebního řízení. „Kutnohorský stavební úřad říká, že pokud je pozemní komunikace, která odděluje stavbu od sousedních nemovitostí, tak vlastníci vzdálenějších pozemků nejsou vzhledem k umístění a charakteru stavby dotčení na svých vlastnických nebo jiných věcných právech,“ citoval z odpovědi stavebního úřadu Martin Běhounek.

Pavel Bílý, jeden z iniciátorů petice, vyjádřil nespokojenost s postojem města. „Máme své zastupitele, máme správu, která by měla chránit alespoň základní práva svých voličů a občanů, a to se neděje,“ prohlásil a dodal: „Všichni věděli, jak ta budova bude vysoká, co to bude za hyenu a prostě vůbec nic. Po dvou měsících jsme se vlastně vůbec nikam neposunuli, nedověděli jsme se jedno jediné jméno od památkářů, které to povolilo a na které se všichni odvolávají.“

Další velké obavy obyvatel Seiferových sadů je budoucí problematika s parkováním v této lokalitě. „Tím, že není podepsána smlouva mezi developerem a městem, není zajištěno, že všechny byty budou mít svá parkovací místa. Auta nám chcete rozptýlit do okolních ulic,“ obává se Pavel Bílý.

Na veřejném jednání osadního výboru také zazněly stížnosti na průběh stavby. „Je zde omezen vjezd automobilů nad 6 tun a Městská policie si toho nechce všímat. Je tady po ulicích nepořádek a vy se nedovoláte vůbec nikam. V areálu Vitamíny se připravuje další developerský projekt, zřejmě to bude opět o nás bez nás. Je potřeba být více bystřejší. Opravdu si myslíme, že v této záležitosti státní správa nekoná a opravdu jsou omezována naše vlastnická práva. V této čtvrti už je kvůli autům nedýchatelno, nedokáži si představit, co se bude dít dál, až developer bude stavět další etapu,“ zlobil se Pavel Bílý a dodal: „Už nyní tady nezaparkujeme kvůli škole, když děti přijedou do školy. Řekněte nám, jak to bude někdo řešit dalších 150 aut v tomto místě? Kdo se nás zastane?“

Trnem v oku je lidem v okolí stavby průběh prací. „Chceme mít aspoň v neděli klid, stojí tady dvacetitunový jeřáb, sundává lešení a není možné, aby tady mezi tím jezdily maminky s kočárky. Na stavbě není zabezpečeno vůbec nic. V ten den jsem volal policii, městskou policii. Přijeli a odjeli. Nikdo se nás nezastane,“ rozčiloval se Pavel Bílý a další iniciátor petice Jaroslav Paďouk navázal: „Město nekoná – město má na starosti veřejný pořádek, má být řádným hospodářem a má přistupovat rovně ke všem.“

Ke stížnostem na průběh stavebních prací se přidali i ostatní. „Aspoň v neděli tady chci mít klid, nechci, aby mi tady od rána bzučeli se sbíječkou. Stěžovali jsme si u pana starosty, že tady lítá polystyren, při bourání nemají clony. Práší se, máme nepořádek v domech. Upozorňovali jsme Inspektorát bezpečnosti práce, vůbec nic se neděje,“ dělil se o své zkušenosti Pavel Bílý.

„Kutná Hora je historickým městem, bouráme panelák v Uhelné ulici, aby bylo vidět na věže a vzápětí za pět let postavíme hyeunu, která zastíní úplně všechny věže. Vždyť to není normální – a všichni řeknou, on to povolil Národní památkový úřad,“ nechal volný průchod svým emocím Pavel Bílý. „Máme úplně zničené soukromí, dělníci nám mávají z terasy, je to tam jak vyhlídková věž,“ stěžovali si další.

Zástupci petičního výboru se vydají na úterní jednání zastupitelů, kde budou opakovaně požadovat odpovědi na své otázky.

Petice

Dle čl. 18 Listiny základních práv svobod a zákona č. 85/1990Sb. O právu petičním

My, níže podepsaní občané města Kutné Hory nesouhlasíme prostřednictvím této petice s plánovaným rozšířením / dostavbou bytového domu v areálu Strakoschovy továrny. Areál se nachází v památkově chráněném území v prostoru zástavby starších rodinných domů, kde většina těchto domů těsně sousedí s pozemními komunikacemi přímo navazující na bytový komplex. Dále uvádíme důvody našeho nesouhlasu:

  1. Architektonické řešení. Už nedávno rekonstruovaná Strakoschova vila a bývalá továrna zásadně prostorově narušují ráz okolní zástavby a krajiny. Původní budova Strakoschovy vily byla zvýšena o 1 nadzemní podlaží a bývalá továrna dokonce o 2 nadzemní podlaží, což výrazně přesahuje okolní rodinné domy. Domníváme se, že plánovaná další výstavba nadále zhorší ráz této oblasti.

Dopravní zátěž. Většina rodinných domů v této oblasti přímo sousedí s pozemními komunikacemi, tedy bez pásů zeleně, předzahrad a oplocení. Navýšení dopravy bude znamenat zvýšení hlukové zátěže a zvýšení prašnosti v oblasti, a to bez možnosti další ochrany, tedy nějakých plotů, hlukových bariér. V celé lokalitě je zákaz vjezdu vozidel nad 6 t a při další etapě výstavby budou komunikace přetěžovány, s čímž bude spojena zvýšená nutnost oprav a údržby. Tedy další hluková zátěž, statické namáhání budov otřesy a zvýšená prašnost. Zároveň máme obavu o počty parkovacích míst.V této souvislosti zásadně odmítáme, aby byl případný nedostatek parkovacích míst řešen zbudováním parkovišť na úkor zelených ploch. Parkovací místa by měla být v areálu Strakoschovy továrny.

Dopady na životní prostředí. V oblasti Kutné Hory je zvýšený obsah arsenu v půdě způsobený těžbou stříbra. Máme obavu, že tento nebezpečný těžký kov může být rozšiřován po okolí jednak manipulací se zeminou při zemních pracích a dále jako prachové částice při zvýšeném provozu spojeném s užíváním stavby.

Narušení soukromí obyvatel přilehlých domů. Další rozšíření vícepodlažní budovy v zástavbě většiny přízemních rodinných domů je krajně nevhodné a snižuje kvalitu života obyvatel lokality.

Chybějící infrastruktura služby. Domníváme se že, jak inženýrské sítě, tak komunikace nejsou dimenzovány na tak velké zvětšení počtu obyvatel a vozidel.

My, níže podepsaní Vás žádáme o:

Vyjádření k architektonickému řešení projektu, zejménaze strany Národního památkového úřadu. Žádáme o nezávislé posouzení prostorového působení stavby v kontextu okolní zástavby a s ohledem na fakt, že jde o památkově chráněnou oblast. Pokud již toho posouzení bylo provedeno, žádáme o jeho revizi, a to s maximální možnou transparentností. Podle našeho názoru projekt ještě dále naruší ráz celé městské čtvrti

Podrobnou studii dopadů na životní prostředí. Požadujeme důkladnou analýzu vlivu, jak prováděných prací při výstavbě, tak i při užívání stavby. Zejména s ohledem na zvýšenou prašnost, problematiku arsenu, zastínění okolní zástavby a hlukovou zátěž.

Podrobnou studii kapacity současné infrastruktury. Žádáme o analýzu kapacity inženýrských sítí (zejména odpady), pozemních komunikací a parkovacích míst v objektu. Zde rovněž žádáme o maximální transparentnost.

Veřejné slyšení. Žádáme o zařazení petice jako jednací bod na zasedání zastupitelstva města Kutná Hora za účasti městského architekta, vedoucí oddělení památkové péče a ředitele územního odborného pracoviště NPU. Důvodem je, aby místní komunita byla řádně informována o reakci investora, dotčených úřadů a měla možnost vyjádřit své obavy a návrhy.

Maximální transparentnost. Žádáme o maximální sdílení informací občanům v rozhodovacím procesu o povolení tohoto projektu, a to i nad rámec zákonné povinnosti.

Za petiční výbor:
Ing. Jaroslav Paďouk
Pavel Bílý
Ing. Jana Baláková

Zahájení petice: 8. září 2024

René Svoboda
Galerie
Předchozí Následující
AVE_CZ
Reklama
Rozhněvaní lidé chtěli slyšet konkrétní jména, těch se ale zatím nedočkali

Rozhněvaní lidé chtěli slyšet konkrétní jména, těch se ale zatím nedočkali

13. září 2024

Kutná Hora – Ve středu v podvečer se obyvatelé ze Seifertových sadů a přilehlého okolí po několika týdnech opět sešli v parku.  Chtěli slyšet odpovědi na otázky ohledně výstavby bytového domu v areálu Strakoschovy továrny, které prostřednictvím Osadního výboru Třešňovka–Horní Hlouška adresovali kutnohorským úředníkům. Zejména je zajímalo, kdo konkrétně z památkářů schválil výstavbu a dostavbu tohoto objektu.

Došlé odpovědi tlumočil obyvatelům předseda Osadního výboru Třešňovka-Horní Hlouška Martin Běhounek. „Stavební povolení bylo vydáno 12. června 2023, podkladem bylo závazné stanovisko městského úřadu, oddělení památkové péče z 2. listopadu 2022, pro nás jako dotčený orgán je toto stanovisko závazné,“ citoval z odpovědi kutnohorského stavebního úřadu. „Vzhledem k tomu, že stavba není nemovitou kulturní památkou, ale nachází se v ochranném pásmu památkové rezervace, byl v této věci kontaktován Národní památkový ústav, který už v rámci přípravy projektové dokumentace uplatnil své připomínky – redukce hmot a konstrukce nástavby, problematiku členění a barevnosti fasád. Tyto připomínky byly zapracovány do projektové dokumentace,“ pokračoval ve čtení úřední odpovědi a dodal citaci z vyjádření NPÚ: „Z hlediska ochrany zájmu státní památkové péče je stavba podle předložené dokumentace přípustná, což je doloženo závazným stanoviskem Městského úřadu Kutná Hora, oddělením památkové péče.“

Přerušil ho ale smích lidí, kteří se dělili o své bohaté zkušenosti s kutnohorským stavebním úřadem, když si chtěli svou nemovitost rekonstruovat, vylepšit nebo zvelebit. „Po nás chtějí, nevím, co všechno, jenom kvůli výměně oken. A tady chtějí jenom výměnu barvy? To je jako když si z nás dělá někdo legraci. Sousedi si chtěli udělat střešní okno a potřebovali nevím kolik papírů,“ zlobila se obyvatelka sousedního domu.

Jednou z hlavních otázek je, kdo za Městský úřad Kutná Hora, oddělení památkové péče uvedené stanovisko podepsal. „Na tuto otázku jsme se tady konkrétně už ptali,“ opakovali lidé.

Lidé z okolí areálu Strakoschovy továrny se cítí kráceni na svých právech, neboť nebyli účastníky stavebního řízení. „Kutnohorský stavební úřad říká, že pokud je pozemní komunikace, která odděluje stavbu od sousedních nemovitostí, tak vlastníci vzdálenějších pozemků nejsou vzhledem k umístění a charakteru stavby dotčení na svých vlastnických nebo jiných věcných právech,“ citoval z odpovědi stavebního úřadu Martin Běhounek.

Pavel Bílý, jeden z iniciátorů petice, vyjádřil nespokojenost s postojem města. „Máme své zastupitele, máme správu, která by měla chránit alespoň základní práva svých voličů a občanů, a to se neděje,“ prohlásil a dodal: „Všichni věděli, jak ta budova bude vysoká, co to bude za hyenu a prostě vůbec nic. Po dvou měsících jsme se vlastně vůbec nikam neposunuli, nedověděli jsme se jedno jediné jméno od památkářů, které to povolilo a na které se všichni odvolávají.“

Další velké obavy obyvatel Seiferových sadů je budoucí problematika s parkováním v této lokalitě. „Tím, že není podepsána smlouva mezi developerem a městem, není zajištěno, že všechny byty budou mít svá parkovací místa. Auta nám chcete rozptýlit do okolních ulic,“ obává se Pavel Bílý.

Na veřejném jednání osadního výboru také zazněly stížnosti na průběh stavby. „Je zde omezen vjezd automobilů nad 6 tun a Městská policie si toho nechce všímat. Je tady po ulicích nepořádek a vy se nedovoláte vůbec nikam. V areálu Vitamíny se připravuje další developerský projekt, zřejmě to bude opět o nás bez nás. Je potřeba být více bystřejší. Opravdu si myslíme, že v této záležitosti státní správa nekoná a opravdu jsou omezována naše vlastnická práva. V této čtvrti už je kvůli autům nedýchatelno, nedokáži si představit, co se bude dít dál, až developer bude stavět další etapu,“ zlobil se Pavel Bílý a dodal: „Už nyní tady nezaparkujeme kvůli škole, když děti přijedou do školy. Řekněte nám, jak to bude někdo řešit dalších 150 aut v tomto místě? Kdo se nás zastane?“

Trnem v oku je lidem v okolí stavby průběh prací. „Chceme mít aspoň v neděli klid, stojí tady dvacetitunový jeřáb, sundává lešení a není možné, aby tady mezi tím jezdily maminky s kočárky. Na stavbě není zabezpečeno vůbec nic. V ten den jsem volal policii, městskou policii. Přijeli a odjeli. Nikdo se nás nezastane,“ rozčiloval se Pavel Bílý a další iniciátor petice Jaroslav Paďouk navázal: „Město nekoná – město má na starosti veřejný pořádek, má být řádným hospodářem a má přistupovat rovně ke všem.“

Ke stížnostem na průběh stavebních prací se přidali i ostatní. „Aspoň v neděli tady chci mít klid, nechci, aby mi tady od rána bzučeli se sbíječkou. Stěžovali jsme si u pana starosty, že tady lítá polystyren, při bourání nemají clony. Práší se, máme nepořádek v domech. Upozorňovali jsme Inspektorát bezpečnosti práce, vůbec nic se neděje,“ dělil se o své zkušenosti Pavel Bílý.

„Kutná Hora je historickým městem, bouráme panelák v Uhelné ulici, aby bylo vidět na věže a vzápětí za pět let postavíme hyeunu, která zastíní úplně všechny věže. Vždyť to není normální – a všichni řeknou, on to povolil Národní památkový úřad,“ nechal volný průchod svým emocím Pavel Bílý. „Máme úplně zničené soukromí, dělníci nám mávají z terasy, je to tam jak vyhlídková věž,“ stěžovali si další.

Zástupci petičního výboru se vydají na úterní jednání zastupitelů, kde budou opakovaně požadovat odpovědi na své otázky.

Petice

Dle čl. 18 Listiny základních práv svobod a zákona č. 85/1990Sb. O právu petičním

My, níže podepsaní občané města Kutné Hory nesouhlasíme prostřednictvím této petice s plánovaným rozšířením / dostavbou bytového domu v areálu Strakoschovy továrny. Areál se nachází v památkově chráněném území v prostoru zástavby starších rodinných domů, kde většina těchto domů těsně sousedí s pozemními komunikacemi přímo navazující na bytový komplex. Dále uvádíme důvody našeho nesouhlasu:

  1. Architektonické řešení. Už nedávno rekonstruovaná Strakoschova vila a bývalá továrna zásadně prostorově narušují ráz okolní zástavby a krajiny. Původní budova Strakoschovy vily byla zvýšena o 1 nadzemní podlaží a bývalá továrna dokonce o 2 nadzemní podlaží, což výrazně přesahuje okolní rodinné domy. Domníváme se, že plánovaná další výstavba nadále zhorší ráz této oblasti.

Dopravní zátěž. Většina rodinných domů v této oblasti přímo sousedí s pozemními komunikacemi, tedy bez pásů zeleně, předzahrad a oplocení. Navýšení dopravy bude znamenat zvýšení hlukové zátěže a zvýšení prašnosti v oblasti, a to bez možnosti další ochrany, tedy nějakých plotů, hlukových bariér. V celé lokalitě je zákaz vjezdu vozidel nad 6 t a při další etapě výstavby budou komunikace přetěžovány, s čímž bude spojena zvýšená nutnost oprav a údržby. Tedy další hluková zátěž, statické namáhání budov otřesy a zvýšená prašnost. Zároveň máme obavu o počty parkovacích míst.V této souvislosti zásadně odmítáme, aby byl případný nedostatek parkovacích míst řešen zbudováním parkovišť na úkor zelených ploch. Parkovací místa by měla být v areálu Strakoschovy továrny.

Dopady na životní prostředí. V oblasti Kutné Hory je zvýšený obsah arsenu v půdě způsobený těžbou stříbra. Máme obavu, že tento nebezpečný těžký kov může být rozšiřován po okolí jednak manipulací se zeminou při zemních pracích a dále jako prachové částice při zvýšeném provozu spojeném s užíváním stavby.

Narušení soukromí obyvatel přilehlých domů. Další rozšíření vícepodlažní budovy v zástavbě většiny přízemních rodinných domů je krajně nevhodné a snižuje kvalitu života obyvatel lokality.

Chybějící infrastruktura služby. Domníváme se že, jak inženýrské sítě, tak komunikace nejsou dimenzovány na tak velké zvětšení počtu obyvatel a vozidel.

My, níže podepsaní Vás žádáme o:

Vyjádření k architektonickému řešení projektu, zejménaze strany Národního památkového úřadu. Žádáme o nezávislé posouzení prostorového působení stavby v kontextu okolní zástavby a s ohledem na fakt, že jde o památkově chráněnou oblast. Pokud již toho posouzení bylo provedeno, žádáme o jeho revizi, a to s maximální možnou transparentností. Podle našeho názoru projekt ještě dále naruší ráz celé městské čtvrti

Podrobnou studii dopadů na životní prostředí. Požadujeme důkladnou analýzu vlivu, jak prováděných prací při výstavbě, tak i při užívání stavby. Zejména s ohledem na zvýšenou prašnost, problematiku arsenu, zastínění okolní zástavby a hlukovou zátěž.

Podrobnou studii kapacity současné infrastruktury. Žádáme o analýzu kapacity inženýrských sítí (zejména odpady), pozemních komunikací a parkovacích míst v objektu. Zde rovněž žádáme o maximální transparentnost.

Veřejné slyšení. Žádáme o zařazení petice jako jednací bod na zasedání zastupitelstva města Kutná Hora za účasti městského architekta, vedoucí oddělení památkové péče a ředitele územního odborného pracoviště NPU. Důvodem je, aby místní komunita byla řádně informována o reakci investora, dotčených úřadů a měla možnost vyjádřit své obavy a návrhy.

Maximální transparentnost. Žádáme o maximální sdílení informací občanům v rozhodovacím procesu o povolení tohoto projektu, a to i nad rámec zákonné povinnosti.

Za petiční výbor:
Ing. Jaroslav Paďouk
Pavel Bílý
Ing. Jana Baláková

Zahájení petice: 8. září 2024

René Svoboda
Prohlédnout galerii