vv auto
Reklama

K problematice smlouvy o dodávkách tepla se vyjádřil Daniel Štrobl: "Komu radnice zatopí?"

17. duben 2012, 21:30
(aktualizováno: 17. duben 2012, 21:30)

Naším městem obchází další petice. Tentokrát žádající výběrové řízení pro dodavatele tepla. Protože v dubnových Kutnohorských listech byla celá záležitost vysvětlena dosti bezzubě a ani vyjádření RNDr. Šance na serveru svoboda.info nevneslo příliš světla do celé situace, shrňme si některá fakta a následně se ptejme.

Rada Města Kutná Hora schválila smlouvu s EC Kutná Hora s.r.o. o dodávkách tepla z bioelektrárny, která je nyní ve zkušebním provozu.  Jako palivo využívá obilnou a řepkovou slámu a cíleně pěstované energetické plodiny. Odpadním produktem této elektrárny je teplo a právě to bude do Kutné Hory dodáváno. Smlouva je postavena tak, že městem vlastněná firma KH TEBIS až dosud zajišťující dodávky tepla, bude tuto energii nadále odebírat od firmy EC Kutná Hora s.r.o. s tím, že ji nesmí nejméně 8 (respektive 14) let vypovědět ani pozměnit, pouze pokud by EC přestalo teplo dodávat. Celý tento proces proběhl bez výběrového řízení a v utajení. Starosta RNDr. Šanc zastupitelům na jejich dotazy jasně 31. ledna 2012 řekl, že smlouva se nemůže stát věci veřejnou, neboť jde o obchodní tajemství. A otázku, co z toho bude koncový uživatel mít, dost vágně zodpověděl místostarosta Koubský tak, že "by to znamenalo pro obyvatele zajímavé úspory za vytápění bytů". Později radnice upřesnila, že touto "zajímavou" úsporou se myslí cca 10%. O tom, že celá věc není zdaleka tak růžová jak vypadá, svědčí i fakt, že tento krok vyvolal nevoli nejen u opozičních zastupitelů, ale i u TOP 09, koaličního partnera Šance Kutná Hora. V únoru se dokonce jednalo i o odvolání starosty a místostarosty a to i s ohledem na to, že se smlouvou "měli problém" také někteří členové Šance. Zajímavé též je, že smlouva mezi Tebisem a EC Kutná Hora je sice radou města schválena, ovšem jednatel Tebisu Vladimír Gajdoš ji zatím neopatřil svým podpisem a tím nedokončil proces uzavření smlouvy. Proč asi? Celé toto velmi zvláštní a silové chování města členové rady zdůvodňují tím, že Energetický regulační úřad nařizuje připojení k biozdroji energie, pokud je tento levnější než stávající. Toto připojení pak nemusí procházet výběrovým řízením.

Tedy si to shrňme. Máme zde stávajícího výrobce tepla KH TEBIS, který vyrábí ekologicky z plynu avšak draho. Pak je zde bioelektrárna na ČKD, která vyrábí ze sena a o něco levněji. V této situaci legislativa nařizuje připojení k biozdroji a to bez nutnosti výběrového řízení. Vše to zní logicky a neprůstřelně, avšak tak tomu není.

Energetický regulační úřad skutečně v dané situaci nařizuje připojení k levnějšímu zdroji, avšak nezakazuje výběrové řízení. A nyní si položme otázku. Co by se stalo, kdyby někdo dokázal cenu tepla vyráběného TEBISem zlevnit? Anebo vyráběl ještě levněji, než EC? Inu, pak by nás nikdo nenutil připojit se k EC. Ostatně, obchodní nabídku na snížení ceny tepla vyráběného TEBISem má starosta na stole a zabýval se jí jak sám řekl půl minuty. A odtud je tedy další otázka: Pokud by mohl TEBIS vyrábět teplo levněji, má snad někdo zájem na tom, aby byl naopak dražší a my se museli připojit k EC? A pokud toto možné není, proč rada města nejde cestou transparentního výběrového řízení na dodavatele tepla pro Kutnou Horu, kde se otevřeně utkají v konkurenčním boji různé firmy a užitek nakonec bude mít jen koncový uživatel. Proč členové rady pokoutně jednají pouze s EC a pak to předloží již jako hotovou věc?

Samostatným okruhem otázek je i firma EC Kutná Hora s.r.o. Jde developerskou firmu, která se nijak netají tím, že elektrárnu dříve či později prodá, takže se může stát, že napříště budeme jednat třeba s ČEZem. Topení slámou je dosti problematické a existují zde reálná rizika výpadků dodávek tepla. To sice prý pokryje uhelná teplárna na ČKD, ale kde je potom ona ekologie? Navíc, tato firma má nejasnou majetkovou strukturu. Má akcie na doručitele, což v praxi znamená, že nelze zjistit, komu patří. Již v minulosti se Parlament ČR snažil tyto firmy vyloučit z veřejných zakázek. U akcií na doručitele se totiž může snadno stát, že pravým majitelem je zároveň ten, kdo o veřejné zakázce rozhoduje. Zbývá doplnit, že starosta jakékoli majetkové propojení mezi EC a zástupci města popírá.

Konečně tu je délka smlouvy. Ta byla nejdříve na 15 let, nyní se zdá, že jde o osm plus dvakrát tři roky, tedy celkem čtrnáct. Po tuto dobu nepůjde smlouvu vypovědět, ať už by byla sebenevýhodnější a EC nejdříve levné teplo postupně zdražil. Použijme selský rozum. Ruku na srdce laskavý čtenáři, co by to muselo být za produkt, aby ses jej dobrovolně zavázal čtrnáct let platit bez možnosti odstoupit od smlouvy? Takto dlouhou smlouvu radnice odůvodňuje tím, že jako kompenzaci postaví firma EC veškeré přípojky k stávající rozvodné soustavě. Pokud starosta argumentuje zákony, měl by vědět, že právě tyto předpisy jasně stanovují, že náklady za připojení jdou za výrobcem, v našem případě za EC a nikoli zákazníkem. Jinými slovy, chce-li EC dodávat teplo, musí přípojku postavit. Ústupky v podobě nebezpečně dlouhé smlouvy jsou tedy zbytečné.

Konečně pár slov závěrem. Starosta Šanc označil petici za nástroj manipulace. Obávám se, že nezná přesný význam tohoto termínu. Manipulace (z latinských výrazů ruka a uchopit) je v sociální psychologii a sociologii termín označující snahu o skryté působení na myšlení druhé osoby či více osob, aniž jsou si cíle a formy tohoto chování dané osoby vědomi a tím získat pro sebe nějaký prospěch. Petice vychází ze snahy zprůhlednit celou zakázku, přestat argumentovat slovy o utajení a v podobě veřejné soutěže získat nejlevnější možné teplo. To je zřejmý záměr, nikoli skrytý a tedy nemůže jít o manipulaci. Proč je levné teplo získané transparentními prostředky cílem, s ním je pan starosta v rozporu?

Otázek je více než dost a není pochyb, že na ně jednou najdeme odpovědi. Jen už možná bude pozdě. Celá věc by měla primárně zajímat budoucí koncové uživatele, tedy zejména obyvatele sídliště na Studních, neboť o jejich teple a jejich peněženkách se nyní jedná. Podepíšete radnici respektive EC bianko šek nebo budete trvat na výběrovém řízení svého dodavatele tepla a tím dáte EC a dalším možným dodavatelů šanci obhájit své projekty veřejně?

Daniel Štrobl

.
Komentáře
Re: - vložil Anonymous - 2. květen 2012, 19:39

Martine začni se starat sám o sebe, některým už lezeš krkem, pane moudrý. Kde se v tobě bere ta jistota,že máš vždy a ve všem pravdu! Sám se taky nechováš vždycky korektně!

Nesouhlas - vložil Francová - 2. květen 2012, 17:20

Pan Šanc za vše nemůže, zamyslete se .Je tam Koubský, Franc velice nepřijemný pán a co zastupitelstvo ? Co lidé chtěli mají.Tak A´t jsou v klidu.
Šanc dělá co chtějí lidé.

DOPIS MARTINA SMETÁČKA Z JIŽNÍ AMERIKY - vložil Poslední Šanc - 27. duben 2012, 22:52

Vážení přátelé, věřím, že většinu z Vás tak stále mohu nazývat,

jak jste si všimli, politická situace v našem městě má daleko k ideálům, které jsme si zvolili. Na prahu vzniku sdružení nás motivoval především odpor a nesouhlas s vládou místních politických předchůdců. Odvolávali jsme se na slušnost, vstřícnost vůči lidem, týmovou práci, odbornost demokracii a především transparentnost veřejné správy. Naším heslem bylo mimo jiné provolání "Komunikujeme s Vámi!" Chtěli jsme vytvořit radnici, kam budou lidé rádi chodit, protože se s nimi/s námi/s Vámi bude jednat slušně. Poukazovali jsme na špatnost a prohnilost současné politické scény a chtěli jsme se od ní odlišit.Máte, přátelé, pocit, že se Vám to podařilo? Já nikoli, a proto jsem ze sdružení vystoupil. Vidím totiž, že sdružení dělá pravý opak toho, co jsme si tenkrat předsevzali. Chová se arogantně jak vůči politickým partnerům a soupeřům, tak vůči svým voličům. Nekomunikuje! Týmová práce neexistuje a rozhodování se soustředí jen v rukou male části individuálů.Co mě však trápí nejvíce je skutečnost, že se sdružení chová totalitně, zcela absentuje od principů demokracie a řídí veřejnou správu těmi nejméně transparentními prostředky. Jednoznačně nejkřiklavějším projevem těchto selhání je současný schvalovací proces kolem smlouvy s EC Kutná Hora. Vaše jednání je v rozporu s naším volebním programem, se sliby, které jsme lidem dali, i se těmi nejzakladnejsimi společenskými hodnotami. Jen v kauze EC vykazuje konkretne tyto vady:

1. Přestože je možné vyhlásit výběrové řízení na dodavatele plynu kutnohorskému Tebisu, je veřejnosti nejprve tvrzeno, že to možné není. Po té, co občanské iniciativy zveřejní, že to možné je, představitelé sdružení jednoduše řeknou, že sice ano, ale ze se prostě výběrové řízení dělat nebude.
2. V rozhodovacím procesu o tomto historicky největším projektu v našem městě po roce 1989 je ignorován nejen názor opozice, ale i názory části našeho sdružení a koalice. Výsledné rozhodnutí je pak tlačeno jen několika lidmi. Ač jim to zákon umožňuje, není to ani transparentní, ani slušné, ani politicky vyhodne. Je-li projekt EC tak vyhodny, proc neni vyhlaseno vyberove rizeni? Odpovedi Vam jiste bude nabizeno mnoho. Ja apeluji na Vas zdravy rozum.
3. Vrcholem, který v historii našeho města nemá obdoby, je jmenování noveho jednatele v podobě Karla Koubského a zejména přijetí nového ředitele bez výběrového řízení. Takové jednání se zdá být zcela účelovým ve prospěch rychlého podepsání smlouvy za každou cenu. JDE O NEJZÁŘNĚJŠÍ PŘÍKLAD ZNÁSILNĚNÍ DEMOKRACIE A ZAVEDENÍ TOTALITNÍCH USURPÁTORSKÝCH METOD, KTERÉ V HISTORII NAŠEHO MĚSTA NEMAJÍ OBDOBY.

Výše zmíněné jednání je naprostým opakem toho, k čemu jsme/jste se vůči voličům zavázali. PŘÍPADNÉ PODEPSÁNÍ SMLOUVY KARLEM KOUBSKÝM BY PAK ZNAMENALO VEŘEJNOIU DEKLARACI SKUTEČNOSTI, ŽE PROJEKT NENÍ VE VEŘEJNÉM ZÁJMU, NÝBRŽ ŽE JE V ZÁJMU JINÝCH SUBJEKTŮ. Druhý logický závěr naznačuje ještě možnost, že se rozhodovatelé zcela pomátli.

Odvolávám se na ty z Vás, kteří před volbami podepsali Semilskou výzvu (viz: http://www.vymentepolitiky.cz/semilska-vyzva) . Kazdy zastupitel si tam muze znovu precist sve jmeno. Podotýkám, že Ivo tuto výzvu již před volbami odmítl podepsat. Máte-li jednat v souladu s tím, k čemu jste se svým podpisem zavázali, je Vaší povinností, tento proces zastavit. Svolejte mimořádné zasedání sdružení, doporučte většinou hlasů Vašemu nejvyššímu vedení zastavit rozhodovací proces a vyhlásit výběrové řízení. Pokud byste toto udělali a Ivo s Karlem i tak smlouvu uvedli v platnost, veřejně potvrdí a podtrhnou svůj osobní zájem, ale Vy můžete mít čisté svědomí. Všichni z Vás, kteří podepsali Semilskou výzvu, nemohou jednat jinak, váží-li si slova, které jednou dali.

Ivo, já nevím, jestli tyto aktivity provádíš kvůli vlastnímu obohacení. S vysokou mírou pravděpodobnosti si myslím, že ano, to však pro nás není podstatné. Podstatné je, že jsi element, který škodí rozvoji demokratického, ekonomického, společenského a etického prostředí v našem městě a patříš do typické garnitury té skupiny politiků, kteří vehementně przní naši společnost. V něčem je však převyšuješ, takový extrém, který jste s Karlem předvedli ve středu, by si na státní úrovni nedovolil nikdo z nich. Gratuluji Ti k úspěšné likvidaci spolku převážně slušných a vzdělaných lidí, který měl potenciál být v Kutné Hoře dlouho u moci.

Co se týče aktivit těch z Vás, kteří se na trestných činech podílíte (předpokládám, že jste minimálně dva), přeji Vám, abyste si užili ten pocit přemýšlet každý den po celý zbytek života o tom, kdo zvoní, ťuká, nebo kdo za Vámi jde po ulici. Jestli to náhodou není policista, který v ruce drží svazek papírů určující Váš rozsudek. Naše společnost nespí, naopak, zdá se, probouzí se a lidí, kterým není ukradená, je stále víc. Ti po Vás půjdou a jednou, věřím, budou úspěšní a to ne z důvodů, aby se mstili, ale aby zabránili podobným lidem v podobných aktivitách. Svědomí o výsledcích těchto aktivit, které mají dopad na tisíce lidí, Vás zjevně netíží a tížit nebude. Později však může pálit ty, kteří jim nezabrání a zabranit mohou.

Přátelé, spoléhám, že jste téměř všichni slušní lidé a že si uvědomujete svou odpovědnost. Nezapomínejte, že i tichý souhlas a nečinnost jsou aktem odpovědnosti. Věřím Vám a doufám, že se zachováte jako zástupci občanů, kteří Vás zvolili. Nenechte si vymývat mozky a zamyslete se. Proberte se, a vydržte déle než do příštího zastupitelstva!

Zdravím Vás ze zahraničí. Odjel jsem na pracovní pobyt do Jižní Ameriky se smlouvou na rok a půl. To je jen argument proti tvrzením, že můj odpor vůči politice sdružení je snahou, jak se dostat do zastupitelstva. Smyslem mých aktivit je jednoznačné zklamání z toho, kam se naše sdružení uchýlilo, jak se otočilo o 180 stupňů oproti všemu, co jsme si před volbami předsevzali a k čemu jsme se hlásili.



S vřelým pozdravem



Martin

AVE_CZ
Reklama
K problematice smlouvy o dodávkách tepla se vyjádřil Daniel Štrobl: "Komu radnice zatopí?"

K problematice smlouvy o dodávkách tepla se vyjádřil Daniel Štrobl: "Komu radnice zatopí?"

17. duben 2012
(aktualizováno: 17. duben 2012, 21:30)

Naším městem obchází další petice. Tentokrát žádající výběrové řízení pro dodavatele tepla. Protože v dubnových Kutnohorských listech byla celá záležitost vysvětlena dosti bezzubě a ani vyjádření RNDr. Šance na serveru svoboda.info nevneslo příliš světla do celé situace, shrňme si některá fakta a následně se ptejme.

Rada Města Kutná Hora schválila smlouvu s EC Kutná Hora s.r.o. o dodávkách tepla z bioelektrárny, která je nyní ve zkušebním provozu.  Jako palivo využívá obilnou a řepkovou slámu a cíleně pěstované energetické plodiny. Odpadním produktem této elektrárny je teplo a právě to bude do Kutné Hory dodáváno. Smlouva je postavena tak, že městem vlastněná firma KH TEBIS až dosud zajišťující dodávky tepla, bude tuto energii nadále odebírat od firmy EC Kutná Hora s.r.o. s tím, že ji nesmí nejméně 8 (respektive 14) let vypovědět ani pozměnit, pouze pokud by EC přestalo teplo dodávat. Celý tento proces proběhl bez výběrového řízení a v utajení. Starosta RNDr. Šanc zastupitelům na jejich dotazy jasně 31. ledna 2012 řekl, že smlouva se nemůže stát věci veřejnou, neboť jde o obchodní tajemství. A otázku, co z toho bude koncový uživatel mít, dost vágně zodpověděl místostarosta Koubský tak, že "by to znamenalo pro obyvatele zajímavé úspory za vytápění bytů". Později radnice upřesnila, že touto "zajímavou" úsporou se myslí cca 10%. O tom, že celá věc není zdaleka tak růžová jak vypadá, svědčí i fakt, že tento krok vyvolal nevoli nejen u opozičních zastupitelů, ale i u TOP 09, koaličního partnera Šance Kutná Hora. V únoru se dokonce jednalo i o odvolání starosty a místostarosty a to i s ohledem na to, že se smlouvou "měli problém" také někteří členové Šance. Zajímavé též je, že smlouva mezi Tebisem a EC Kutná Hora je sice radou města schválena, ovšem jednatel Tebisu Vladimír Gajdoš ji zatím neopatřil svým podpisem a tím nedokončil proces uzavření smlouvy. Proč asi? Celé toto velmi zvláštní a silové chování města členové rady zdůvodňují tím, že Energetický regulační úřad nařizuje připojení k biozdroji energie, pokud je tento levnější než stávající. Toto připojení pak nemusí procházet výběrovým řízením.

Tedy si to shrňme. Máme zde stávajícího výrobce tepla KH TEBIS, který vyrábí ekologicky z plynu avšak draho. Pak je zde bioelektrárna na ČKD, která vyrábí ze sena a o něco levněji. V této situaci legislativa nařizuje připojení k biozdroji a to bez nutnosti výběrového řízení. Vše to zní logicky a neprůstřelně, avšak tak tomu není.

Energetický regulační úřad skutečně v dané situaci nařizuje připojení k levnějšímu zdroji, avšak nezakazuje výběrové řízení. A nyní si položme otázku. Co by se stalo, kdyby někdo dokázal cenu tepla vyráběného TEBISem zlevnit? Anebo vyráběl ještě levněji, než EC? Inu, pak by nás nikdo nenutil připojit se k EC. Ostatně, obchodní nabídku na snížení ceny tepla vyráběného TEBISem má starosta na stole a zabýval se jí jak sám řekl půl minuty. A odtud je tedy další otázka: Pokud by mohl TEBIS vyrábět teplo levněji, má snad někdo zájem na tom, aby byl naopak dražší a my se museli připojit k EC? A pokud toto možné není, proč rada města nejde cestou transparentního výběrového řízení na dodavatele tepla pro Kutnou Horu, kde se otevřeně utkají v konkurenčním boji různé firmy a užitek nakonec bude mít jen koncový uživatel. Proč členové rady pokoutně jednají pouze s EC a pak to předloží již jako hotovou věc?

Samostatným okruhem otázek je i firma EC Kutná Hora s.r.o. Jde developerskou firmu, která se nijak netají tím, že elektrárnu dříve či později prodá, takže se může stát, že napříště budeme jednat třeba s ČEZem. Topení slámou je dosti problematické a existují zde reálná rizika výpadků dodávek tepla. To sice prý pokryje uhelná teplárna na ČKD, ale kde je potom ona ekologie? Navíc, tato firma má nejasnou majetkovou strukturu. Má akcie na doručitele, což v praxi znamená, že nelze zjistit, komu patří. Již v minulosti se Parlament ČR snažil tyto firmy vyloučit z veřejných zakázek. U akcií na doručitele se totiž může snadno stát, že pravým majitelem je zároveň ten, kdo o veřejné zakázce rozhoduje. Zbývá doplnit, že starosta jakékoli majetkové propojení mezi EC a zástupci města popírá.

Konečně tu je délka smlouvy. Ta byla nejdříve na 15 let, nyní se zdá, že jde o osm plus dvakrát tři roky, tedy celkem čtrnáct. Po tuto dobu nepůjde smlouvu vypovědět, ať už by byla sebenevýhodnější a EC nejdříve levné teplo postupně zdražil. Použijme selský rozum. Ruku na srdce laskavý čtenáři, co by to muselo být za produkt, aby ses jej dobrovolně zavázal čtrnáct let platit bez možnosti odstoupit od smlouvy? Takto dlouhou smlouvu radnice odůvodňuje tím, že jako kompenzaci postaví firma EC veškeré přípojky k stávající rozvodné soustavě. Pokud starosta argumentuje zákony, měl by vědět, že právě tyto předpisy jasně stanovují, že náklady za připojení jdou za výrobcem, v našem případě za EC a nikoli zákazníkem. Jinými slovy, chce-li EC dodávat teplo, musí přípojku postavit. Ústupky v podobě nebezpečně dlouhé smlouvy jsou tedy zbytečné.

Konečně pár slov závěrem. Starosta Šanc označil petici za nástroj manipulace. Obávám se, že nezná přesný význam tohoto termínu. Manipulace (z latinských výrazů ruka a uchopit) je v sociální psychologii a sociologii termín označující snahu o skryté působení na myšlení druhé osoby či více osob, aniž jsou si cíle a formy tohoto chování dané osoby vědomi a tím získat pro sebe nějaký prospěch. Petice vychází ze snahy zprůhlednit celou zakázku, přestat argumentovat slovy o utajení a v podobě veřejné soutěže získat nejlevnější možné teplo. To je zřejmý záměr, nikoli skrytý a tedy nemůže jít o manipulaci. Proč je levné teplo získané transparentními prostředky cílem, s ním je pan starosta v rozporu?

Otázek je více než dost a není pochyb, že na ně jednou najdeme odpovědi. Jen už možná bude pozdě. Celá věc by měla primárně zajímat budoucí koncové uživatele, tedy zejména obyvatele sídliště na Studních, neboť o jejich teple a jejich peněženkách se nyní jedná. Podepíšete radnici respektive EC bianko šek nebo budete trvat na výběrovém řízení svého dodavatele tepla a tím dáte EC a dalším možným dodavatelů šanci obhájit své projekty veřejně?

Daniel Štrobl

Zlata banka
Reklama
.