Stavex
Reklama

NÁZOR Tomáše Havlíčka: Jak se žije z městských peněz II.

14. květen 2019, 11:00

Upozornění: Články zařazené do kapitoly "Názory" vyjajdřují stanoviska pouze autorů, nejsou redakčními materiály www.svoboda.info:

Nedávno jsem popisoval situaci (viz níže - Jak se žije z městských peněz I.), jak se z městské společnosti Služby města Kutné Hory, s.r.o. (dříve Průvodcovská službu Kutná Hora, s.r.o.) v rámci likvidace dají šikovně tahat peníze. Dnes si pojďme popsat možná ještě smutnější příběh, jak funguje, nebo spíše nefunguje město a jeho kontrolní orgány.

Možná si ještě pamatujete, jak byl Tomáš Pilc odvolán z funkce jednatele městské společnosti KH Tebis s.r.o. a dokonce mu rada města ani nevyplatila odměny. To by v Kutné Hoře nebylo nic zvláštního. Nicméně po podzimních komunálních volbách chyběly vznikající koalici hlasy a rada města, která měla fakticky město již jen dovést k ustanovujícímu zastupitelstvu, pro někoho možná překvapivě schválila s téměř ročním odstupem vyplacení odměn bývalému jednateli. Náhoda? Možná ano, tak pojďme dále. Rada města vypsala na pozici jednatele KH Tebis s.r.o. řádné výběrové řízení. A možná už ani nebylo tak překvapivé, že toto řádné výběrové řízení vyhrál Tomáš Pilc. Až sem mi to ale přijde na Kutnou Horu celkem v pohodě. Paradox však nastává v situaci, kdy předseda finančního výboru (FV ze zákona kontroluje hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce) navrhne provést kontrolu společností, které jsou ve 100% vlastnictví města a tři členové finančního výboru s touto kontrolou nesouhlasí (mimo jiné jeden z nich je Pirát a Ti se transparentností a otevřeností přímo zaklínají). No, můžeme se ptát, proč jsou tito tři členové ve finančním výboru, když odmítají dělat jim svěřenou činnost, ale naprostým paradoxem je skutečnost, že jednatel městské společnosti, který je zároveň členem finančního výboru, odmítá provedení kontroly v městských společnostech (tedy zakazuje kontrolovat sám sebe). A na dnešním jednání zastupitelstva je změna Zakladatelské listiny společnosti KH Tebis s.r.o., což povede ke zvýšení pravomocí jednatele společnosti, čímž se celý kruh uzavírá. Opravdu chtějí občané Kutné Hory, aby se takto vedlo naše město?

A jen pro upřesnění tento článek není vůbec o tom, zda Tomáš Pilc vedl a vede KH Tebis s.r.o. dobře či špatně. Je prostě o tom, jak nesmyslné situace současné vedení města vytváří a určitě se ještě během tohoto volebního období dostaneme k další absurditám. Tomáš Pilc by si měl vybrat, zda bude jednatelem městské společnosti či členem finančního výboru. Ale obojí prostě nejde dohromady…  

Ing. Tomáš Havlíček, MBA

Jak se žije z městských peněz I.

Naprosto ukázkový příklad, jak se nemá hospodařit, nám v posledních měsících ukazuje vedení města na případu likvidace společnosti Služby města Kutné Hory, s.r.o.

Celý příběh začal tím, že jednatel PaedDr. Robert Lukášek odmítl vyplatit odměny bývalé jednatelce Ing. Ivaně Vopálkové. Stejně tak nová jednatelka Ing. Helena Plíhalová odmítla po svém nástupu vyplatit odměny PaedDr. Robertu Lukáškovi. V obou případech se jednalo o částku 110.931 Kč. Oba bývalí jednatelé tak společnost zažalovali a domáhají se svých nároků soudně. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního.

V mezidobí však vedení města rozhodlo o tom, že Průvodcovská služba bude nadále působit jako příspěvková organizace a původní Průvodcovskou službu Kutná Hora, s.r.o., která je v obou případech v pozici žalovaného, přejmenuje na Služby města Kutné Hory, s.r.o. a zlikviduje.

Vedení města však musí velice dobře vědět, že společnost až do doby ukončení obou soudních sporů zlikvidovat nemůže a teď přichází ta nejzajímavější část. Z jednatelky společnosti udělalo vedení města likvidátorku s platem 28 tis Kč měsíčně, což znamená náklady vč. odvodů 37.600 Kč měsíčně. Paní jednatelka (dnes již likvidátorka) najala právníka Mgr. Tomáše Kasala s odměnou 15 tis Kč měsíčně bez DPH. Dále hradí společnost účetní služby v hodnotě 2 tis Kč měsíčně. Náklady na provoz této „prázdné společnosti“, jak ji označuje sama místostarostka Mgr. Bc. Silvia Doušová, se tedy měsíčně vyšplhají na téměř 55 tis Kč. Vzhledem k tomu, že měla společnost k 30.11.2018 na účtu 1,5 mil Kč, stačí jen dostatečně dlouho čekat, samozřejmě se do rozhodnutí soudu odvolat a za 2 roky nebude mít společnost na účtu téměř nic bez ohledu na to, jak soudy skončí.

Pokud by však vedení města uzavřelo smír, jak jsem navrhoval již v r. 2018 na prosincovém zastupitelstvu, pak by dokázalo do městské pokladny vrátit jistě přes milión korun!!! Ale proč, když to nejsou jejich peníze, že?

Pro úplnost je nutno uvést, že první soud již Ing. Ivana Vopálková vyhrála, byť z důvodu odvolání zatím nepravomocně. Stejně dopadl i PaedDr. Robert Lukášek, který rovněž svoje prvoinstanční řízení vyhrál. I přesto do dnešního dne město žádné konkrétní kroky k vyřešení situace neučinilo.

Ing. Tomáš Havlíček, MBA

AVE_CZ
Reklama
NÁZOR Tomáše Havlíčka: Jak se žije z městských peněz II.

NÁZOR Tomáše Havlíčka: Jak se žije z městských peněz II.

14. Květen 2019

Upozornění: Články zařazené do kapitoly "Názory" vyjajdřují stanoviska pouze autorů, nejsou redakčními materiály www.svoboda.info:

Nedávno jsem popisoval situaci (viz níže - Jak se žije z městských peněz I.), jak se z městské společnosti Služby města Kutné Hory, s.r.o. (dříve Průvodcovská službu Kutná Hora, s.r.o.) v rámci likvidace dají šikovně tahat peníze. Dnes si pojďme popsat možná ještě smutnější příběh, jak funguje, nebo spíše nefunguje město a jeho kontrolní orgány.

Možná si ještě pamatujete, jak byl Tomáš Pilc odvolán z funkce jednatele městské společnosti KH Tebis s.r.o. a dokonce mu rada města ani nevyplatila odměny. To by v Kutné Hoře nebylo nic zvláštního. Nicméně po podzimních komunálních volbách chyběly vznikající koalici hlasy a rada města, která měla fakticky město již jen dovést k ustanovujícímu zastupitelstvu, pro někoho možná překvapivě schválila s téměř ročním odstupem vyplacení odměn bývalému jednateli. Náhoda? Možná ano, tak pojďme dále. Rada města vypsala na pozici jednatele KH Tebis s.r.o. řádné výběrové řízení. A možná už ani nebylo tak překvapivé, že toto řádné výběrové řízení vyhrál Tomáš Pilc. Až sem mi to ale přijde na Kutnou Horu celkem v pohodě. Paradox však nastává v situaci, kdy předseda finančního výboru (FV ze zákona kontroluje hospodaření s majetkem a finančními prostředky obce) navrhne provést kontrolu společností, které jsou ve 100% vlastnictví města a tři členové finančního výboru s touto kontrolou nesouhlasí (mimo jiné jeden z nich je Pirát a Ti se transparentností a otevřeností přímo zaklínají). No, můžeme se ptát, proč jsou tito tři členové ve finančním výboru, když odmítají dělat jim svěřenou činnost, ale naprostým paradoxem je skutečnost, že jednatel městské společnosti, který je zároveň členem finančního výboru, odmítá provedení kontroly v městských společnostech (tedy zakazuje kontrolovat sám sebe). A na dnešním jednání zastupitelstva je změna Zakladatelské listiny společnosti KH Tebis s.r.o., což povede ke zvýšení pravomocí jednatele společnosti, čímž se celý kruh uzavírá. Opravdu chtějí občané Kutné Hory, aby se takto vedlo naše město?

A jen pro upřesnění tento článek není vůbec o tom, zda Tomáš Pilc vedl a vede KH Tebis s.r.o. dobře či špatně. Je prostě o tom, jak nesmyslné situace současné vedení města vytváří a určitě se ještě během tohoto volebního období dostaneme k další absurditám. Tomáš Pilc by si měl vybrat, zda bude jednatelem městské společnosti či členem finančního výboru. Ale obojí prostě nejde dohromady…  

Ing. Tomáš Havlíček, MBA

Jak se žije z městských peněz I.

Naprosto ukázkový příklad, jak se nemá hospodařit, nám v posledních měsících ukazuje vedení města na případu likvidace společnosti Služby města Kutné Hory, s.r.o.

Celý příběh začal tím, že jednatel PaedDr. Robert Lukášek odmítl vyplatit odměny bývalé jednatelce Ing. Ivaně Vopálkové. Stejně tak nová jednatelka Ing. Helena Plíhalová odmítla po svém nástupu vyplatit odměny PaedDr. Robertu Lukáškovi. V obou případech se jednalo o částku 110.931 Kč. Oba bývalí jednatelé tak společnost zažalovali a domáhají se svých nároků soudně. Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního.

V mezidobí však vedení města rozhodlo o tom, že Průvodcovská služba bude nadále působit jako příspěvková organizace a původní Průvodcovskou službu Kutná Hora, s.r.o., která je v obou případech v pozici žalovaného, přejmenuje na Služby města Kutné Hory, s.r.o. a zlikviduje.

Vedení města však musí velice dobře vědět, že společnost až do doby ukončení obou soudních sporů zlikvidovat nemůže a teď přichází ta nejzajímavější část. Z jednatelky společnosti udělalo vedení města likvidátorku s platem 28 tis Kč měsíčně, což znamená náklady vč. odvodů 37.600 Kč měsíčně. Paní jednatelka (dnes již likvidátorka) najala právníka Mgr. Tomáše Kasala s odměnou 15 tis Kč měsíčně bez DPH. Dále hradí společnost účetní služby v hodnotě 2 tis Kč měsíčně. Náklady na provoz této „prázdné společnosti“, jak ji označuje sama místostarostka Mgr. Bc. Silvia Doušová, se tedy měsíčně vyšplhají na téměř 55 tis Kč. Vzhledem k tomu, že měla společnost k 30.11.2018 na účtu 1,5 mil Kč, stačí jen dostatečně dlouho čekat, samozřejmě se do rozhodnutí soudu odvolat a za 2 roky nebude mít společnost na účtu téměř nic bez ohledu na to, jak soudy skončí.

Pokud by však vedení města uzavřelo smír, jak jsem navrhoval již v r. 2018 na prosincovém zastupitelstvu, pak by dokázalo do městské pokladny vrátit jistě přes milión korun!!! Ale proč, když to nejsou jejich peníze, že?

Pro úplnost je nutno uvést, že první soud již Ing. Ivana Vopálková vyhrála, byť z důvodu odvolání zatím nepravomocně. Stejně dopadl i PaedDr. Robert Lukášek, který rovněž svoje prvoinstanční řízení vyhrál. I přesto do dnešního dne město žádné konkrétní kroky k vyřešení situace neučinilo.

Ing. Tomáš Havlíček, MBA

Zlata banka
Reklama