Házenkáři Sparty nezačali jaro dobře, v sobotu je čeká domácí utkání na zimním stadionu

8. duben 2015, 15:35
(aktualizováno: 9. duben 2015, 06:29)

Kutná Hora - Po pětiměsíční zimní přestávce zahájil o velikonočním víkendu tým mužů Sparty Kutná Hora jarní část Společné regionální ligy předehrávaným utkáním 10. kola, ve kterém nastoupil v neděli 5. dubna ve sportovní hale nejvzdálenějšího soupeře v celé soutěži - HK Baník Most. Původní termín utkání byl 26. dubna, na žádost domácích (obsazená hala) se po dohodě obou stran předehrávalo.

Most - Kutná Hora 27:22 (14:11)

Mostecký Baník přezimoval v tabulce SRL na posledním 7. místě s pouhými 2 body (za jediné vítězství na hřišti Mělníka), zatímco Sparta byla na 5. místě se 6 body. V podzimním utkání v Kutné Hoře Sparta zvítězila 27:21, když v poločase byl stav ještě vyrovnaný 10:10.

Sparta sice v nedělním utkání v úvodu vedla 0:1 a 1:2, v 9. minutě již měli navrch domácí, když přešli do vedení 4:2 a po vyrovnání hostů na 4:4 odskočili do 12. minuty na 7:4, o minutu později byl stav 8:5. Sparta následně snížila na 8:7 a po vedení domácích 9:7 dokonce ve 21. minutě vyrovnala na 9:9. Ale domácí zvládli lépe závěr prvního dějství, třemi brankami odskočili na 12:9 a s tříbrankovým náskokem odcházeli v poločase do kabin, stav se posunul na 14:11.

Do druhého poločasu hosté vstoupili s pozměněnou obranou (přešli z 0-6 na 1-5), ale obrat ve hře se nekonal. Domácí se bez větších problémů dostávali do výhodných střeleckých pozic a rozdíl narůstal v jejich prospěch. Ve 40. minutě vedli 19:12 a když v dalším průběhu hráči Sparty kazili jeden útok za druhým, tak byl stav ve 46. minutě již zcela jednoznačný - 24:13, o dvě minuty později 25:14. Domácí úsek od 34. do 48. minuty vyhráli 10:2 a to bylo pro konečný výsledek nedělního utkání rozhodující. Ke cti hráčům Kutné Hory slouží to, že utkání v závěru nezabalili, naopak ještě zabojovali a snížili hrozivé vedení domácích na "celkem přijatelný" rozdíl pěti branek (posledních dvanáct minut utkání vyhráli 2:8). To ale již nic neměnilo na zaslouženém vítězství domácího Baníku v poměru 27:22. Ten tak vrátil Spartě podzimní porážku téměř stejným rozdílem (tehdy 27:21).

Kutná Hora nezačala jarní část SRL nejlépe, připsala si třetí porážku v sezoně, tentokrát po hodně průměrném výkonu. Celkem solidně odchytal většinu utkání Červenka, připsal si 14 zákroků a měl úspěšnost 36,8% (mimo jiné chytil sedmičku, trhák a několik těžkých střel z brankoviště). V polovině druhého poločasu ho vystřídal na kratší úsek utkání hrající trenér Šnajdr, ten ze čtyř střel třikrát inkasoval, ale zlikvidoval domácím tutovku – trhák (úspěšnost měl 25%). Hráčů v poli bylo k dispozici pouze osm, tedy dva na střídání. Střelecky se tradičně nejvíce dařilo Polívkovi, který z 11 pokusů dal 8 branek (úspěšnost 72,7%, ovšem zahodil sedmičku a trhák). Hovorka měl střelbu 12-4, také on zahodil sedmičku a trhák. Dalších pět hráčů - Brož, Filip, Horníček, Petránek a Polášek dalo po 2 brankách, A. Salák se ke střeleckému zakončení nedostal. Celkově měl tým v utkání 46 střeleckých pokusů a z nich 22 branek je chabá úspěšnost 47,8%. Sestava Sparty byla v nedělní dohrávce hodně oslabená, chybělo několik důležitých opor a hráčů širšího kádru. A tak týmu vypomohl Polášek (odstěhoval se v zimě z KH do Ml. Boleslavi), A. Salák, který v mistráku nenastoupil poslední 4,5 roku a Horníček, který se k házené po stejné době v zimní přestávce vrátil. Jim, i všem ostatním hráčům Kutné Hory, kteří v nedělním utkání v Mostu nastoupili, patří poděkování - když ne za dosažený výsledek, tak alespoň za předvedenou snahu a účast v něm. Naopak, většina ostatních, kteří nechali své spoluhráče ve "štychu", by se nad sebou měli vážně zamyslet!

Domácí Baník si v nedělní předehrávce SRL připsal oba body celkem zaslouženě, většinu utkání byl přece jenom herně lepší a hlavně důslednější. Jejich brankář si připsal 13 úspěšných zákroků (brankáři SPARTY celkem 15), střelecky se nejvíce prosazoval Pisch (5), Hanus a Maňák (oba po 4).

K utkání se nedostavili žádní rozhodčí (vedení ústeckého KSH, které je mělo nominovat, na to údajně zapomnělo) a tak utkání odřídil náhodně na něm přítomný místní rozhodčí Olexa.

Sestava a branky Sparty: Červenka, Šnajdr - Polívka 8, Hovorka 4, Brož 2, Filip 2, Horníček 2, Petránek 2, Polášek 2 a Salák A. Trenér: Šnajdr Vít. Napomínání: 2/2. Vyloučení: 1/3. Sedmičky: 4/3 - 3/1. Rozhodčí: Olexa (Most). Diváků: 20.

A jak hodnotil nedělní utkání trenér Sparty Vít Šnajdr?
"První utkání jara se nám příliš nepovedlo. V zápase jsme měli pouze dva hráče na střídání a sestava měla do ideálu daleko. Posílený Most byl od začátku lepší a naplno se to projevilo v začátku druhé půle. Obrana dělala velké chyby, pouštěla protihráče do snadného zakončení. V postupném útoku jsme se plácali jak ryba na suchu a nebyli jsme schopni překonat kompaktní obranu soupeře. A když se k tomu přidalo neproměňování brankových příležitostí, bylo zaděláno na debakl. Naštěstí domácí ukolébaní vysokým vedením nám v závěru umožnili korigovat výsledek. Chválit nebo kritizovat jednotlivce je zbytečné, neboť všichni střídali lepší okamžiky s horšími. Jen bych rád poděkoval těm hráčům, kteří neváhali obětovat nedělní sváteční odpoledne a zápasu se zúčastnili, bohužel dnes již účast na zápase přestává být automatická. Věřím, že příští zápas s Lokotkou zvládneme lépe."

V příštím – oficiálním úvodním jarním kole SRL přivítá kutnohorský tým mužů netradičně v sobotu 11. dubna od 15 hodin pražský tým Lokomotivu Vršovice. A pozor – utkání se bude hrát na zimním stadionu v Čáslavské ulici v Kutné Hoře.