Michael Procházka přestřílel Litovel a starší žáci Sparty zvítězili!

14. duben 2015, 20:57
(aktualizováno: 14. duben 2015, 20:57)

Zubří - Tým starších žáků oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora se v sobotu 11. dubna 2015 zúčastnil pátého kola celostátní zimní Žákovské ligy, do které si vybojoval účast jako vítěz podzimní části Středočeského přeboru.

V letošním ročníku ŽL startuje 25 nejlepších týmů této věkové kategorie z celé republiky. Soutěž se hraje turnajovým způsobem a týmy čeká celkem šest kol. V jednotlivých turnajích se vždy utkává pět týmů a tak se v průběhu šesti kol střetne jednou každý s každým. Celkový vítěz poté získává titul Mistr České republiky v házené starších žáků pro soutěžní ročník 2014/2015.

Starší žáky Sparty čekal v 5. kole již potřetí "výlet" na Moravu, pořadatelem této skupiny byl totiž oddíl házené HC Zubří. A v místní sportovní hale čekala kutnohorský tým tato čtveřice soupeřů - na úvod severočeský HK Baník Most, dále tým z Vysočiny Sokol Nové Veselí, poté středomoravský Tatran Litovel a na závěr domácí tým HC Zubří. V každém turnaji se hraje systémem každý s každým a hrací doba je dvakrát dvacet minut s deseti minutovou přestávkou.

Výhody domácího prostředí využil pořadatelský tým HC Zubří k jasnému vítězství v tomto turnaji bez ztráty bodu, na místě druhém skončil s dvoubodovou ztrátou tým Nového Veselí.

Starší žáci Sparty odehráli sobotní turnaj ve značně oslabené sestavě, z důvodů kolize s domácím utkáním 2. ligy mladších dorostenců některé opory do Zubří neodjely (Horák, Jeníček a hlavně střelec Škalda, navíc pro nemoc chyběl i Dolejší). A tak výsledky odpovídaly prořídlé sestavě, ve které bylo pouze 8 hráčů, z toho bylo 5 mladších žáků.

Na úvod tým odehrál celkem vyrovnanou partii s Mostem, ještě dvě minuty před koncem byl stav nerozhodný, závěr však zvládl lépe soupeř a zvítězil o tři branky. Ve druhém utkání podlehl vysoko o 13 branek Novému Veselí, které bylo jasně lepší. Ve třetím utkání čekal kutnohorské hráče tým Litovle, který získal své vůbec první body v soutěži za vítězství v předcházejícím utkání nad Mostem. Nad Spartou vedl v průběhu prvního poločasu již o sedm branek (12:5), v tom druhém však Sparta vývoj otočila a nakonec svého soupeře porazila o tři branky. Jednoznačnou zásluhu na tomto vítězství měl nejlepší střelec Sparty i celé Žákovské ligy Michael Procházka, který soupeři nasázel neskutečných 26 z celkových 28 branek. To byl zcela mimořádný střelecký rekord!

V závěrečném utkání čekal Spartu největší favorit turnaje, pořadatelský tým Zubří. A utkání mělo zcela jednoznačný průběh, po poločasovém vedení o 15 branek nakonec Zubří Spartu porazilo vysokým – třiadvaceti brankovým rozdílem! V konečném pořadí sobotního zuberského turnaje obsadil kutnohorský tým starších žáků 4. místo (což není až tak důležité), do celkové tabulky Žákovské ligy si však připsal další dva body.

Ve značně oslabené a omlazené sestavě s pouhým jedním hráčem na střídání bylo odehrání čtyř sobotních utkání velice náročné a v závěru již někteří hráči nastupovali se zraněním a značným sebezapřením (Ginter, Fojta). O to víc vyniká výkon a střelecká forma Michaela Procházky, který svými brankami tým jednoznačně táhl. Soupeřům nasázel ve čtyřech utkáních 58 branek (z celkových 73 svého týmu) a upevnil si tak svou pozici v čele tabulky střelců. Pochvalu za bojovnost a nasazení však zaslouží určitě i všichni ostatní, kteří sobotní turnaj ŽL odehráli.

5. Tatran Litovel    4  -  1 – 0 – 3      85 : 106    2

Sestava a branky Sparty v turnaji celkem: Ginter Ondřej - Procházka Michael 58, Šimon Ondřej 7, Červený Jiří 4, Zatloukal Kryštof 2, Fojta Marek 1, Klouček Filip 1 a Novák D. Trenér: Salák Alois ml..

A jak hodnotil 5. kolo Žákovské ligy vedoucí týmu Jiří Hájek?
"Berte mé vyjádření jako pár postřehů z pozice vedoucího družstva na tomto turnaji. Velké oči zuberských funkcionářů vzhledem k jejich extraligovému družstvu zapříčinily přesun turnaje Žákovské ligy na sobotu, což nám přineslo komplikaci, protože nešlo poslat kompletní tým starších žáků. Bylo tak rozhodnuto, že pojedou pouze oba brankáři, Ondra Ginter a Marek Fojta a jeden hráč do pole, Michael Procházka. S nimi měl jet prakticky kompletní tým mladších žáků, jenže různé nemoci a návštěva u dědečka zdecimovaly tým natolik, že jich jelo pouze pět, tedy celkově pouze jeden hráč na střídání. Ke cti našich hráčů slouží, že se výškové, věkové, zkušenostní a samozřejmě i početní převahy soupeřů nelekli a odehráli dobrý turnaj. Je nabíledni, že s postupujícím časem turnaje mladší žáci stačili míň a míň, ale prali se s tím statečně. Vcelku dobře bylo patrné, že doplníte-li tým starších žáků dvěma až třemi mladšími, nic se neděje a dá se to zvládnout, když však chcete nahradit praktický celý tým, je to problém, hlavně v obranné činnosti. A když se v prvním zápase velmi bolestivě zranil Ondra Ginter a Marek Fojta si obnovil zranění a na lavičce sedí pouze jeden malý kluk, máte do dalších třech zápasů pořádný problém. Oba hráči se však kousli a s velkým sebezapřením odehráli celý turnaj. Takto složený tým neměl moc šancí proti Novému Veselí a domácímu Zubří, ale s Mostem sehrál vyrovnanou partii a podlehl až v posledních dvou minutách.  Velmi hektický zápas sehrál s Litovlí, když v prvním poločase zhruba v desáté minutě byl takřka na ručník, ale pak se karta začala obracet a nakonec zaznamenal důležité vítězství. V tomto utkání se hlavně v závěru, kdy se "lámal chleba", vyznamenal v obraně celý tým, ovšem Michael Procházka si nejen z tohoto zápasu, ale i z celého turnaje udělal "One Man Show". Jeho střelecká bilance 12, 13, 26 a 7 branek hovoří za vše a byl zcela jednoznačně o několik tříd nejlepším hráčem celého turnaje. Ano, v utkání s Litovlí z celkově 28 branek jich sám vstřelil 26 !!! Do házené dělám již více než třicet let, zažil jsem hodně výborných výkonů našich hráčů, ale tento byl z říše snů. Jeho výkon ocenili všichni přítomní na turnaji, trenéři, zapisovatelé, rozhodčí i diváci. Družstvo starších žáků čeká ještě poslední turnaj v Žákovské lize, tentokrát "doma" ve Zruči, tak ať se daří."

Mistrovský turnaj posledního 6. kola Žákovské ligy oddíl házené TJ Sparta Kutná Hora pořádá a to v sobotu 2. května 2015. Ve sportovní hale Na Pohoří ve Zruči nad Sázavou přivítá kutnohorský tým starších žáků tuto čtveřici soupeřů – 1. HC Pardubice, KH Kopřivnici, Liberec Handball a SKP Frýdek-Místek.