Po více jak dvouměsíční pauze házenkáři Kutné Hory smetli Dolní Cerekev

18. únor 2022, 06:34

Kutná Hora - V neděli 13. února zahájil tým mužů oddílu házené TJ SPARTA Kutná Hora po 2,5 měsíční zimní přestávce jarní část 2.LIGY JV Čechy 2021-22, když v utkání 12.kola přivítal od 17:00 hodin ve sportovní hale Klimeška soupeře z kraje Vysočina – tým TJ SOKOL Dolní Cerekev.

SPARTA Kutná Hora – SOKOL Dolní Cerekev   3 4  :  1 6   /  18 : 6  /

Na podzim SPARTA v Dolní Cerekvi nepodala dobrý výkon a prohrála zde 29:23, když v poločase vedli domácí již 15:6. Ale v průběžné tabulce soutěže přezimoval tým Sokola na posledním 12.místě se 4 body / bilance: 11 – 2-0-9 /, kutnohorský tým na 8.místě s 8 body / bilance: 10 – 4-0-6 /. S ohledem na podzimní domácí neporanitelnost nastupovala do utkání SPARTA v roli favorita. Na druhou stranu, v poměrně prořídlé sestavě s 8 hráči do pole a 2 brankáři. Ovšem hosté na tom byli s počtem hráčů naprosto totožně.

SPARTA začala úvodní jarní utkání velmi dobrou obranou, dařilo se i brankáři a také v útoku bylo k vidění několik opravdu povedených rychlých akcí, po kterých začalo skóre pěkně narůstat. Hosté sice po úvodní brance domácích vyrovnali ve 3.minutě na 1:1, v 9.minutě byl stav 5:1, v 17.minutě 10:2, ve 21.minutě 12:3 a ve 24.minutě již 16:4. A se stejným – 12ti brankovým vedením SPARTY nakonec 1.poločas skončil, skóre se jen posunulo na průběžný stav 18:6. Zcela jasný a zasloužený poločasový výsledek po velmi dobrém kolektivním výkonu celého týmu.

Také začátek 2.poločasu vyšel lépe SPARTĚ, 3 brankami v úvodních 3 minutách zvýšila na 21:6, ve 39.minutě vedla 23:7, ve 45.minutě 26:9 a na konci 48.minuty již 29:11. V závěrečných cca 12 minutách se již nic podstatného nestalo, padlo po 5 brankách na obou stranách a tak utkání skončilo jednoznačným vítězstvím kutnohorského kolektivu o 18 branek v poměru 34:16. Svému soupeři tak SPARTA odvedla podzimní porážku na jeho palubovce i s úroky. A díky ostatním výsledkům se po 12.kole posunula na 7.místo v průběžné druholigové tabulce.

Přibližně 40 minut utkání odchytal Šimáně, který si připsal 12 zákroků a měl úspěšnost skvělých 60%. Posledních cca 20 minut odchytal Valeš, ten si připsal 6 zákroků a měl také velmi dobrou úspěšnost – 42,9%. Oba brankáři týmu k úspěšnému jarnímu vykročení svými výkony výrazně pomohli.

Hráči v poli podali vesměs velmi dobré výkony, a to jak v obraně / celkem 5 bloků /, tak také v útoku. Jak již bylo řečeno, v útočné fázi se dařilo hlavně po rychlých akcích rozebírat soupeřovu obranu a střílet poměrně jednoduché branky. To v tomto utkání potvrzuje výborná produktivita v útoku. Celkově totiž vyslali hráči SPARTY na branku soupeře 51 střel a 34 z nich skončilo brankou, což je úspěšnost střelby 66,7%. 3 střely skončily v blocích hostující obrany, 2 na tyčích, 3 mířily vedle a 9 jich pochytali hostující brankáři. A jak se dařilo jednotlivým hráčům v útoku podle úspěšnosti? Dva byli 100% -  Felis 3-3 a Šnajdr 1-1, ostatní nebyli o moc horší - Falge 10-8, Polívka P. 9-7, Hovorka 6-4 a Pícha 6-4, Jeníček 10-6. Pouze Budiš v produktivitě o dost zaostával, střelbu měl 6-1. Jak je ale z čísel patrné, všech osm hráčů, kteří nastoupili v poli, se dokázalo brankově prosadit / v závěru po odehraném čase ze sedmičky také, tentokrát hrající trenér Šnajdr /. Jinak technických chyb si celý tým připsal v utkání pouze 6, což je výborné číslo, získaných míčů bylo tentokrát celkem 8.

Svou premiéru v kutnohorském týmu si v nedělním utkání odbyl Martin Felis / odchovanec Jiskry Zruč, který přišel na limitovaný přestup / a hned se ukázal ve velmi dobrém světle, spolehlivým výkonem v obraně i v útoku. Pro SPARTU bude v jarní části druholigové soutěže jistě posilou. A poprvé v sezoně nastoupil Petr Polívka, který také potvrdil svou vysokou výkonnost. Tak jen tak dál.

Hostující brankáři si připsali celkem 9 úspěšnýchzákroků, v útoku se nejvíce prosazoval Viktorin / 5 / a dvojice Krajíček – Palán / po 3 /. Nutno dodat, že hostům chybělo několik klíčových hráčů, hlavně Houček s Veselým, kteří v podzimním vzájemném utkání zaznamenali celkem 15 branek.

A jak hodnotil úvodní jarní druholigové utkání trenér SPARTY Vít Šnajdr:

K prvnímu zápasu jarní části sezóny jsme nastupovali vinou jarních prázdnin a pandemie v dosti prořídlé sestavě, nicméně s odhodláním vrátit soupeři podzimní porážku i s úroky. A to se nám podařilo. Velmi dobře pracovala obrana a za ní podávali excelentní výkon i oba brankáři. Díky tomu jsme dokázali rychle přecházet do útoku a plynule navyšovat skóre. Po dlouhé době nám šlapal i postupný útok a některé akce byly opravdu povedené. Chci poděkovat všem hráčům za předvedený výkon i nasazení a věřím, že si je poneseme i v dalších utkáních. Jsem rád, že v této sezóně stále platí "Klimeška - můj dům, můj hrad" a doufám, že to tak zůstane.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/, Valeš /br/ - Falge 8, Polívka P. 7, Jeníček 6, Hovorka 4, Pícha 4, Felis 3, Budiš 1 a Šnajdr / hrající trenér / 1.

NAPOMÍNÁNÍ: 2 – 0, VYLOUČENÍ: 5 – 0, SEDMIČKY: 4/2 – 2/2, ROZHODČÍ: Kříženecký - Václavík. DIVÁCI: 25.

Ostatní výsledky 12.kola:

LOKO České Budějovice - JISKRA Třeboň 37:24, HBC Strakonice 1921 „B“ - JISKRA Havlíčkův Brod 42:39, SOKOL Nové Veselí „B“ - 1.HC Pardubice 32:22, SPARTAK MAS Sezimovo Ústí - SOKOL Úvaly 22:23, LOKO Vršovice - HK SLAVIA Praha 24:29.