Čáslavský tým obsadil přední příčku v závodě dlouhém 345 km

24. srpen 2017, 14:13

Od Tatier k Dunaju 2017 je 345 km dlouhý závod z Jasnej v Nízkých Tatrách až na břeh Dunaje v Bratislavě. Letošního ročníku se zúčastnilo 202 týmů a mezi nimi i 12 členné družstvo příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav, kteří obsadili konečné 12. místo.

Formát závodu byl náročný, běželo se nepřetržitě ve dne i v noci, za každého počasí. Každý tým střídal své závodníky přibližně po 10 km. Velice náročné byly horské úseky, kdy v etapě nebylo výjimkou i převýšení 500 m na 5 km. V nížině pak závodníky potrápil silný déšť a bouřka. "Do závodu jsme šli s tím, že bychom rádi dosáhli výsledného času pod 30 hodin a chtěli jsme skončit tak kolem poloviny startovního pole," prozrazuje kapitán čáslavského týmu rotný Miroslav Karkoš a dodává: "Výsledný čas byl skoro o 3 hodiny lepší a umístění na 12. místě je pro nás z kategorie snů."

Celý tým se shodl, že nejtěžší na celém závodu je zejména nedostatek spánku a pak také organizace. Doprovodné automobily musely závodníky vysadit na určeném místě a přejezdy mezi kontrolními místy vlivem dopravní situace nebylo jednoduché stihnout. Automobily se na 27 hodin staly pro závodníky pojízdnou odpočívárnou, sušárnou, jídelnou i ložnicí. Při takovém výkonu je důležité zajistit alespoň nějaký odpočinek, příjem potravin a energie a snažit se připravit na svůj úsek. "V noci ze soboty na neděli přišla bouřka, což moc příjemné nebylo. Navíc to bylo v části závodu, kdy trať vedla po silnici první třídy. Naštěstí řidiči byli ohleduplní," prozrazuje účastník závodu podplukovník Ján Čentíš. Nicméně celá organizace závodu ze strany pořadatelů byla na velmi vysoké úrovni a bezpečnost závodu byla na vysoké úrovni.

Za zmínku stojí i výkon majora Romana Tandlera, který se v průběžném pořadí jednotlivých závodníků pohyboval na čelních příčkách. V některých úsecích se opakovaně probojoval na druhou pozici a to v konkurenci 1500 závodníků.

Autor a foto: družstvo příslušníků 21. zTL

Foto 1 Kapitán čáslavského týmu rotný Miroslav Karkoš během závodu od Tatier k Dunaju