Sedmnáctý Tyjátrfest otevře Voxel, vystoupí i kouzelník Richard Nedvěd!

15. srpen 2016, 13:25

Kutná Hora - TyjátrFest slaví 17. narozeniny a u Wendyho se sejdou umělci různých žánrů, včetně zpěváka Voxela a kouzelníka Richarda Nedvěda.

Letní festival pod širým nebem otevře návštěvníkům své brány ve čtvrtek 18. srpna a v nabitém programu se ponese na vlně pohody a umění až do nedělního podvečera.

"Na své by si měl přijít skutečně každý. V nabídce se mísí divadlo s různými žánry muziky, komediantských kousků i pořadů pro děti. To vše doplněné o pohodu zahradního amfiteátru s domácími dobrotami, lahodnými nápoji i možností ubytovat se ve vlastních stanech. Ale všechno tohle by se ani přes úsilí pořadatelů nestalo, pokud by neexistovala podpora města a dobrých duší v podobě sponzorů a partnerů," říká principál festivalu Václav Veselý.

Festival otevře Voxel a bubenická show

Mladá popová hvězda, jejíž písničky znějí z rádií, vystoupí na pódiu TyjátrFestu hned v úvodu čtyřdenního maratonu. „Hned poté, co společně s Dream Drum by Susha vybubnujeme do světa, že máme odstartováno,“ doplnil pořadatel. V průběhu festivalu se na hudební scéně vystřídají ještě zpěvačka Bechy s kapelou Force Major, písničkářka Tereza Holubová a v neděli v samém závěru se objeví i folklórní soubor Podjavořičan.

Miláčkové publika z Moravy a Slovenska

Bez Divadla Do Houslí si už mnozí snad ani neumí TyjátrFest představit. "Jejich letošní vystoupení však nebude tradičním divadlem, nýbrž pořadem ve stylu stand-up comedy, u nás známým jako Na stojáka. Během něho uvidíte herce při sólových komediálních výstupech, připravených speciálně pro kaňkovský amfiteátr a bude premiérou i derniérou zároveň," poodhrnul oponu dramaturg festivalu a přidává: „Ako by vyzeral vzťah Rómea a Júlie v súčasnom svete technológií, kedy sa už dá vzťah rozvíjať oveľa lepšie virtuálne, než skutočne? Odpoveď nájdete v humornej rozprávke o láske, rýchlej dobe a zlobe medzi Montekovcami a Kapuletmi. Dovezie ju Túlavé divadlo zo slovenskej Trnavy.“

Ríša Nedvěd, kejkle, kouzla a smích

Působivá hra světla a tmy dostane diváky do té správné a slavnostní atmosféry. Moderní light technologie spolu v UV aktivním oblečením jistě zapůsobí i při zahajovacím festivalovém večeru v podání skupiny Novus Origo. „Přijede i kouzelník, humorista, trapnomág a iluzionista Richard Nedvěd, známý ze soutěže Česko-Slovensko má talent. V programu TyjátrFestu se potkáte i s cirkusovým žonglérem Mitrilem, který po setmění předvede i fire show,“ vyjmenovává Veselý další a další účinkující, teří se na jeho kaňkovské zahradě objeví.

Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

Program a další informace nejdete na www.tyjatrfest.cz a na facebooku.

Pár zajímavých informací, než začne TyjátrFest

Romeo a Julia dorazili na Panství pana Norise. Bylo to Naposled a poprvé, kdy s sebou měli Pruhované panenky a taky vírus. Když vešli, zjistili že je Milenka za dveřmi! Tajně se dohodli, kdo z nich bude Tahat čerta za ocas. Stvrdili to prostým Jelito, kopyto, platí to. A bylo jasno...

Takhle hravě se dají do příběhu poskládat názvy divadelních představení, která čekají na diváky 17. TyjátrFestu. Čtyřdenní maraton zábavy pro všechny generace se na kutnohorském předměstí Kaňk rozjede ve čtvrtek 18. srpna a potrvá až do nedělního odpoledne 21. srpna. Tenhle termín kolem 23. srpna je s kultovním letním open air fesťákem spojen už jednou pro vždy! Jde o narozeninový den pořadatele a zakladatele TyjátrFestu Václava Veselého. Rok co rok od léta 2000 tak Wendy přívětivě otvírá svůj dům, srdce a zahradu umění. A taky návštěvníkům a přátelům. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. Areál zahradního divadla se totiž v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojuje občanské aktivity.

Divácky osvědčené soubory se vracejí. Proč ne?
Co by to bylo za TyjátrFest bez Houslí! Oblíbenost některých divadelních souborů došla tak daleko, že si již mnozí návštěvníci nedokážou představit další ročník bez oblíbeného divadla v programu. Přestože se dramaturgie festivalu opírá o nepsané pravidlo každým rokem nabízet nové a nové účinkující, u některých dělá výjimku. Tím konkrétním případem je zmíněné brněnské Divadlo Do Houslí, ale také Túlavé divadlo ze slovenské Trnavy a po loňském vystupení i partička Neškvor.

Partnerství nemusí být registrované, když funguje
Je zdvořilé a potřebné upřímně poděkovat partnerům a sponzorům za podporu, kterou opakovaně, nebo byť jen pro jednou, poskytují ojedinělému uměleckému open air projektu s bohatou tradicí. TyjátrFest - festival divadla, hudby, filmů, výtvarného a dalšího umění letos vstupuje do sedmnáctého roku své existence a také díky podporovatelům je na tak vysoké úrovni a může se právem pyšnit zvučným jménem, znějícím široko daleko. Je znám a oblíben u diváků a návštěvníků, kteří za programem přijíždějí do Kutné Hory z různých míst českých zemí i ze zahraničí. Díky partnerství a podpoře mohou pořadatelé také letos připravit plejádu nejlepších umělců, kteří nabídnou lidem nevšední zážitek letošního léta.

Lidové tradice se festivalově ozvou z folklórní Telče
Zajímavým bonbónkem 17. ročníku TyjátrFestu bude vystoupení pětadvacetičlenného folklórního souboru Podjavořičan. Takový žánr se v minulých letech v programu neobjevoval. Takže je třeba si této příležitosti užít plnými hrstmi. V rámci projektu Ozvěny, kdy se prezentují zajímavé festivaly také v jiných městech České inspirace, zapsaných na seznam UNESCO, se diváci dočkají nefalšovaného folklóru a lidových tradic  z Telče. Podobně se kutnohorský TyjátrFest prezentoval v roce 2008 v Ozvěnách v Českém Krumlově. A loni jsme si na TyjátrFestu užili pantomimická představení v rámci Ozvěn Mime Festu z Poličky s neopakovatelným chlapečkem TýýJóó :)

Kouzla, čáry, magie kouzelnickou hůlkou, na jednokolce i světly
Tak pestrá vystoupení čekají na diváky v průběhu čtyř festivalových dnů. Úchvatnou show nabídne hned v úvodu při zahajovacím večer Novus Origo pomocí UV světel. Také bubny v rytmu samby a latinskoamerických karnevalů rozhoupou příchozí do pohodové nálady. S magií a skvělými kouzly a iluzemi přispěchá další, z televizních obrazovek známý umělec, Richard Nedvěd. Ohněm a veselými kejklemi pak prozáří noční zahradu žonglér Mitril.

Hudební jeviště bude patřit především mládí
Pozváním mladé popové hvězdy Voxela na hudební pódium přivítá TyjátrFest i dorůstající generace návštěvníků, kteří znají jeho hity z rádií a televizních obrazovek. Hudební scéna nabídne posluchačům také sólové vystoupení znojemské písničkářky Terezy Holubové a zpěvačky Bechy s kapelou Force Major.

A v parném létu Sněhurka?! Snad neroztaje
Pojďte se s námi vrátit do dětství, do dob, kdy každý z nás o něčem snil, kdy pohádky byly pro nás vším a my díky nim mohli být čímkoliv a kdekoliv. Na letní zahradu se vypraví Sněhurka a pohled na rozjasněné tváře dětí nám bude tou nejkrásnější odměnou. Můžete si nechat namalovat portrét přímo na obličej a pochutnat si třeba na cukrové vatě. Nedělní den bude patřit maličkým. Náhradou za to, že dospěláci měli tři předchozí dny o zábavu postráno.

Nad Kaňkom sa blýska, Slováci ožijú!
Účastí slovenských herců a divadla, po rozdělení společné země, pojednou získává TyjátrFest mezinárodní rozměr. Předloňský česko-slovenský divadelní projekt Jeden za všechny, v němž se moravské Divadlo Do Houslí spojilo se slovenským Túlavým divadlem z Trnavy a loňský Hamlet získali takový ohlas u publika, že si herci svá vystoupení nejen zopakovali v rámci ComebackFestu před startem dalšího TyjátrFestu, ale naši bratia sa vráti opäť. S provoláním Moji Češi mi rozumejú se na Kaňk od východních sousedů znovu chystají Jakub Nvota, Števo Martinovič, Lucia Hurajová, Štefan Richtárech a hlavně Romeo, Julia a vírus.

Prkno, co znamená svět a adopce na dálku
Jak ten čas letí... Je tomu pár let zpátky, co se pořadatelé s potěšením svěřili návštěvníkům, že mají pro účinkující zbrusu nové divadelní pódium. Prostorné, pohodlné, technicky dokonalejší, než původní plachta z části vojenského stanu, ukotvená na konstrukci z lešeňových trubek a dřevěných podlážek. Zub času je ale neúprosný a tak zjištění, že povrch scény je pro loňské divadelní dění již v havarijním stavu, dalo impuls k neprodlenému jednaní! Umělci 16. pokračování TyjátrFestu se tak premiérově prošli po novém povrchu jeviště. A jsou to prkna, co znamenají svět! Náročnost investice i následné údržby přiměla pořadatele ke zveřejnění nápadu, kterým je výzva: Adoptuj prkno. A báječní fanoušci TyjátrFestu nezklamali. Prkna k adopci jsou již skoro rozebrána, ale pár jich ještě zbývá. Možná bude mít někdo ještě chuť zvěčnit nějaký svůj vzkaz, myšlenku, pocit či jen své jméno na hraně prkna.

Při parkování buďte obezřetní! Myslete na riziko
Návštěvníci TyjátrFestu, proudící na kutnohorské předměstí Kaňk, dávají přednost dopravě svými automobily. Festivalový areál je totiž od centra města poněkud z ruky. Navíc na TyjátrFest cestuje velké množství lidí odjinud. Často z míst vzdálených stovky kilometrů. Chybějící prostor záchytného parkoviště pak může způsobit potíže ve chvíli, kdy řidiči odstaví svá auta v přilehlých a poměrně úzkých kaňkovských uličkách, aniž by brali zřetel na potřebnou průjezdnost. Pořadatelé proto nabádají a žádají řidiče, aby mysleli i na fakt, že cestou, kde parkují, může za záchranou života či majetku spěchat sanitní nebo hasičský vůz. K odstavení aut lze využít blízkých míst parkoviště u restaurace Na Pašince, u bývalé samoobsluhy či prostranství mezi kostelem svatého Vavřince a bývalou kaňkovskou radnicí.

Místo kempu u vody – permice a stan v dějišti festivalu
Organizátor a autor festivalu většinou na otázku, kam se chystá na dovolenou, říká – na TyjátrFest. A kupodivu má následovníky. Jenže zatímco je Václav Veselý v areálu doma, ostatní nadšenci si pořídí výhodnou permanentní vstupenku, staví stany v zahradě a zdarma tam kempují od čtvrtka do neděle. A že není kromě hadice a malého zahradního jezírka poblíž žádná voda? Nevadí. K dokonalému relaxu jim stačí program, z kterého můžou vybírat, jídlo a pítí, které mohou ochutnat a pohoda, legrace a radost, kterou mohou zažít. Ale pozor! Parcely pro stany jsou již takřka rozebrány.

Láska prochází žaludkem aneb Jídlo a pití z „plechovky“
Pořekadlo „Hladovej jak herec“ pro návštěvníky divadelního festivalu neplatí. A výraz Čerti je pro gurmány určitým zaklínadlem. Catering totiž nabízí speciality a domácí pochoutky. Již zmíněné buřty na černém pivě v nabídce doplní třeba i domácí havířské brambory s klobásou a zeleninou. Zavoní to opět z udírny klobáskami a z grilu připravenými steaky. A zapít se to sluší dobrým kutnohorským vínem či pivečkem, tentokrát přímo z pojízdné krčmy z Bráníka. Ke kávě nebudou ani letos chybět výtečné Marcelčiny koláčky. Také nabídka občerstvení z regionálním nádechem dělá festival mimořádným. Tak ať vám jídlo a pití z plechovky chutná! - Pardon; na vysvětlenou: nejedná se o konzervovanou stravu a nápoje. „Plechovka“ je slangový výraz pro občerstvovací stánek, umístěný v plechové garáži.

Suvenýry na památku bývají praktické a hodí se
Bývá zvykem sobě nebo někomu přivézt z výletu něco na památku. Takovým dárkům se říká suvenýry a takových bude letos v nabídce pro návštěvníky TyjátrFestu několik. V minulosti to byla třeba limitovaná edice kutnohorských vín se speciální vinětou, hlásající, že TyjátrFest zraje jako víno. Trička doplní také hrnečky a skleničky s vybroušeným znakem. Už při sledování programu si do nich můžete nechat nalít. Dalším praktickým dárkem v (doufejme) parném odpoledni, může být slamák ve festivalových barvách. A chybět opět nebude ani nejmenší kostým na světě – klaunský nos.

Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
Text písničky Hanky Zagorové bude asi nejprozpěvovanějším songem pořadatelů i návštěvníků v průběhu festivalu. Příjemné letní počasí, modrá obloha a sluneční paprsky, ohřívající festivalovou zahradu, se dokážou postarat o skvělou náladu a pohodičku. Mokrá varianta neexistuje. Zavřít TyjátrFest do nějakého sálu, je jako vyškubat pávovi pera z ocasu. Pokud by přec jen spadlo pár kapek deště, jsou pořadatelé opět vyzbrojeni a přiveni v tichosti rozeslat do hlediště pláštěnky, aby mohlo sledování představení nerušeně pokračovat.

Co je malé, to je milé. A doma je doma.
Při některých představeních festivalových večerů je zřetelné, že kapacita 250 míst v hledišti už nedostačuje! Pořadatel však jakékoliv záměry, rady a návrhy, přestěhovat TyjátrFest někam do prostornějšího prostředí, odmítá. Vzájemná blízkost hostů v domácím prostředí zahrady a také jisté zázemí a „znalost terénu“, dělá tento festival tím, čím je. Takhle ho mají skalní příznivci a návštěvníci rádi. Jakoukoliv změnou by totiž TyjátrFest ztratil své kouzlo, díky němuž je tolik oblíben. Místo kaňkovského amfiteátru prý vyzařuje pozitivní energii, tolik potřebnou pro pohodové setkání při sledování festivalového programu.

Mým sousedům! Omluvenka a pozvání za kulturou
V zájmu o dobré mezilidské vztahy Václav Veselý oslovil své sousedy s omluvným lístkem: „Předem se omlouvám, že od čtvrtka do neděle ve dnech 18. až 21.srpna 2016 bude v sousedním objektu Kaňk 149 poněkud veselo. Moc prosím o vaši shovívavost a toleranci hlaholu bavících se, tleskajících a smějících se lidí, kteří navštíví program 16. open air festivalu TyjátrFest. Jako omluvu a snahu o dobré sousedské vztahy přijměte permanentní volnou vstupenku a pozvání za kulturou a zábavou přímo v sousedství vašeho domu. Snad vás připravený program pobaví a zpříjemní vám letní dny. Váš soused.“ Tak nevím: je bydlení v sousedství Tyjátrfestu nevýhoda, nebo výhoda?

Zážitky vám nikdo nevezme. Ale podělit se můžete.
Kolem TyjátrFestu se vytvořila početná komunita příznivců. Tento festival dělají tím, čím TyjátrFest je, především lidé, kteří ho milují, navštěvují, dále prezentují a mluví o něm. Je všeobecně známo, že dobré zboží se prodává samo. Žádná reklama v novinách, žádné plakáty, ba ani televizní spoty nedokážou to, co osobní doporučení od někoho, kdo sám okusil na vlastní oči a kůži. A tak prosba pořadatelů je na místě: Nebojte se podělit se svými zážitky s ostatními. Vezměte své přátele s sebou a dopřejte jim trochu nevšedních zážitků. A mluvte o tom. Třeba facebook je spolehlivá „drbna“, kde si o TyjátrFestu můžeme dlouuuze povídat.

https://www.facebook.com/groups/330574333695594/
https://www.facebook.com/events/651925741630070/

Tak na viděnou, přátelé.. :)

tyjatrfest2016.jpg

tz
Komentáře
AVE_CZ
Reklama
Sedmnáctý Tyjátrfest otevře Voxel, vystoupí i kouzelník Richard Nedvěd!

Sedmnáctý Tyjátrfest otevře Voxel, vystoupí i kouzelník Richard Nedvěd!

15. srpen 2016

Kutná Hora - TyjátrFest slaví 17. narozeniny a u Wendyho se sejdou umělci různých žánrů, včetně zpěváka Voxela a kouzelníka Richarda Nedvěda.

Letní festival pod širým nebem otevře návštěvníkům své brány ve čtvrtek 18. srpna a v nabitém programu se ponese na vlně pohody a umění až do nedělního podvečera.

"Na své by si měl přijít skutečně každý. V nabídce se mísí divadlo s různými žánry muziky, komediantských kousků i pořadů pro děti. To vše doplněné o pohodu zahradního amfiteátru s domácími dobrotami, lahodnými nápoji i možností ubytovat se ve vlastních stanech. Ale všechno tohle by se ani přes úsilí pořadatelů nestalo, pokud by neexistovala podpora města a dobrých duší v podobě sponzorů a partnerů," říká principál festivalu Václav Veselý.

Festival otevře Voxel a bubenická show

Mladá popová hvězda, jejíž písničky znějí z rádií, vystoupí na pódiu TyjátrFestu hned v úvodu čtyřdenního maratonu. „Hned poté, co společně s Dream Drum by Susha vybubnujeme do světa, že máme odstartováno,“ doplnil pořadatel. V průběhu festivalu se na hudební scéně vystřídají ještě zpěvačka Bechy s kapelou Force Major, písničkářka Tereza Holubová a v neděli v samém závěru se objeví i folklórní soubor Podjavořičan.

Miláčkové publika z Moravy a Slovenska

Bez Divadla Do Houslí si už mnozí snad ani neumí TyjátrFest představit. "Jejich letošní vystoupení však nebude tradičním divadlem, nýbrž pořadem ve stylu stand-up comedy, u nás známým jako Na stojáka. Během něho uvidíte herce při sólových komediálních výstupech, připravených speciálně pro kaňkovský amfiteátr a bude premiérou i derniérou zároveň," poodhrnul oponu dramaturg festivalu a přidává: „Ako by vyzeral vzťah Rómea a Júlie v súčasnom svete technológií, kedy sa už dá vzťah rozvíjať oveľa lepšie virtuálne, než skutočne? Odpoveď nájdete v humornej rozprávke o láske, rýchlej dobe a zlobe medzi Montekovcami a Kapuletmi. Dovezie ju Túlavé divadlo zo slovenskej Trnavy.“

Ríša Nedvěd, kejkle, kouzla a smích

Působivá hra světla a tmy dostane diváky do té správné a slavnostní atmosféry. Moderní light technologie spolu v UV aktivním oblečením jistě zapůsobí i při zahajovacím festivalovém večeru v podání skupiny Novus Origo. „Přijede i kouzelník, humorista, trapnomág a iluzionista Richard Nedvěd, známý ze soutěže Česko-Slovensko má talent. V programu TyjátrFestu se potkáte i s cirkusovým žonglérem Mitrilem, který po setmění předvede i fire show,“ vyjmenovává Veselý další a další účinkující, teří se na jeho kaňkovské zahradě objeví.

Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. TyjátrFest je alternativou pořadů v kamenných divadlech. Kaňkovský areál zahradního divadla se v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojování občanských aktivit.

Program a další informace nejdete na www.tyjatrfest.cz a na facebooku.

Pár zajímavých informací, než začne TyjátrFest

Romeo a Julia dorazili na Panství pana Norise. Bylo to Naposled a poprvé, kdy s sebou měli Pruhované panenky a taky vírus. Když vešli, zjistili že je Milenka za dveřmi! Tajně se dohodli, kdo z nich bude Tahat čerta za ocas. Stvrdili to prostým Jelito, kopyto, platí to. A bylo jasno...

Takhle hravě se dají do příběhu poskládat názvy divadelních představení, která čekají na diváky 17. TyjátrFestu. Čtyřdenní maraton zábavy pro všechny generace se na kutnohorském předměstí Kaňk rozjede ve čtvrtek 18. srpna a potrvá až do nedělního odpoledne 21. srpna. Tenhle termín kolem 23. srpna je s kultovním letním open air fesťákem spojen už jednou pro vždy! Jde o narozeninový den pořadatele a zakladatele TyjátrFestu Václava Veselého. Rok co rok od léta 2000 tak Wendy přívětivě otvírá svůj dům, srdce a zahradu umění. A taky návštěvníkům a přátelům. Účinkující i diváci o své účasti na TyjátrFestu v Kutné Hoře hovoří vždy jako o nezapomenutelné události, kam se rádi chtějí vracet. Areál zahradního divadla se totiž v době festivalu stává křižovatkou setkávání lidí. Otevírá další možnosti vzájemné umělecké i lidské spolupráce a propojuje občanské aktivity.

Divácky osvědčené soubory se vracejí. Proč ne?
Co by to bylo za TyjátrFest bez Houslí! Oblíbenost některých divadelních souborů došla tak daleko, že si již mnozí návštěvníci nedokážou představit další ročník bez oblíbeného divadla v programu. Přestože se dramaturgie festivalu opírá o nepsané pravidlo každým rokem nabízet nové a nové účinkující, u některých dělá výjimku. Tím konkrétním případem je zmíněné brněnské Divadlo Do Houslí, ale také Túlavé divadlo ze slovenské Trnavy a po loňském vystupení i partička Neškvor.

Partnerství nemusí být registrované, když funguje
Je zdvořilé a potřebné upřímně poděkovat partnerům a sponzorům za podporu, kterou opakovaně, nebo byť jen pro jednou, poskytují ojedinělému uměleckému open air projektu s bohatou tradicí. TyjátrFest - festival divadla, hudby, filmů, výtvarného a dalšího umění letos vstupuje do sedmnáctého roku své existence a také díky podporovatelům je na tak vysoké úrovni a může se právem pyšnit zvučným jménem, znějícím široko daleko. Je znám a oblíben u diváků a návštěvníků, kteří za programem přijíždějí do Kutné Hory z různých míst českých zemí i ze zahraničí. Díky partnerství a podpoře mohou pořadatelé také letos připravit plejádu nejlepších umělců, kteří nabídnou lidem nevšední zážitek letošního léta.

Lidové tradice se festivalově ozvou z folklórní Telče
Zajímavým bonbónkem 17. ročníku TyjátrFestu bude vystoupení pětadvacetičlenného folklórního souboru Podjavořičan. Takový žánr se v minulých letech v programu neobjevoval. Takže je třeba si této příležitosti užít plnými hrstmi. V rámci projektu Ozvěny, kdy se prezentují zajímavé festivaly také v jiných městech České inspirace, zapsaných na seznam UNESCO, se diváci dočkají nefalšovaného folklóru a lidových tradic  z Telče. Podobně se kutnohorský TyjátrFest prezentoval v roce 2008 v Ozvěnách v Českém Krumlově. A loni jsme si na TyjátrFestu užili pantomimická představení v rámci Ozvěn Mime Festu z Poličky s neopakovatelným chlapečkem TýýJóó :)

Kouzla, čáry, magie kouzelnickou hůlkou, na jednokolce i světly
Tak pestrá vystoupení čekají na diváky v průběhu čtyř festivalových dnů. Úchvatnou show nabídne hned v úvodu při zahajovacím večer Novus Origo pomocí UV světel. Také bubny v rytmu samby a latinskoamerických karnevalů rozhoupou příchozí do pohodové nálady. S magií a skvělými kouzly a iluzemi přispěchá další, z televizních obrazovek známý umělec, Richard Nedvěd. Ohněm a veselými kejklemi pak prozáří noční zahradu žonglér Mitril.

Hudební jeviště bude patřit především mládí
Pozváním mladé popové hvězdy Voxela na hudební pódium přivítá TyjátrFest i dorůstající generace návštěvníků, kteří znají jeho hity z rádií a televizních obrazovek. Hudební scéna nabídne posluchačům také sólové vystoupení znojemské písničkářky Terezy Holubové a zpěvačky Bechy s kapelou Force Major.

A v parném létu Sněhurka?! Snad neroztaje
Pojďte se s námi vrátit do dětství, do dob, kdy každý z nás o něčem snil, kdy pohádky byly pro nás vším a my díky nim mohli být čímkoliv a kdekoliv. Na letní zahradu se vypraví Sněhurka a pohled na rozjasněné tváře dětí nám bude tou nejkrásnější odměnou. Můžete si nechat namalovat portrét přímo na obličej a pochutnat si třeba na cukrové vatě. Nedělní den bude patřit maličkým. Náhradou za to, že dospěláci měli tři předchozí dny o zábavu postráno.

Nad Kaňkom sa blýska, Slováci ožijú!
Účastí slovenských herců a divadla, po rozdělení společné země, pojednou získává TyjátrFest mezinárodní rozměr. Předloňský česko-slovenský divadelní projekt Jeden za všechny, v němž se moravské Divadlo Do Houslí spojilo se slovenským Túlavým divadlem z Trnavy a loňský Hamlet získali takový ohlas u publika, že si herci svá vystoupení nejen zopakovali v rámci ComebackFestu před startem dalšího TyjátrFestu, ale naši bratia sa vráti opäť. S provoláním Moji Češi mi rozumejú se na Kaňk od východních sousedů znovu chystají Jakub Nvota, Števo Martinovič, Lucia Hurajová, Štefan Richtárech a hlavně Romeo, Julia a vírus.

Prkno, co znamená svět a adopce na dálku
Jak ten čas letí... Je tomu pár let zpátky, co se pořadatelé s potěšením svěřili návštěvníkům, že mají pro účinkující zbrusu nové divadelní pódium. Prostorné, pohodlné, technicky dokonalejší, než původní plachta z části vojenského stanu, ukotvená na konstrukci z lešeňových trubek a dřevěných podlážek. Zub času je ale neúprosný a tak zjištění, že povrch scény je pro loňské divadelní dění již v havarijním stavu, dalo impuls k neprodlenému jednaní! Umělci 16. pokračování TyjátrFestu se tak premiérově prošli po novém povrchu jeviště. A jsou to prkna, co znamenají svět! Náročnost investice i následné údržby přiměla pořadatele ke zveřejnění nápadu, kterým je výzva: Adoptuj prkno. A báječní fanoušci TyjátrFestu nezklamali. Prkna k adopci jsou již skoro rozebrána, ale pár jich ještě zbývá. Možná bude mít někdo ještě chuť zvěčnit nějaký svůj vzkaz, myšlenku, pocit či jen své jméno na hraně prkna.

Při parkování buďte obezřetní! Myslete na riziko
Návštěvníci TyjátrFestu, proudící na kutnohorské předměstí Kaňk, dávají přednost dopravě svými automobily. Festivalový areál je totiž od centra města poněkud z ruky. Navíc na TyjátrFest cestuje velké množství lidí odjinud. Často z míst vzdálených stovky kilometrů. Chybějící prostor záchytného parkoviště pak může způsobit potíže ve chvíli, kdy řidiči odstaví svá auta v přilehlých a poměrně úzkých kaňkovských uličkách, aniž by brali zřetel na potřebnou průjezdnost. Pořadatelé proto nabádají a žádají řidiče, aby mysleli i na fakt, že cestou, kde parkují, může za záchranou života či majetku spěchat sanitní nebo hasičský vůz. K odstavení aut lze využít blízkých míst parkoviště u restaurace Na Pašince, u bývalé samoobsluhy či prostranství mezi kostelem svatého Vavřince a bývalou kaňkovskou radnicí.

Místo kempu u vody – permice a stan v dějišti festivalu
Organizátor a autor festivalu většinou na otázku, kam se chystá na dovolenou, říká – na TyjátrFest. A kupodivu má následovníky. Jenže zatímco je Václav Veselý v areálu doma, ostatní nadšenci si pořídí výhodnou permanentní vstupenku, staví stany v zahradě a zdarma tam kempují od čtvrtka do neděle. A že není kromě hadice a malého zahradního jezírka poblíž žádná voda? Nevadí. K dokonalému relaxu jim stačí program, z kterého můžou vybírat, jídlo a pítí, které mohou ochutnat a pohoda, legrace a radost, kterou mohou zažít. Ale pozor! Parcely pro stany jsou již takřka rozebrány.

Láska prochází žaludkem aneb Jídlo a pití z „plechovky“
Pořekadlo „Hladovej jak herec“ pro návštěvníky divadelního festivalu neplatí. A výraz Čerti je pro gurmány určitým zaklínadlem. Catering totiž nabízí speciality a domácí pochoutky. Již zmíněné buřty na černém pivě v nabídce doplní třeba i domácí havířské brambory s klobásou a zeleninou. Zavoní to opět z udírny klobáskami a z grilu připravenými steaky. A zapít se to sluší dobrým kutnohorským vínem či pivečkem, tentokrát přímo z pojízdné krčmy z Bráníka. Ke kávě nebudou ani letos chybět výtečné Marcelčiny koláčky. Také nabídka občerstvení z regionálním nádechem dělá festival mimořádným. Tak ať vám jídlo a pití z plechovky chutná! - Pardon; na vysvětlenou: nejedná se o konzervovanou stravu a nápoje. „Plechovka“ je slangový výraz pro občerstvovací stánek, umístěný v plechové garáži.

Suvenýry na památku bývají praktické a hodí se
Bývá zvykem sobě nebo někomu přivézt z výletu něco na památku. Takovým dárkům se říká suvenýry a takových bude letos v nabídce pro návštěvníky TyjátrFestu několik. V minulosti to byla třeba limitovaná edice kutnohorských vín se speciální vinětou, hlásající, že TyjátrFest zraje jako víno. Trička doplní také hrnečky a skleničky s vybroušeným znakem. Už při sledování programu si do nich můžete nechat nalít. Dalším praktickým dárkem v (doufejme) parném odpoledni, může být slamák ve festivalových barvách. A chybět opět nebude ani nejmenší kostým na světě – klaunský nos.

Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
Text písničky Hanky Zagorové bude asi nejprozpěvovanějším songem pořadatelů i návštěvníků v průběhu festivalu. Příjemné letní počasí, modrá obloha a sluneční paprsky, ohřívající festivalovou zahradu, se dokážou postarat o skvělou náladu a pohodičku. Mokrá varianta neexistuje. Zavřít TyjátrFest do nějakého sálu, je jako vyškubat pávovi pera z ocasu. Pokud by přec jen spadlo pár kapek deště, jsou pořadatelé opět vyzbrojeni a přiveni v tichosti rozeslat do hlediště pláštěnky, aby mohlo sledování představení nerušeně pokračovat.

Co je malé, to je milé. A doma je doma.
Při některých představeních festivalových večerů je zřetelné, že kapacita 250 míst v hledišti už nedostačuje! Pořadatel však jakékoliv záměry, rady a návrhy, přestěhovat TyjátrFest někam do prostornějšího prostředí, odmítá. Vzájemná blízkost hostů v domácím prostředí zahrady a také jisté zázemí a „znalost terénu“, dělá tento festival tím, čím je. Takhle ho mají skalní příznivci a návštěvníci rádi. Jakoukoliv změnou by totiž TyjátrFest ztratil své kouzlo, díky němuž je tolik oblíben. Místo kaňkovského amfiteátru prý vyzařuje pozitivní energii, tolik potřebnou pro pohodové setkání při sledování festivalového programu.

Mým sousedům! Omluvenka a pozvání za kulturou
V zájmu o dobré mezilidské vztahy Václav Veselý oslovil své sousedy s omluvným lístkem: „Předem se omlouvám, že od čtvrtka do neděle ve dnech 18. až 21.srpna 2016 bude v sousedním objektu Kaňk 149 poněkud veselo. Moc prosím o vaši shovívavost a toleranci hlaholu bavících se, tleskajících a smějících se lidí, kteří navštíví program 16. open air festivalu TyjátrFest. Jako omluvu a snahu o dobré sousedské vztahy přijměte permanentní volnou vstupenku a pozvání za kulturou a zábavou přímo v sousedství vašeho domu. Snad vás připravený program pobaví a zpříjemní vám letní dny. Váš soused.“ Tak nevím: je bydlení v sousedství Tyjátrfestu nevýhoda, nebo výhoda?

Zážitky vám nikdo nevezme. Ale podělit se můžete.
Kolem TyjátrFestu se vytvořila početná komunita příznivců. Tento festival dělají tím, čím TyjátrFest je, především lidé, kteří ho milují, navštěvují, dále prezentují a mluví o něm. Je všeobecně známo, že dobré zboží se prodává samo. Žádná reklama v novinách, žádné plakáty, ba ani televizní spoty nedokážou to, co osobní doporučení od někoho, kdo sám okusil na vlastní oči a kůži. A tak prosba pořadatelů je na místě: Nebojte se podělit se svými zážitky s ostatními. Vezměte své přátele s sebou a dopřejte jim trochu nevšedních zážitků. A mluvte o tom. Třeba facebook je spolehlivá „drbna“, kde si o TyjátrFestu můžeme dlouuuze povídat.

https://www.facebook.com/groups/330574333695594/
https://www.facebook.com/events/651925741630070/

Tak na viděnou, přátelé.. :)

tyjatrfest2016.jpg

Zlata banka
Reklama
tz