Zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá!

24. červen 2010, 12:09
(aktualizováno: 24. červen 2010, 12:17)

Kutná Hora – Zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá! O této skutečnosti vypovídá srovnání květnové návštěvnosti jednotlivých památek v období let 2008 – 2010, ze kterého je jasně patrné, že v jednom z turisticky nejatraktivnějších měsíců zavítalo do Kutné Hory rok od roku méně návštěvníků.

V této souvislosti položil zpravodajský portál www.svoboda.info několik otázek ředitelce kutnohorské průvodcovské služby Ivaně Vopálkové a PR pracovnici a numismatičce Českého muzeum stříbra v Kutné Hoře – Kateřině Vobořilové.

Jaké jsou podle Vašeho názoru hlavní důvody sníženého zájmu turistů o kutnohorské památky v květnu letošního roku?

Vopálková: „Určitě jich bude více – kromě faktorů neovlivnitelných (počasí letos v květnu příliš výletům nepřálo – týká se spíše individuální turistiky), budu jmenovat faktor zcela mimořádný, který nesporně měl vliv na návštěvnost objektů v historickém jádru města – dokončování zádlažby! Když se podíváme na tabulku srovnání květnové návštěvnosti v období 2008 – 2010, je zřejmé, že pořád „jedeme s kopce“ ; není to záležitost pouze kutnohorská, promítá se v tom spousta důvodů, zejména ekonomických… Jsem trochu zklamaná, že se nepodařilo zvýšit počet návštěvníků ani po otevření Galerie Středočeského kraje v Jezuitské koleji. Na tomto příkladu je vidět, že to skutečně „není o propagaci“, protože GASK se propaguje masivně; rovněž já jsem přesvědčena, že Průvodcovská služba dělá pro propagaci Kutné Hory maximum.“

Vobořilová: „V měsíci květnu ovlivnilo návštěvnost hned několik faktorů. Především je to současná ekonomická krize. Také probíhající rekonstrukce zádlažby Kutné Hory zcela jistě omezila příchod turistů do jednotlivých objektů. V loni takto byl zasažen provoz v Kamenném domě, před kterým probíhaly práce na Václavském náměstí, letos to byla právě Barborská ulice, kde leží Hrádek. Turismu nepřálo ani květnové počasí, které bylo deštivé a chladné. Jistý úbytek zahraničních návštěvníků mohla způsobit i aktivní sopka v Itálii, kvůli které se zastavila i letecká doprava. Zájem o objekty ČMS mohl být ovlivněn i tím, že v Kutné Hoře vznikla i nová muzea (Muzeum loutek), galérie GASK v Jezuitské koleji a přibyly i nové expozice.“

Tabulka: zdroj: TEP č. 25

Během minulého roku navštívilo památky v Kutné Hoře téměř o dvacet procent turistů méně než v roce 2008. Existuje vůbec způsob, jakým by se tento trend dal zastavit? Jakými kroky se snažíte turisty do Kutné Hory opět navrátit?

Vopálková: „Kdybych ten způsob znala, tak bych ho okamžitě aplikovala! Nepropadám malomyslnosti, pořád se snažíme… Pokračujeme v realizaci projektu „Propagace cestovního ruchu v turistické destinaci Kutná Hora a okolí“, v minulém týdnu jsme ve spolupráci s agenturou CzechTourism zorganizovali famtrip se závěrečným workshopem v klášteře Voršilek, kterého se zúčastnilo 23 zástupců cestovních kanceláři. Zmapovali jsme veškeré možnosti, které Kutná Hora a okolí nabízí pro handicapované občany a vydali jsme ve dvou jazykových mutacích leták s touto nabídkou. Aktuálně jsme ukončili výběrové řízení na zpracovatele aktualizace Marketingové koncepce rozvoje cestovního ruchu v Kutné Hoře, k připomínkovému řízení chceme přizvat všechny subjekty z oblasti cestovního ruchu. Inzerujeme v odborném tisku – včetně magazínu pro Světovou výstavu na EXPO v Šanghaji, v turistických magazínech, které jsou k dispozici zdarma v Informačních centrech, spolupracujeme s o. s. Kutnohorsko.cz na prázdninovém Kutnohorském létu…“

Vobořilová: „Takovýto úbytek turistů jsme v Českém muzeu stříbra v loňském roce nezaznamenali. Možná to bude i tím, že se svým návštěvníkům snažíme zlepšovat služby, ať již kvalitními prohlídkami, nebo zázemím v našem informačním centru. Každoročně naše muzeum pořádá i různé kulturní akce, jako například Muzejní noc, která přiláká vždy nové a nové návštěvníky. Ti si mohou za zvýhodněné vstupné v doprovodu kostýmovaných průvodců prohlédnout Hrádek, Kamenný dům a Tylův památník v neobvyklém čase od 20.00 do 24.00. Pro účastníky Muzejní noci jsou vždy připraveny i kulturní programy a zábavné soutěže. Podobné akce pořádá muzeum ještě v rámci Dnů evropského dědictví 11. - 12. září a na Den Středočeského kraje 28. října. České muzeum stříbra se podílí i na přípravách historické slavnosti – Královské stříbření Kutné Hory. Tato každoroční historická slavnost rovněž přiláká řadu turistů, kteří se v Kutné Hoře zdrží na celý víkend. Lístky na stříbření jim umožní i zvýhodněné vstupné, pokud budou chtít a zavítat i do muzea nebo GASKu. Svou nabídku služeb představuje muzeum každoročně v médiích, na veletrzích a účastní se i různých workshopů a projektů pořádaných například Českou centrálou cestovního ruchu – Czech Tourismem. V loňském roce vyhlásila Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism soutěž „Ceny Kudy z nudy 2009“, které se zúčastnilo i České muzeum stříbra. V rámci soutěže byly hodnoceny na volnočasovém portále www.kudyznudy.cz nejlepší turistické nabídky daných objektů. V každé z 29 kategorií byly vyhodnoceny vždy tři nejlepší nabídky. České muzeum stříbra v Kutné Hoře se ve své kategorii (Okolí Prahy- výletní tipy) za aktivitu „jedinečná možnost poznat středověký důl“ umístilo na 2. místě. České muzeum stříbra motivuje návštěvníky i vstupenkami se slevou. Slevu na vstup do Kamenného domu může uplatnit ten, kdo absolvoval prohlídku v objektu Hrádek a prokáže se vstupenkou. Tato sleva platí jednu sezónu.“

Dojde během letošního léta k navýšení počtu návštěvníků v jednotlivých památkách, nebo jste v tomto ohledu spíše skeptická?

Vopálková: „Myslím, že naším cílem nejsou jen čísla v tabulkách – samozřejmě vyšší počet návštěvníků přinese vyšší tržby, ale kladla bych důraz na to, aby se návštěvníci do Kutné Hory vraceli – aby byli spokojeni se službami, které jim zde jsou poskytovány, jak v památkových objektech, tak ve městě vůbec. Pokud jde o čísla návštěvnosti, jsem spíše skeptická. Určitě však vím, že ve Vlašském dvoře přivítáme (pravděpodobně v srpnu) miliontého návštěvníka od zápisu Kutné Hory na Seznam UNESCO.“

Vobořilová: „Budeme doufat, že se k nám opět navrátí čeští návštěvníci, kteří pravděpodobně z ekonomických důvodů budou trávit dovolenou v Čechách. Jistě návštěvnost ovlivní i počasí. Lákadlem pro ně jistě také bude nově otevřená expozice „Lapidária“ v Kamenném domě, která zahájila provoz 8. května 2010.“

Komentáře
Setrvačnost - vložil Anonymous - 25. červenec 2010, 16:57

Ve středověku nesmírně bohaté město, dnes už nemá ani vlastní pivovar :-) ani dřívější věhlas. Zodpovědní a zástupci místních podnikatelů by měli místo reklamy v rádiu investovat do workshopů zaměřených na zákaznickou orientaci a turistický ruch. A měli by si zaplatit někoho jako p. Pohlreicha, který by jim dával tvrdou zpětnou vazbu na kvalitu poskytovaných služeb. Výzkum mezi turisty a inspirativní návštěvy českých a zejména zahraničních měst, kde turistický ruch funguje lépe, to bych jen doporučil. Elektrickým šokem, který by město mohl vytrhnout z agónie, by mohl být návrh na vyřazení ze seznamu Unesco - např. díky skvěle zorganizované kamionové dopravě kolem historického jádra, montážní společnosti na dohled od Sv. Barbory, hernám a podprůměrným službám.

Turistický ruch - klesající návštěvnost - vložil Anonymous - 25. červenec 2010, 16:30

Podle mého názoru není ve větší míře na vině "velký" marketing, zádlažba, ani jeden člověk v průvodcovské službě. Kudy chodím, tudy se setkávám u místních i turistů s názorem, že Kutná Hora prostě spí - a to přesto, že se každoročně slavnostně probouzí. Na vině je myslím mentalita místních podnikatelů, zejména ve službách a pohodlnost vedení města - pro kterého turisté očividně nejsou priorita. Jak je možné, že turisté bloudí z odstrašujícího hlavního nádraží několik kilometrů do centra, chybí zde navigační tabule, stezky s nějakou "story", veřejné WC zavírají ve 3 - a nalézt je, to je umění!!
Místní podnikatelé jsou podle mého pozorování spokojeni s tím, že jednodenním turistům nabízejí minimum, aby si nikdo hlasitě nestěžoval. Osobně jsem z bezpočtu KH restaurací a hotelů naleznul 2, jejichž jídlo lze pozřít a služby lze na mezinárodní úrovni akceptovat. Ani ty ale nenabízejí nic, o čem bych pak doma v Japonsku komukoliv chtěl vyprávět. Dáte si horkou čokoládu, dostanete horké hnusné kakao. Dáte si palačinku, postříkají vám to tím nejlevnějším kakaovým topingem z Kauflandu. Pizza až na jednu novější provozovnu chutná všude jak podrážka. Obchody s "uměním" a keramikou mají zaprášenou výstavku, jak točí pořád stejný sortiment. Nic zvláštního - snad jen ty originální pěkné klobouky. Ale to je pro turistu zoufale málo. Všude jsou herny a hernabary a kraluje průměrnost a lenost. Jako turista nemám žádný důvod návštěvu města prodloužit do neděle. Památek je po Evropě všude plno, pokud k nim hodláme nabízet dál mizerné služby a turisty nebudeme "vítat" a stabilně příjemně překvapovat, žádný div, že odejdou jinam. K marketingu: není efektivnější reklamy než osobní doporučení. Je to na dlouhou dobu a vyžaduje tvořivost a nasazení, to se nedá zaplatit v rádiu. Držím palce, aby se po volbách Kutná Hora konečně probudila.

Vlašský dvůr - vložil Mankovská - 16. červenec 2010, 18:26

Celý tento týden trávíme s manželem v Kutné Hoře, navštivili jsme všechny památky. město je moc pěkné. V úterý jsme navštívili Vlašský dvůr - zážitek, který nám zkazil dojem z celé K. Hory. Mladý rádoby průvodce s naší skupinou 5 osob.... Nebylo mu vůbec rozumět, na dotazy neuměl dát fundovanou odpověď a pořád si jen tak něco mumlal pro sebe. Asni na naši žádost o zvýšení hlasitosti nereagoval. Cizí průvodci na nádvoří, kteří mluvili francouzsky byli krásně slyšet, ale tato osoba... horror. Nechápeme jak může někdo, kdo je za to zodpovědný pustit takového člověka dělat s lidmi. Pár takových zážitků a nedivím se, že návštěvnost klesá. Výmluvy na krizi jsou už ohrané. Od lidí z průvodcovské služby bychom čekali profesionální výkon ane tuhle ubohost. M.M

AVE_CZ
Reklama
Zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá!

Zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá!

24. červen 2010
(aktualizováno: 24. červen 2010, 12:17)

Kutná Hora – Zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá! O této skutečnosti vypovídá srovnání květnové návštěvnosti jednotlivých památek v období let 2008 – 2010, ze kterého je jasně patrné, že v jednom z turisticky nejatraktivnějších měsíců zavítalo do Kutné Hory rok od roku méně návštěvníků.

V této souvislosti položil zpravodajský portál www.svoboda.info několik otázek ředitelce kutnohorské průvodcovské služby Ivaně Vopálkové a PR pracovnici a numismatičce Českého muzeum stříbra v Kutné Hoře – Kateřině Vobořilové.

Jaké jsou podle Vašeho názoru hlavní důvody sníženého zájmu turistů o kutnohorské památky v květnu letošního roku?

Vopálková: „Určitě jich bude více – kromě faktorů neovlivnitelných (počasí letos v květnu příliš výletům nepřálo – týká se spíše individuální turistiky), budu jmenovat faktor zcela mimořádný, který nesporně měl vliv na návštěvnost objektů v historickém jádru města – dokončování zádlažby! Když se podíváme na tabulku srovnání květnové návštěvnosti v období 2008 – 2010, je zřejmé, že pořád „jedeme s kopce“ ; není to záležitost pouze kutnohorská, promítá se v tom spousta důvodů, zejména ekonomických… Jsem trochu zklamaná, že se nepodařilo zvýšit počet návštěvníků ani po otevření Galerie Středočeského kraje v Jezuitské koleji. Na tomto příkladu je vidět, že to skutečně „není o propagaci“, protože GASK se propaguje masivně; rovněž já jsem přesvědčena, že Průvodcovská služba dělá pro propagaci Kutné Hory maximum.“

Vobořilová: „V měsíci květnu ovlivnilo návštěvnost hned několik faktorů. Především je to současná ekonomická krize. Také probíhající rekonstrukce zádlažby Kutné Hory zcela jistě omezila příchod turistů do jednotlivých objektů. V loni takto byl zasažen provoz v Kamenném domě, před kterým probíhaly práce na Václavském náměstí, letos to byla právě Barborská ulice, kde leží Hrádek. Turismu nepřálo ani květnové počasí, které bylo deštivé a chladné. Jistý úbytek zahraničních návštěvníků mohla způsobit i aktivní sopka v Itálii, kvůli které se zastavila i letecká doprava. Zájem o objekty ČMS mohl být ovlivněn i tím, že v Kutné Hoře vznikla i nová muzea (Muzeum loutek), galérie GASK v Jezuitské koleji a přibyly i nové expozice.“

Tabulka: zdroj: TEP č. 25

Během minulého roku navštívilo památky v Kutné Hoře téměř o dvacet procent turistů méně než v roce 2008. Existuje vůbec způsob, jakým by se tento trend dal zastavit? Jakými kroky se snažíte turisty do Kutné Hory opět navrátit?

Vopálková: „Kdybych ten způsob znala, tak bych ho okamžitě aplikovala! Nepropadám malomyslnosti, pořád se snažíme… Pokračujeme v realizaci projektu „Propagace cestovního ruchu v turistické destinaci Kutná Hora a okolí“, v minulém týdnu jsme ve spolupráci s agenturou CzechTourism zorganizovali famtrip se závěrečným workshopem v klášteře Voršilek, kterého se zúčastnilo 23 zástupců cestovních kanceláři. Zmapovali jsme veškeré možnosti, které Kutná Hora a okolí nabízí pro handicapované občany a vydali jsme ve dvou jazykových mutacích leták s touto nabídkou. Aktuálně jsme ukončili výběrové řízení na zpracovatele aktualizace Marketingové koncepce rozvoje cestovního ruchu v Kutné Hoře, k připomínkovému řízení chceme přizvat všechny subjekty z oblasti cestovního ruchu. Inzerujeme v odborném tisku – včetně magazínu pro Světovou výstavu na EXPO v Šanghaji, v turistických magazínech, které jsou k dispozici zdarma v Informačních centrech, spolupracujeme s o. s. Kutnohorsko.cz na prázdninovém Kutnohorském létu…“

Vobořilová: „Takovýto úbytek turistů jsme v Českém muzeu stříbra v loňském roce nezaznamenali. Možná to bude i tím, že se svým návštěvníkům snažíme zlepšovat služby, ať již kvalitními prohlídkami, nebo zázemím v našem informačním centru. Každoročně naše muzeum pořádá i různé kulturní akce, jako například Muzejní noc, která přiláká vždy nové a nové návštěvníky. Ti si mohou za zvýhodněné vstupné v doprovodu kostýmovaných průvodců prohlédnout Hrádek, Kamenný dům a Tylův památník v neobvyklém čase od 20.00 do 24.00. Pro účastníky Muzejní noci jsou vždy připraveny i kulturní programy a zábavné soutěže. Podobné akce pořádá muzeum ještě v rámci Dnů evropského dědictví 11. - 12. září a na Den Středočeského kraje 28. října. České muzeum stříbra se podílí i na přípravách historické slavnosti – Královské stříbření Kutné Hory. Tato každoroční historická slavnost rovněž přiláká řadu turistů, kteří se v Kutné Hoře zdrží na celý víkend. Lístky na stříbření jim umožní i zvýhodněné vstupné, pokud budou chtít a zavítat i do muzea nebo GASKu. Svou nabídku služeb představuje muzeum každoročně v médiích, na veletrzích a účastní se i různých workshopů a projektů pořádaných například Českou centrálou cestovního ruchu – Czech Tourismem. V loňském roce vyhlásila Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism soutěž „Ceny Kudy z nudy 2009“, které se zúčastnilo i České muzeum stříbra. V rámci soutěže byly hodnoceny na volnočasovém portále www.kudyznudy.cz nejlepší turistické nabídky daných objektů. V každé z 29 kategorií byly vyhodnoceny vždy tři nejlepší nabídky. České muzeum stříbra v Kutné Hoře se ve své kategorii (Okolí Prahy- výletní tipy) za aktivitu „jedinečná možnost poznat středověký důl“ umístilo na 2. místě. České muzeum stříbra motivuje návštěvníky i vstupenkami se slevou. Slevu na vstup do Kamenného domu může uplatnit ten, kdo absolvoval prohlídku v objektu Hrádek a prokáže se vstupenkou. Tato sleva platí jednu sezónu.“

Dojde během letošního léta k navýšení počtu návštěvníků v jednotlivých památkách, nebo jste v tomto ohledu spíše skeptická?

Vopálková: „Myslím, že naším cílem nejsou jen čísla v tabulkách – samozřejmě vyšší počet návštěvníků přinese vyšší tržby, ale kladla bych důraz na to, aby se návštěvníci do Kutné Hory vraceli – aby byli spokojeni se službami, které jim zde jsou poskytovány, jak v památkových objektech, tak ve městě vůbec. Pokud jde o čísla návštěvnosti, jsem spíše skeptická. Určitě však vím, že ve Vlašském dvoře přivítáme (pravděpodobně v srpnu) miliontého návštěvníka od zápisu Kutné Hory na Seznam UNESCO.“

Vobořilová: „Budeme doufat, že se k nám opět navrátí čeští návštěvníci, kteří pravděpodobně z ekonomických důvodů budou trávit dovolenou v Čechách. Jistě návštěvnost ovlivní i počasí. Lákadlem pro ně jistě také bude nově otevřená expozice „Lapidária“ v Kamenném domě, která zahájila provoz 8. května 2010.“

Zlata banka
Reklama