Házenkáři Sparty uhájili těsné vítězství nad Lokomotivou Vršovice!

12. březen 2024, 16:33

Kutná Hora - Tým můžu oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora přivítal v sobotu v utkání 16. kola 2. ligy JV Čechy ve sportovní hale Klimeška pražského soupeře, tým TJ Lokomotiva Vršovice.

Kutná Hora - Lok. Vršovice 32:31 (16:18)

Na podzim SPARTA ve Vršovicích prohrála o 10 branek v poměru 34:24, když v poločase ještě vedla 12:14. V tom druhém však herně totálně propadla. Před sobotním utkáním byla Lokomotiva v průběžné tabulce 2.ligy na 3.místě18 body / bilance: 14 – 8-2-4 /, SPARTA na 9.místě8 body / bilance: 13 – 3-2-8 /. Vršovice mají letos výbornou sezónu, o čemž svědčí postavení v průběžné tabulce soutěže, na druhou stranu SPARTA nastupovala do utkání povzbuzena 2 cennými vítězstvími - doma nad Pardubicemi a v Havlíčkově Brodě a domácí remízou s Úvaly.

SPARTA nastoupila opět v prořídlé a oslabené sestavě, s 1 brankářem a 9 hráči do pole. A úvod utkání jí příliš nevyšel, ve 3.minutě prohrávala 0:3, v 5.minutě 1:4. Ale v dalším průběhu hru vyrovnala a nedovolila soupeři více navyšovat svůj náskok. Hosté si sice nadále udržovali vedení, ovšem pouze 1-2 brankové – 3:4, 4:6, 5:6, 6:8 a ve 12.minutě poprvé vyrovnala na 8:8. Hosté vzápětí odskočili na 8:10 a situace se opakovala. Hosté udržovali 1-2 brankové vedení a SPARTA na začátku 22.minuty podruhé srovnala, tentokrát na 13:13. A opět „stejná písnička“, hosté přešli do vedení 13:15, SPARTA srovnala na 15:15, později na 16:16. Ale lepší závěr poločasu měli přece jenom hosté, kteří 2 brankami v předposlední a poslední minutě stanovili své poločasové vedení 16:18

Na začátku 2.poločasu hosté 2x přešli do tříbrankového vedení - 16:19 a 17:20 a po snížení SPARTA na 19:20 si v dalším průběhu opět udržovali 1-2 brankové vedení, ve 38.minutě vedli 22:24. SPARTA ale bojovala ze všech sil a na konci 40.minuty vyrovnala na 24:24. Hosté ještě 3x o branku vedli, naposledy ve 46.minutě 26:27. Ale další minuty již patřily SPARTĚ, která nejprve ve 47.minutě vyrovnala na 27:27, o minutu později přešla poprvé v utkání do vedení 28:27 a v 54.minutě vedla již o 2 branky 29:27. Škoda, že následně pokazila několik útoků a tím dost napomohla soupeři. Ten nejprve snížil na 29:28, přesto SPARTA vzápětí zvýšila na 30:28 a o 2 branky vedla ještě ke konci předposlední minuty, kdy byl stav 31:29. Avšak 2 rychlé a hlavně zbytečné chyby v útoku / nutno dodat že v oslabení / hosté potrestali a v čase 59:36 bylo opět vyrovnáno, stav byl 31:31. SPARTĚ se však poslední útok povedl a dorostenec Ishchenko 7 vteřin před koncem propálil brankáře hostů a dal rozhodující branku utkání. Hosté však měli ještě čas na odpověď, střelu z křídla, která by znamenala vyrovnání, těsně před závěrečným hvizdem Šimáně kryl !!! SPARTA si tak po dramatickém průběhu připsala další jarní vítězství, když porazila třetí tým průběžné tabulky 32:31.

SPARTA opět potvrdila, že i z úzkým kádrem může konkurovat soupeři, který má plnou, nebo téměř plnou soupisku. Rozhodující je dřít celé utkání, nic nevypustit a nedat soupeři nic zadarmo. A to se opět vyplatilo a potvrdilo. 7 bodů z prvních 4 jarních utkání, tak to čekal po mizerném podzimu asi málokdo. Zisk 2 sobotních bodů také znamená posun v průběžné druholigové tabulce na 8.místo.

Celé sobotní utkání odchytal Šimáně, který si připsal celkem 14 zákroků a měl úspěšnost 31,1%.

Hráči v poli zaslouží za výkon i výsledek velkou pochvalu. Obrana SPARTY si v utkání připsala sice pouze 2 bloky a jenom 9 získaných míčů, oproti tomu v útoku hráči poztráceli pouze 10 míčů, z toho 4 v poločase prvním / a při tak malém počtu ztrát byly některé opět hodně zbytečné /. V utkání měl tým celkově střelbu 48 - 32 = výborná úspěšnost 66,7%. Jinak 1 střela skončila v blocích obrany hostů, 3 šly mimo, 5 skončilo na tyčích a 7 jich pochytala dvojice brankářů hostů. Střelba jednotlivých hráčů SPARTY byla dle úspěšnosti následující: Falge 4-4, Šveněk 1-1, Klouček 10-8, Pektor 8-6, Pešek 9-5, Ishchenko 12-6, Hovorka 4-2, Pícha a Valeš se do zakončení nedostali.

Hostující brankáři si tedy připsali pouze 7 zákroků, střelecky se nejvíce prosazoval Malý - 8 branek, po 5 přidala dvojice Fruhauf a Sirotek.

A jak hodnotil sobotní druholigové utkání trenér SPARTY Jan Falge?
Zápas s Vršovicemi nám ukázal opět několik faktorů, které můžeme zužitkovat do další práce. Podařilo se nám ve velmi těžkém zápase porazit soupeře z přední části tabulky. Pokud k zápasu přistoupíme s chutí brát body a dřeme celý zápas, tak se výsledky dostaví. To, že se nám to daří i v slabším počtu a menším prostoru pro střídání je určitě dobrá vizitka a hráčům patří poděkování, že jsou ochotni na hřišti nechat vše. Za zápas jsme vyrobili poměrně málo chyb, některé pramení z přicházející únavy, ale některé byly zbytečné a jsou způsobeny špatnými návyky. Abychom je odstranili, musíme dále pokračovat v práci a výkony jednotlivců a celého týmu půjdou dle mého dále nahoru. Příjemná je i dobrá úspěšnost střelby, která dříve naše výkony také srážela. Poděkování za dva body patří celému týmu, Lukáši Kafkovi, že dorazil i přes zranění a na lavičce pomohl svými postřehy, Liborovi Šimáněmu za fantastický zákrok v posledních vteřinách. Nyní nás čeká delší herní pauza, neusnout tedy na vavřínech, pokračovat v práci a vzhůru pro další body.

SESTAVA a BRANKY: Šimáně /br/ - Klouček 8, Ishchenko 6, Pektor 6,Pešek 5, Falge 4,Hovorka 2, Šveněk 1, Pícha a Valeš. Trenéři: Falge Jan – Pícha Jiří.
NAPOMÍNÁNÍ: 1 – 1, VYLOUČENÍ: 2 – 1, SEDMIČKY: 0 – 4/3, ROZHODČÍ: Kříženecký – Václavík, DIVÁCI: 102.

Ostatní výsledky 5. kola:
SOKOL Dolní Cerekev - ŠKODA TALENT JS Plzeň 35:28, SOKOL Úvaly - JISKRA Třeboň 24:24, SOKOL Nové Veselí „B“ - JISKRA Havlíčkův Brod 34:21, 1.HC Pardubice - HBC Strakonice 1921 „B“ 30:29,LOKO České Budějovice měla VOLNO.

Další program:
V 17. kole 2. ligy mužů JV-Čechy má tým SPARTY Kutná Hora volno, v 18. kole přivítá v sobotu 6. dubna ve sportovní hale Klimeška v Čáslavské ulici od 18:00 hodin silného jihočeského soupeře - tým JISKRA Třeboň.