Kutnohorští házenkáři jdou v poháru do dalšího kola, vyřadili Kobylisy

8. září 2023, 05:50

Kutná Hora - Tým mužů oddílu házené TJ Sparta Kutná Hora zahájil v sobotu 2. září novou mistrovskou sezónu 2023-2024 utkáním 1. kola Českého poháru, ve kterém nastoupil na palubovce účastníka Přeboru Prahy – týmu TJ Kobylisy:

Kobylisy - Kutná Hora 31:33 (13:14)

SPARTA nastoupila k soutěžnímu utkání poprvé od začátku května a po měsíční letní přípravě to bylo na výkonu většiny hráčů dost znát. Z úzkého letošního základního kádru chyběl pouze D.Polívka a M.Felis, všichni ostatní byli nové trenérské dvojici / mimochodem hrající / Jan FalgeJiří Pícha v pohárovém utkání k dispozici.

A začátek utkání byl ze strany kutnohorských hráčů hodně rozpačitý, a to hlavně v útoku. Tomu ostatně napovídalo průběžné skóre – domácí ihned z prvního útoku vedli 1:0, ve 4.minutě bylo srovnáno na 1:1, ovšem na začátku 13.minuty vedli domácí 6:1, v 16.minutě již 8:2 a stejným rozdílem ještě v 18.minutě, kdy byl stav 10:4. V dalším průběhu prvního dějství se hra SPARTY přece jenom zlepšila a náskok domácích se tenčil. Ve 21.minutě byl stav 10:7, později se skóre posunulo na 11:8 a 12:9, na začátku 25.minuty domácí zvýšili ještě na 13:9. Závěr poločasu však SPARTĚ vyšel velmi dobře, když hru zpřesnila a hlavně zrychlila a 5 brankami v řadě otočila vedení ve svůj prospěch. Do kabin tak odcházela s jednobrankovým vedením 13:14.

Na začátku 2.poločasu SPARTA zvýšila na 13:15, domácí však rychle srovnali na 15:15. Ve 36.minutě měla SPARTA zpět dvoubrankový náskok – 16:18, ve 38.minutě vedla 17:20. Poté však hrubě nezvládla přesilovku a domácí v ní 2 brankami snížili na 19:20. Naštěstí SPARTA dokázala rychle odpovědět a ve 41.minutě již vedla o čtyři branky, stav byl 19:23. Ovšem domácí se rychle vrátili do zápasu a na začátku 45.minuty se vlastně začínalo od začátku – stav byl vyrovnaný 23:23. Poslední patnáctiminutovka byla opět hodně zajímavá, po vedení SPARTY 23:24 a 24:25 domácí ve 48.minutě opět přešli do vedení 26:25, o minutu později prozměnu zase vedla SPARTA 26:27. Domácím se potom 2x podařilo smazat jednobrankové manko, když vyrovnali na 27:27 a v 53.minutě na 28:28. Na to SPARTA dokázala odpovědět 3 brankami v řadě a na začátku 57.minuty vedla 28:31, na konci téže minuty 29:32. Ovšem i na to houževnatý soupeř dokázal odpovědět a brankami v 58. a 59.minutě snížil ještě na 31:32. To do konce chybělo ještě minuta 23 vteřin a výsledek byl stále otevřený. Oba soupeři měli ještě následně po útoku, který neproměnili a až těsně před závěrečným hvizdem SPARTA svou 33 brankou stanovila konečný výsledek. Po dramatickém průběhu si tak po výsledku 31:33 vybojovala postup do 2.kola Českého poháru.

Kutnohorský tým mužů tedy vstoupil do nové sezóny úspěšným pohárovým výsledkem, výkon valné části hráčů měl však k ideálu hodně daleko. Nedůrazná obrana, zbytečné chyby v rozehrávce a mnohdy hodně jalový útok s množstvím neproměněných vyložených brankových příležitostí, to vše byla „voda na mlýn“ srdnatě bojujícím domácím. Na druhou stranu, byl to přece jenom první herní test po delší pauze, ovšem před nadcházející druholigovou sezónou / do níž chybí ještě 2 týdny / je na čem pracovat a rozhodně co zlepšovat. Nejlepším hráčem SPARTY byl jednoznačně starší dorostenec Partik Pektor / náš odchovanec opět hostuje z Úval /, který soupeři nasázel 12 branek.

Dvojice brankářů SPARTY se v utkání několikrát prostřídala a odchytala cca stejnou porci minut. Začátek odchytal Šimáně, za stavu 9:3 ho vystřídal Valeš a měl parádní sérií velkou zásluhu na obratu do poločasu. V tom druhém již měl o něco lepší čísla prvně jmenovaný. Celkově si Šimáně připsal 11 zákroků a měl úspěšnost 35,5%, Valeš si připsal 8 zákroků a měl úspěšnost 42,1%. Ovšem většina branek domácích padala ze střední a větší vzdálenosti a některé z nich mohli a měli oba brankáři určitě krýt.

Hráči v poli podali vesměs průměrné výkony v obraně, o čemž svědčí 31 inkasovaných branek / z toho ale plných 21 ze spojek, 7 z pivota a 3 z křídel /, k tomu si připsali 5 bloků a 9 získaných míčů, naopak v útoku měl tým často hodně zbytečných 16 ztrát. Celkově měl kutnohorský tým v sobotním utkání 63 střel a z toho 33 branek = solidní úspěšnost 52,4%. 2 střely skončily v blocích domácí obrany, 5 jichmířilo vedle, 5 skončilo na tyčích a 18 jich pochytala dvojice domácích brankářů. A jak si vedli hráči SPARTY při střelbě dle úspěšnosti – skvělou 100% ji měl Hovorka 6-6 a také debutant, starší dorostenec Šveněk 1-1, velmi dobrou Kafka 6-4 a Pektor 19-12, průměrnou Pícha 6-3, slabší Novák 5-2 a Ishchenko 11-4, hodně slabou Falge 6-1 a nulovou Klouček 3-0.

Tým Kobylis podal v sobotním pohárovém utkání velmi dobrý výkon a byl druholigovému soupeři hodně zdatným a houževnatým soupeřem. Jeho brankáři si připsali celkem 18 úspěšných zákroků / z toho Robert Filip jich měl ve druhé půli osm /, střelecky se nejvíce prosazoval ze spojky Gustav Pešek, autor 9 branek. A k nim dobrá zpráva, oba jmenovaní budou v nastávající druholigové sezóně v Kutné Hoře hostovat.

A jak hodnotil sobotní pohárové utkání hrající trenér Jan Falge?
Taktické pokyny v zápase se nám dařily plnit zhruba 15 minut. V tomto čase jsme soupeře přehrávali rychlými útoky, dávali jsme jednoduché góly. Zbytek času byl bohužel zmar a bída. V postupném útoku bez většího tlaku, v obraně málo důrazu. Jako pozitivní beru obrat děsivého skóre, kdy jsme nesložili zbraně a soupeře dotáhli. Berme to jako zkoušku v nové sezóně, ze zápasu si vezmeme jen to dobré, na tom špatném budeme pracovat. Nejlepší hráč, který šel vždy naplno Patrik Pektor a příjemný počin brankáře Jaroslava Valeše v prvním poločase zápasu.

SESTAVA a BRANKY SPARTY: Šimáně /br/, Valeš /br/ - Pektor 12, Hovorka 6, Ishchenko 4, Kafka 4, Pícha 3, Novák 2, Falge 1, Šveněk 1 a Klouček. Trenér: Červenka Jiří

NAPOMÍNÁNÍ: 0 – 0, VYLOUČENÍ: 2 – 0, SEDMIČKY: 0/0 – 0/0, ROZHODČÍ: Jakubů Kvido – Sovová Marta, DIVÁCI: 20.

Vítěz utkání – SPARTA Kutná Hora tedy postoupila do 2.kola ČP, ve kterém přivítá v domácí hale Klimeška v neděli 10.září od 17:00 hodin svého druholigového soupeře – LOKOMOTIVU České Budějovice.