Jarní část společné regionální ligy začali házenkáři Sparty na zimním stadionu

27. duben 2016, 01:00

Kutná Hora - Po dlouhé, více než pětiměsíční zimní přestávce byla o víkendu 16. - 17. dubna rozehrána jarní část společné regionální ligy mužů zápasy 8. kola, v tom však měl tým Sparty Kutná Hora volno. A tak své první jarní utkání odehrál až v sobotu 23. dubna, kdy přivítal v utkání 9. kola tým Kovofiniš Ledeč nad Sázavou. V rámci akce „prezentace kutnohorských halových sportů“ se utkání odehrálo na zimním stadionu v Kutné Hoře, kde byl na zhruba deset dní položen sportovní povrch Tarkett.

Kutná Hora - Ledeč n. S. 30:25 (14:13)

Ledeč n. S. přezimovala v tabulce SRL na 3. místě se ziskem 8 bodů (bilance: 6 – 4-0-2). V podzimním utkání Spartu doma porazila 32:20, po poločasovém vedení 14:9. V prvním jarním kole doma porazila Mělník 25:24 a bodově se dotáhla na druhé Úvaly.

V úvodních minutách sobotního utkání měli více ze hry hosté, ve 2. minutě zaznamenali první branku - 0:1 a po vedení Sparty ve 4. minutě 2:1 až do poloviny prvního dějství byli ve vedení oni - postupně vedli 2:4, 3:5, 5:6 a ve 12. minutě 6:8. Poté se domácím podařila šňůra tří branek a v 18. minutě přešli do vedení 9:8, hosté však odpověděli stejně a ve 22. minutě byl stav opět příznivý pro ně - 9:11. Ale domácí zopakovali podruhé tříbrankovou šňůru a ve 26. minutě vedli 12:11, po vyrovnání hostů na 12:12 vedli ještě na začátku poslední minuty prvního dějství 14:12. V samém závěru potom hosté snížili na poločasových 14:13.

Na začátku druhého poločasu hosté vyrovnali na 14:14, ale ve 36. minutě Sparta přešla do vedení 16:14 a jedno až tříbrankový náskok si držela i v dalším průběhu utkání - ve 43. minutě byl stav 20:17,  o dvě minuty později jen 20:19, ve 48. minutě 23:20, v 54. minutě  25:22 a ještě v téže minutě hosté snížili na 25:23. Ale závěrečnou pětiminutovku utkání tým Sparty zvládl na „jedničku“, čtyřmi brankami v rozmezí 56. - 59. minuty navýšil své vedení na 29:23 a bylo rozhodnuto. V závěrečných dvou minutách již jen hosté mírně korigovali, v předposlední snížili na 29:24 a po třicáté brance „navrátilce“ Hájka v závěru upravili na konečných 30:25.

Sparta nastoupila v sobotním utkání v poměrně oslabené sestavě (stejně jako hosté), celý tým však podal solidní výkon a zaslouženě si připsal oba mistrovské body. V brance se v úvodu příliš nedařilo Červenkovi (první zákrok měl až v polovině prvního poločasu), celkově si připsal 12 zákroků = úspěšnost 32,4%. Na hráčích v poli byla na začátku znát nerozehranost,  postupně však šel výkon většiny z nich nahoru. Bojovností a nasazením šel příkladem Hasala, ke kterému se přidávali i ostatní. Střelecky se zadařilo Hovorkovi (16-9), výbornou úspěšnost měl Hasala (7-6) a Polívka (7-5). Do hry se po delší pauze a operacích kolena vrátil Hájek a jeho výkon byl velmi solidní, poprvé v sezóně nastoupil také Bielický. Spolehlivým výkonem se prezentoval Brož a to samé lze říci i o ostatních. Kutnohorský tým mužů tak oplatil týmu KV podzimní porážku, byť ne takovým rozdílem. Ale vyhrál zaslouženě a určitě zaslouží za sobotní výkon pochvalu.

Za zmínku ještě stojí neuvěřitelné „vraždy“ čtyř loženek během několika málo vteřin v závěrečné desetiminutovce druhého poločasu, kdy postupně Š. Veselý z křídla napálil tyč, odražený míč zpracoval Polívka téměř na středu brankoviště a brankář hostí ho vychytal, ovšem vyražený míč v křídle opět získal Polívka a jeho střelu z tohoto prostoru opět brankář vyrazil, avšak pouze k Š. Veselému, který odkrytou branku z náskoku z brankoviště minul, respektive nastřelil tyč a následně míč skončil v autu. Neuvěřitelné, co se dá všechno zahodit! Vše je k vidění na tomto odkazu: http://www.tvrdik.cz/store/hazena.avi.

A jak hodnotil sobotní utkání trenér Sparty Vít Šnajdr?
Podařilo se nám vkročit do jarní části soutěže vítězně, přestože jsme postrádali řadu hráčů, zejména na spojkách. Soupeře jsme předčili hlavně nasazením a pestřejší hrou v postupném útoku. Rozdílový hráč byl zcela určitě Ondra Hasala, který svým výborným výkonem tým táhl. I s obrannou hrou jsem byl vcelku spokojen, co nám dost vázlo,  byl přechod do útoku, především chyběla podpora z druhé vlny. Nevyvarovali jsme se sice našim tradičním bolestem - neproměňování vyložených šancí a zbytečná nekázeň, ale v tomto zápase nás to nakonec mrzet nemuselo. Za bojovnost a nasazení bych rád pochválil celý tým a s povděkem kvituji návrat Tomáše Hájka a Davida Bielického do sestavy. Doufám, že za čtrnáct dní proti Úvalům dokážeme tým ještě posílit a vrátit jim podzimní porážku.

Sestava a branky Sparty: Červenka - Hovorka 9, Hasala 6, Polívka 5, Brož 3, Hájek 2, Veselý M. 2, Bielický 1, Salák J. 1 a Veselý Š. 1. Trenér: Šnajdr Vít. Napomínání: 1/1. Vyloučení: 4/4. Sedmičky: 3/3 - 1/0. Rozhodčí: Svítek - Václavík (oba Praha). Diváků: 62.

7. Sokol Vršovice B   8   1   1   6   177:218   3

V příštím - 10. kole SRL kutnohorský tým mužů opět nehraje, utkání na hřišti Baníku Most bylo totiž po dohodě obou soupeřů (obsazená mostecká sportovní hala) odloženo až na neděli 5. června od 15 hodin a tak se představí až za čtrnáct dní, kdy v utkání 11. kola SRL přivítá v neděli 8. května na svém venkovním hřišti v Tyršově ulici na Žižkově od 10,30 hodin druhý tým průběžné tabulky, letos hodně silný Sokol Úvaly.

Petr Vobořil, Foto: Jan Hnilička