Kutná Hora nezopakovala loňské derby a v Kolíně tentokrát prohrála

16. duben 2013, 08:54
(aktualizováno: 16. duben 2013, 08:54)

Kutná Hora - Házenkářské celky Sparty Kutná Hora všech věkových kategorií bojovaly o mistrovské body:

Kolín - Kutná Hora 28:23 (16:12)

Po třítýdenní přestávce čekalo kutnohorský tým mužů utkání 17. kola 2. ligy, ve kterém byl hostem svého nejbližšího zeměpisného soupeře - HC Kolín. Utkání se hrálo v sobotu 13. dubna ve sportovní hale v Ledči nad Sázavou.

S Kolínem si Sparta připsala své jediné dosavadní vítězství v soutěži, v podzimním utkání v Kostelci nad Č. lesy zvítězila o branku 27:26 po poločasovém vedení 15:11. V tabulce byl Kolín před tímto utkáním na 8. místě se 13 body, naopak Sparta na místě posledním - dvanáctém s pouhými 3 body.

V úvodu sobotního utkání se Kutné Hoře poměrně dařilo, ve 2. minutě vedla 0:2 a jedno až dvoubrankové vedení si udržovala až do 12. minuty (1:3, 2:4, 3:5 a 4:5), kdy Kolín poprvé srovnal na 5:5. O minutu později přešel poprvé do vedení 6:5, v 17. minutě Sparta vyrovnala na 6:6. V dalších minutách měl mírně navrch Kolín, který vedl 8:6 a9:7, ve 23.minutě hosté opět srovnali na 9:9. Rychlá série branek ve 24. minutě znamenala nejprve vedení Kolína 11:9 a následné snížení Kutné Hory na 11:10. V závěrečné pětiminutovce prvního poločasu však Sparta zbytečně chybovala a toho dokázal zkušený tým Kolína využít ke zvýšení svého náskoku na rozdíl 4 branek, do kabin tak odcházel za stavu 16:12.

Začátek druhého poločasu se hostům vůbec nevydařil a ve 33. minutě prohrávali již 19:12. Ve 37. minutě sice snížili na19:14, Kolín však měl utkání pod kontrolou. Ve 39. minutě již opět vedl o sedm branek - 21:14 a bezpečné vedení o 5 - 8 branek (22:17, 25:17, 26:18, 27:19) si udržoval až do 53. minuty, kdy byl stav 28:20. V závěrečných zhruba sedmi minutách sice Sparta neinkasovala, třemi brankami již jen stačila upravit na konečných 28:23.

Kolín tak Kutné Hoře vrátil podzimní porážku a v tomto utkání si připsal oba body zaslouženě. Měl přece jenom o něco úspěšnější dvojici brankářů (celkem 16 zákroků), pevnější obranu a hlavně jeho hra v útoku byla výrazně lepší, rychlejší a více do kombinace, než  ta kutnohorská.

Sparta měla sice dobrý vstup do utkání, nevydařil se jí konec prvního dějství a hlavně celý druhý poločas (byť ho prohrála pouze o branku). Z brankářů odchytal větší část utkání Červenka, který si připsal sedm zákroků (úspěšnost25,9%), Hroch čtyři zákroky (úspěšnost 33,3%). Hra v obraně nebyla příliš důsledná a hlavně hra v útoku byla ve většině utkání dost chaotická a chybující. To potvrzuje 15 ztrát míčů a procento úspěšnosti střelby - 46%. Když se k tomu připočte několik zazděných tutovek  (dvě sedmičky atd.) a také deset střel bez brankového úspěchu trojice Kroutil, Hájek Polívka, výsledek je takový, jaký je.  Střelecky se nejvíce prosazovali Polák, Hasala, Hrčka a Kůrka, ani oni se nevyvarovali ztrát a chyb. Po delší době, po zranění nastoupil Thieme a na jeho výkonu byla přestávka hodně znát. Celkem solidně zahrál v obraně Šnajdr a z dorostu vypomáhající Bielický (oba dva posledně jmenovaní se prosadili i střelecky). Z důvodů zranění tentokrát chyběl Hovorka a Pícha (toho byla největší škoda), z důvodů jiných Rudolf, Salák a Šalátek.

Sestava a branky Kolína: M. Sauer, Šimáně - Semenec 8, Souček 7, Pazdera 5, Kaisner 3, Prachař 3, Sauer R. 2, Andrlík, Capouch, Doležal, Malý a Mirtl. Trenér: Havlíček Václav. Sestava a branky K. Hory: Červenka, Hroch - Polák 7, Hasala 5, Hrčka 4, Kůrka 4, Bielický 2, Šnajdr 1, Hájek, Kroutil, Polívka a Thieme. Trenér: Hájek Jiří. Napomínání: 3/1. Vyloučení: 5/4. Sedmičky: 6/5 - 3/1. Rozhodčí: Semerád - Vlk (oba Pardubice). Diváků: 36.

V příštím kole Kutná Hora přivítá v neděli 21. dubna od 13 hodin soupeře ze zadních pater tabulky - HK Město Lovosice B.  A pozor - utkání se bude hrát konečně v domácím prostředí - na zimním stadionu v Kutné Hoře.

Ostatní výsledky 17. kola:
Mladá Boleslav - Libčice n. V. 29:20, Lovosice B - Pardubice 37:25, Bělá - Jablonec 18:25, Dvůr Králové n. Labem - Slavia Praha 28:17, SK Praha 4 - Žatec 35:26.

2. liga starších dorostenců

Ledeč n. S. - Kutná Hora 33:25 (16:14)
V sobotu 13. dubna měl na programu kutnohorský tým starších dorostenců utkání 17. kola 2. ligy SD-Čechy, ve kterém od 13 hodin nastoupil ve sportovní hale v Ledči nad Sázavou proti domácímu týmu TJ Kovofiniš Ledeč nad Sázavou.

Dorostenci Sparty nastoupili do tohoto utkání poprvé v jarní části s širší sestavou, než tomu bylo v pěti utkáních předcházejících. Ty odehráli bez možnosti střídání, tentokrát již nastoupili (po zranění) oba hostující hráči z Úval a tak měl trenér Hasala na střídání dva hráče.

Utkání samotné bylo v prvním poločase poměrně vyrovnané a oba soupeři se několikrát vystřídali ve vedení. O tom svědčí vývoj skóre - 1:0, 1:2, 2:3, 4:3, 5:6, 8:6, 9:7, 9:9, 10:11, 11:12 a 13:12. Na začátku 28.minuty byl ještě stav vyrovnaný 13:13, ale v samém závěru prvního dějství si domácí přece jenom vytvořili náskok dvou branek, poločas tak skončil jejich vedením 16:14.

Začátek druhého poločasu vyšel lépe dorostencům Sparty, kteří ve 35. minutě vyrovnali na 17:17. Ale v dalším průběhu zaznamenali domácí šňůru 4 branek a ve 41. minutě odskočili na 21:17. Své vedení později navýšili na rozdíl 5 branek, ve 49.minutě na 24:19 a v 53.minutě již na rozdíl 6 branek, na 28:22. V 57.minutě byl stav 30:25. V samém závěru potom domácí třemi brankami stanovili konečnou podobu výsledku na 33:25.

Dorostenci Sparty hlavně v průběhu druhého poločasu na domácí nestačili a na zisk bodů neměli. Neubránili hlavně dvojici domácích střelců Fiala - Drápela, každý z nich nastřílel 12 branek (všechny ze hry). Z týmu Kutné Hory se nejvíce prosazoval Hnízdil (většinou ze sedmiček), Kuře a Bielický, ostatní však v této činnosti dost zaostávali. A to byl také jeden z důvodů sobotní porážky.

Sestava a branky Sparty: Karlovský - Hnízdil 8, Kuře 7, Bielický 5, Brož 2, Petránek 2, Veselý 1, Benešovský a Nádvorník. Trenér: Hasala Jiří. Napomínání: 2/2. Vyloučení: 4/6. Sedmičky: 3/1 - 9/7. Rozhodčí: Semerád - Vlk (oba Pardubice). Diváků: 20.

Kobylisy - Chodov 26:25, Chrudim - Č. Budějovice 20:30, Ústí n. L. - Louny 33:20, Plzeň  a Náchod měly volno.

2. finálový turnaj mladších žáků

V neděli 14. dubna pokračovala druhým jarním turnajem A skupina společné mistrovské soutěže Prahy a Středních Čech - společný přebor mladších žáků. Tento turnaj se konal ve sportovní hale pražského týmu TJ Chodov JM. Po prvním turnaji sestoupil do B skupiny tým, který skončil na posledním místě -  Sokol Úvaly, naopak do ní postoupil vítěz prvního turnaje B skupiny - Lokomotiva Vršovice. Ostatní účastníci zůstali stejní - Dukla Praha 6, Sparta Kutná Hora, Sokol Bělá pod Bezdězem a TJ Chodov JM. A opět se hrálo systémem každý s každým, hrací doba byla dvakrát patnáct minut.

Také vítězem druhého turnaje A skupiny SP se stal tým Dukly Praha 6, tentokrát bez ztráty jediného bodu. A stejně jako v turnaji prvním, tak i v tomto se na výborném 2. místě umístil tým mladších žáků Sparty Kutná Hora. Trenér Josef Salák sice neměl k dispozici nejlepšího střelce, zraněného Michaela Procházku, oslabený tým však předváděl i bez něj celkem solidní výkony a potvrdil své kvality. Nejprve porazil těsně o dvě branky Lokomotivu Vršovice, potom o čtyři branky Bělou a o šest branek pořadatelský Chodov. Až v závěrečném utkání nestačil na pražskou Duklu 6 a prohrál s ní o 8 branek. To byla pro tým mladších žáků Sparty vůbec první porážka v letošním mistrovském ročníku - až ve 23. utkání! Ale soupeř byl tentokrát hodně dobrý. V průběžné tabulce společného přeboru si kutnohorský tým upevnil celkové 2. místo.
Trenér Sparty Josef Salák byl s výkony svých svěřenců v tomto druhém turnaji spokojen. Dobře zachytal Ginter, střelecky se výrazně prosazoval hlavně Škalda. O další důležité branky se nejvíce podělila čtveřice Men, Horák, Jeníček a Mommers. Ale spolehlivě zahráli i ostatní - Kocourek, Valeš, Pavlík (minižák a jeho premiéra ve vyšší kategorii) a M. Horáková (jediná dívka v celém turnaji).

Jednotlivé výsledky Kutné Hory: Vršovice - Sparta 14:16 (7:6), Bělá - Sparta 12:16 (3:6), Chodov - Sparta 16:22 (7:17), Dukla Praha 6 - Sparta 22:14 (14:7).

Tabulka 2. turnaje A skupiny:
1.    Dukla Praha 6    4  -  4 – 0 – 0     77 : 36    8
2.    Sparta Kutná Hora    4  -  3 – 0 – 1      68 : 64    6
3.    Sokol Bělá p. B.    4  -  2 – 0 – 2    62 : 54    4
4.    TJ Chodov JM    4  -  1 – 0 – 3    54 : 70    2
5.    Lokomotiva Vršovice    4  -  0 – 0 – 4     37 : 74    0

Sestava a branky Sparty v turnaji celkem: Ginter - Škalda 29, Men 11, Horák 10, Jeníček 9, Mommers 4, Horáková 1, Valeš 1, Kocourek a Pavlík. Trenéři: Salák Josef.

Jarní část společného přeboru mladších žáků se hraje ve třech výkonnostních skupinách a po každém odehraném turnaji poslední týmy z A a B skupiny sestupují do nižší skupiny, naopak vítězové B a C skupiny postupují do vyšší výkonnostní skupiny.

Z A skupiny tedy po druhém mistrovském turnaji sestupuje zpět do "béčka" Lokomotiva Vršovice a naopak do ní postupuje vítěz B skupiny Sokol Úvaly.

Třetí jarní mistrovský turnaj A skupiny společného přeboru mladších žáků se bude konat v sobotu 4. května ve sportovní hale v Břvích, kde ho pořádá vedoucí tým Dukla Praha 6.

Středočeský přebor minižáků a přípravek

V sobotu 13. dubna se ve sportovní hale v Bělé pod Bezdězem uskutečnil první jarní mistrovský turnaj středočeského přeboru minižáků a přípravek. V těchto dvou nejmladších věkových kategoriích se hraje střídavě u každého z přihlášených oddílů a každá kategorie má vždy samostatný turnaj. Hraje se na dvou zmenšených hřištích miniházená systémem 4+1.

Úvodní jarní turnaj se odehrál dokonce ve třech samostatných kategoriích - minižáci chlapci (po jednom týmu z Bělé p. B., Kutné Hory, Mělníka a Úval), minižáci dívky (Bělá p. B., Hudlice, Kutná Hora a Mělník) a přípravky (Bělá p. B., Kutná Hora, Mělník, Mladá Boleslav a Úvaly).
Turnaj minižáků  se odehrál ve dvou skupinách (samostatně chlapci a dívky), poté se týmy podle umístění utkaly mezi sebou - první s prvním, druhý se druhým atd. Hrací doba byla dvakrát osm minut. Turnaj přípravek se hrál systémem každý s každým, hrací doba byla také dvakrát osm minut.

Chlapecký tým minižáků Sparty obsadil ve své skupině 2. místo, když porazil Bělou pod Bezdězem a Mělník a prohrál s Úvaly. V nadstavbovém utkání potom podlehl dívčímu týmu Bělé pod Bezdězem. Střelecky se nejvíce prosazovala dvojice Klouček - Valeš, o další branky se postarali Kotva, Zatloukal a "boleslavský" Fišera (Mladá Boleslav se turnaje zúčastnila pouze s přípravkou a tak tento jejich minižák posílil Spartu).
Jednotlivé výsledky minižáků Sparty: Bělá - Sparta 6:10, Mělník - Sparta 12:16, Úvaly - Sparta 17:10.

Tabulka minižáků:
1.    Sokol Úvaly    3  -  3 – 0 – 0    44 : 26    6
2.    Sparta Kutná Hora    3  -  2 – 0 – 1    36 : 35    4
3.    Sokol Bělá p. B.    3  -  1 – 0 – 2    28 : 31    2
4.    HC Wendy Mělník     3  -  0 – 0 – 3      31 : 47    0

Dívčí tým minižaček Sparty ve své skupině zvítězil, když postupně porazil o 3 branky Bělou pod Bezdězem, o 14 branek Mělník a o 7 branek Hudlice. V nadstavbovém utkání potom nestačil na chlapecký tým Úval. Střelecky se dokázalo prosadil všech pět hráček z pole, nejvíce trojice Gavlasová, Krupková a Kocourková.

Jednotlivé výsledky minižaček Sparty: Bělá - Sparta 11:14, Mělník - Sparta 5:19, Hudlice - Sparta 5:12.

Úvaly - chlapci - Kutná Hora - dívky 21:10

Sestava a branky minižáků Sparty v turnaji celkem: Klouček 16, Valeš 15, Kotva 6, Zatloukal 6, Fišera 5, Růžička A. a Růžička Š. Trenér: Salák Alois.

Sestava a branky minižaček Sparty v turnaji celkem: Šedová - Gavlasová 16, Krupková 14, Kocourková 13, Šnajdrová 9 a Honusová 3. Trenér: Krupka Martin.

Tým přípravky SPARTY si v úvodním jarním mistrovském turnaji připsal tři porážky (s Úvaly, Bělou p.B. a Mělníkem) a jedno vítězství (nad Ml. Boleslaví) a obsadil poslední 5. místo. Střelecky se výrazně prosazoval Salák, další branky zaznamenali Pařez, Pektor, Š. Růžička a Linhart.
Jednotlivé výsledky přípravky Sparty: Úvaly - Sparta 16:2, Bělá - Sparta 16:12, Mělník - Sparta 12:9, M. Boleslav - Sparta 7:10.

Tabulka prvního jarního turnaje přípravek:
1.    Sokol Úvaly    4  -  4 – 0 – 0    51 : 12    8
2.    AŠ Mladá Boleslav    4  -  2 – 0 – 2     30 : 37    4
3.    HC Wendy Mělník    4  -  2 – 0 – 2     37 : 43    4
4.    Sokol Bělá p. B.    4  -  1 – 0 – 3     37 : 45    2
5.    Sparta Kutná Hora     4  -  1 – 0 – 3      33 : 51    2

Sestava a branky přípravky Sparty v turnaji celkem: Salák 20, Pařez 4, Pektor 4, Růžička Š. 3, Linhart 2 a Dostál. Trenér: Salák Josef.