Kutnohorská Sparta přepsala historii, porazili jednoho z favoritů soutěže!

13. září 2010, 00:34
(aktualizováno: 13. září 2010, 00:34)

Libčice nad Vltavou - V sobotu odpoledne čekal kutnohorské házenkáře úvodní zápas nového mistrovského ročníku Společné regionální ligy na hřišti jednoho z nejvážnějších favoritů celé soutěže - Sokola Libčice. S tímto soupeřem se Sparta utkává v SRL posledních pět sezón a nikdy ho nedokázala porazit. Z deseti utkání doma i venku vyválčila pouhé tři body za tři remízy. A tak bylo načase s touto nepříznivou bilancí něco udělat!

Libčice n. V. - K. Hora 24:28 (13:14)

Od úvodního hvizdu sobotního utkání podával celý tým Sparty výborný kolektivní výkon a to domácího favorita dost zaskočilo. Ten sice v úvodu vedl 1:0 a 2:1, ve 3. minutě šla poprvé do vedení Sparta - 2:3 a to si i nadále v průběhu prvního poločasu většinou udržovala. V 8. minutě vedla 3:5, v 11. minutě 4:7 a tříbrankový náskok měla i o minutu později - 5:8. Potom nastal v její hře jistý útlum, kdy nedokázala dát osm minut branku a toho domácí využili k srovnání skóre - ve 20. minutě na 8:8. O chvíli později však již zase vedla Sparta 8:10, domácí do 25. minuty opět vyrovnali na 10:10. Brankové přestřelce v těchto minutách však nebyl konec, třemi rychlými brankami v rozmezí 25. - 26. minuty přešla Sparta do vedení 10:13 a stejně tak dokázali odpovědět i domácí v rozmezí 27. - 28. minuty a bylo vyrovnáno - 13:13. Poslední slovo v závěru prvního poločasu však patřilo Kutné Hoře, která zásluhou neomylné ruky Thiemeho nakonec poločas o branku vyhrála - 13:14.

Začátek druhého poločasu vyšel hostům přímo báječně, když za prvních osm minut nasázeli soupeři šest branek v řadě a odskočili na sedmibrankový rozdíl – 13:20. Poté si domácí lavička vzala oddechový čas a jejich hra nabrala na přesnosti. Ve 39. minutě poprvé ve druhém dějství skórovali a v jeho dalším průběhu postupně snižovali náskok Sparty. Ve 40. minutě byl stav 15:20 a ve 46. minutě dokonce 18:22, do 51. minuty však hosté navýšili své vedení na rozdíl šesti branek - 18:24. Domácí se ale nevzdávali a čtyři brankami v rozmezí 51. - 54. minuty snížili již na rozdíl dvou branek - 22:24. Naštěstí však Kutná Hora nepodlehla panice a v 55. minutě zvýšila na 22:25. Domácí sice ve stejné minutě snížili na 23:25, o minutu později, v 56. minutě se situace opakovala. Sparta zvýšila na 23:26 a domácí opět byli na dostřel - 24:26. To však bylo z jejich strany vše. Závěrečné minuty již hosté domácím střelcům skórovat nedovolili (i když jim zbytečně nabídli příležitost několika chybnými přihrávkami), naopak dvěma brankami v 58. a poslední 60. minutě upravila na konečných 24:28.

Vítězství Sparty v úvodním kole na hřišti silných Libčic bylo sice dost překvapivé, ale naprosto zasloužené. Vždyť naposledy na hřišti tohoto soupeře zvítězila v divizní sezóně 2000/2001, tehdy na jaře 2001 těsně o branku 19:20. Celý kolektiv podal výborný výkon a zaslouží velkou pochvalu. V brance Spartu skvěle podržel Červenka (hlavně v prvním poločase, kdy mu domácí dali ze šesti sedmiček pouze jedinou!), který si připsal sedmnáct úspěšných zákroků a měl 41,5% úspěšnost. Obrana byla tentokrát celkově velmi spolehlivá a mnoho toho domácím střelcům nedovolila (i když se občas nějaká „okénka“ či chyby jednotlivců našly). A v útoku to také klapalo (o tom svědčí 28 nastřílených branek na hřišti soupeře, který v posledních sezónách dostával jasně nejméně branek v celé soutěži a brankář Kříž vždy patřil k jeho velkým oporám). Z jednotlivců měl nejlepší střelbu Thieme, který byl tentokrát 100% - 6/6. V prvním poločase se hodně dařilo Šimůnkovi, naopak ve druhém zase Hasalovi. Ale střelecky se dařilo i ostatním, z dvanácti hráčů v poli se jich dokázalo prosadit devět.

Vstup do nové mistrovské sezóny vyšel Spartě nad očekávání, teď je ale nutné na velmi dobrý výkon navázat i v dalších utkáních. A to již příští týden, kdy v neděli přivítá na svém hřišti nový tým v soutěži - AŠ Mladá Boleslav B.

Sestava a branky Sparty: Červenka, Malý - Hasala 6, Thieme 6, Kůrka 4, Šimůnek 4, Hájek 3, Hovorka 2, Morysek 1, Polívka 1, Sukdolák 1, J. Salák, Šalátek a Šnajdr. Trenér Jiří Hájek. Napomínání: 2/3. Vyloučení: 1/5. Sedmičky: 7/2 - 6/2. Rozhodčí: Průžek (Úvaly) - Skala (Libčice). Diváků: 50.