Oštěpařka Petra Andrejsková po roční pauze zazářila, hodila nový kolínský rekord

13. květen 2011, 10:16
(aktualizováno: 13. květen 2011, 10:21)

Kolín – Téměř tři stovky mladých atletů se v neděli 8. května sešly na 3. ročníku mítinku s názvem Youth athletics - Sokol Grand Prix a Světový atletický den 2011 na zrekonstruovaném atletickém stadiónu v Kolíně.

Ředitel závodu Antonín Morávek dokázal v řadě disciplín přilákat na start výbornou konkurenci, ale připravil také velice zajímavý rámec mítinku. Jeho ambassadorkami byly totiž mistryně světa a držitelka světového rekordu v běhu na 800 m Jarmila Kratochvílová a letošní halová mistryně Evropy v běhu na 400 m Denisa Rosolová, které nejen předávaly ceny vítězům, ale mladí atleti mohli na autogramiádě získat i velice cenný podpis. Na stadiónu se na zahájení objevil i bývalý světový rekordman v desetiboji a současný šéftrenér české reprezentace Tomáš Dvořák. Velkou účast měl i doprovodný program pro nejmenší sportovce Atletika pro děti, s nímž přijela do Kolína i svazová trenérka mládeže Iveta Rudová. Lesk mítinku dodali svou účastí také starosta města Kolína Vít Rakušan a místostarosta Jan Pospíšil, stejně jako zástupce České obce sokolské Josef Těšitel.

Na atletickém oválu se žáci, dorostenci i junioři v příjemném atletickém počasí v celkem 55 disciplínách činili. Vrcholem mítinku byl splněný limit na mistrovství světa do 17 let, který předvedla v běhu na 100 m překážek Karolina Hlavatá z SK ZŠ Jeseniova Praha, když vyhrála časem 13,89 s.

Do řady dalších výborných výkonů se zařadili i kolínští závodníci. Nejkvalitnější výkon předvedla juniorka Petra Andrejsková, která vyhrála hod oštěpem juniorek v novém kolínském historickém rekordu 46,47 m. Výborné byly i výkony dalších kolínských zlatých medailistů – juniorů Zdeňka Baláčka ve skoku dalekém (667), Lukáše Pokorného ve skoku vysokém (188) či juniorky Kristýny Czakojové v běhu na 100 m překážek (15,80). Vítězství vybojovali také dorostenka Petra Sotonová v běhu na 400 m, která jen těsně zaostala za osobním rekordem (60,78), stejně jako v běhu na 1500 m Kamila Kleiberová (5:14,82), osobní rekord výrazně vylepšila i žákyně Vanessa Wurmová ve skoku vysokém (155) a ze zlatých medailí se radovali i juniorka Žaneta Sovadínová ve skoku dalekém (494) a štafeta juniorů na 4x100 m Baláček, Palán, Weihrauch a Seifert (45,95). Stříbrné medaile pak vybojovali dorostenec Jaroslav Weihrauch v běhu na 400 m (53,39) a dorostenka Kateřina Procházková na 1500 m (5:25,99). Bronzové medaile pak získali v běhu na 800 m juniorů Jiří Kunt (2:27,12)) a štafeta dorostenců Kunt, Škoda, Minařík, Fořt (48,82). Kvalitních 12,70 s v běhu na 100 m předvedla také dorostenka Helena Jiranová, v kvalitní konkurenci srovnatelné s republikovým šampionátem to však znamenalo až 4. místo.

Kolínští organizátoři tak ve složitých podmínkách dokázali, že po kompletním dokončení stadiónu mohou směle pomýšlet na uspořádání těch nejkvalitnějších českých soutěží.